Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Jimmie Åkessonin tyrmää yhteisen pakolaispolitiikan ja uhkaa hallituskriisillä: Euroopan unionista on tulossa Ruotsille pakkopaita

11.05.2023 |14:23

Ruotsidemokraattien ja porvarihallituksen yhteistä hallitus- eli Tidö-sopimusta on seurattava kirjaimellisesti. Muuten ”hallitukselta putoaa pohja”. Ruotsidemokraattien rooli tukipuolueena loppuu puheenjohtajan mukaan joka tapauksessa tähän hallituskauteen.

– Tidö-sopimus on perusta, jonka päälle rakennamme hallituksen kanssa uuden, vahvan Ruotsin. Se on sopimus, joka on sitova jokaiselta konkreettiselta osaltaan. Jos näin ei toimita, sopimus ei ole enää voimassa. Tämän pitäisi olla täysin selvää, sanoi ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson perinteisessä kevätpuheessaan Tukholman Långholmenilla.

– Ruotsidemokraatit on viimeistään seuraavien vaalien jälkeen joko hallituspuolue tai oppositiossa. Emme enää toimi tukipuolueena hallitukselle, jossa emme itse ole mukana, Åkesson ilmoitti.

EU uhkaa itsemääräämisoikeutta

Åkessonin mukaan ruotsidemokraatit sai Tidö-sopimukseen käytännössä koko maahanmuuttopoliittisen ohjelmansa. Nyt kuitenkin moderaatit ovat piiloutumassa EU:n mahdollisen yhteisen pakolais- ja maahanmuuttopolitiikan taakse.

– Toteutuessaan se tuhoaa kaiken, josta olemme yhdessä sopineet hallituksen kanssa. Emme tule koskaan hyväksymään sopimusta, joka kiistää valtion oikeuden päättää siitä, kuka saa asua maan rajojen sisällä.

Muutamaa päivää aikaisemmin Åkesson kirjoitti Aftonbladetissa, että Euroopan unionista on tulossa Ruotsille ”pakkopaita”.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
5.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28
10.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää