Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Jimmie Åkesson pääministerin erosta: ”Löfvenin lähtö on merkki hajoavan poliittisen liikkeen epätoivosta”

Ruotsin vähemmistöhallituksen sosialidemokraattinen pääministeri Stefan Löfven ilmoitti sunnuntaina jättävänsä pääministerin ja puoluejohtajan tehtävät marraskuun puoluekokouksessa. Ruotsidemokraattien Jimmie Åkessonilta ei heru ymmärrystä Löfvenin hallituskaudelle.

Eroilmoitus ei ollut varsinainen yllätys, sillä varsinkin viime ajat sosialidemokraattien ja vihreiden vähemmistöhallituksen meno on ollut tuskien taival, joka ehti jo kerran päättyäkin hävittyyn luottamuslauseäänestykseen alkukesästä.

”Synkeä aika Ruotsin historiassa”

Läfvenin eroilmoitus on saanut läpi puoluekentän ymmärtäviä ja selkää taputtavia kommentteja. Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson muistuttaa kuitenkin Löfvenin kauden pimeästä puolesta:

Stefan Löfvenin hallituskausi on synkkä luku Ruotsin historiassa. Törkeä rikollisuus, massamaahanmuutto, rinnakkaisyhteiskunnat, tukiriippuvaisuus, energiakriisi ja paljon, paljon muuta.

– Pääministerin ja istuvan puoluejohtajan vaihtaminen juuri kun vaalitaistelu on lähdössä käyntiin, on lähinnä osoitus hajoavan poliittisen liikkeen epätoivosta. Se lupaa Ruotsille hyvää pitkällä tähtäimellä, Åkesson veisteli Twitterissä. Ruotsissa pidetään valtiopäivävaalit ensi vuoden syyskuussa.

Naispääministeriä pukkaa

Kannunvalanta Löfvenin seuraajasta alkoi saman tien ja paikalliset median edustajat rummuttavat lähes poikkeuksetta naista Ruotsin seuraavaksi pääministeriksi. Useimmiten mainitaan valtiovarainministeri Magdalena Anderssonin nimi.

Muina ehdokkaina on tuotu esiin muun muassa tiukoista maahanmuuttokannoistaan tunnettu Ardalan Shekarabi sekä Anders Ygeman ja Mikael Damberg.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
6.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
10.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset perusti oman opiskelijajärjestön: “Haluamme normalisoida normaalin ajattelun”

17.02.2025 |12:51

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää