

Ihmisiä menossa turvasaliin jossa käsiteltiin katujengiläisten suunnittelemaa joukotappelua, Helsingin käräjäoikeudessa 4. maaliskuuta 2022. Katujengiläiset suunnittelivat väkivaltaista joukkotappelua Kaivohuoneella lokakuussa 2021. / LEHTIKUVA
Jengiväkivallan juurisyyt ovat Afrikasta ja Lähi-idästä tulevassa maahanmuutossa – perussuomalaiset moitti kyselytunnilla hallituksen avuttomuutta, vaatii turvallisia katuja
Perussuomalaiset varoitti suullisella kyselytunnilla, että Suomi näyttää seuraavan Ruotsin kehitystä katu- ja jengiväkivallan kierteessä. Ruotsi on ampuma-aseväkivallan kärkimaa koko Euroopassa, mikä johtuu jo viranomaistenkin mukaan epäonnistuneesta maahanmuuttopolitiikasta.
– Katujengirikollisuuden syyt eivät voi tulla kenellekään yllätyksenä Suomessa. Ilmiö on kiistatta seurausta pääasiassa Lähi-idästä ja Afrikasta suuntautuvasta sosiaaliperäisestä maahanmuutosta. Nämä ryhmät ovat yleisesti yliedustettuina väkivalta- ja seksuaalirikoksissa, perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immonen muistutti.
Immonen totesi, että kyseisten ryhmien kotouttaminen on epäonnistunut kaikissa Länsi-Euroopan maissa, myös Suomessa, riippumatta siitä, montako miljoonaa ja miljardia siihen on laitettu veronmaksajien rahaa.
Ministeri jätti vastaamatta
– Arvoisa sisäministeri, milloin tunnustatte ongelman ja kiristätte tuntuvasti maahanmuuttolakeja maahanmuuton ongelmien, kuten katujengirikollisuuden, estämiseksi ja kitkemiseksi? Immonen kysyi.
Sisäministeri Krista Mikkonen (vihr.) ei sanallakaan suostunut puhumaan maahanmuuton ongelmista, vaikka myönsi katujengien olemassaolon lähinnä ”parikymppisten nuorisoryhmien” osalta. Mikkosen mukaan pitää varmistaa, että poliisilla on riittävät resurssit ja että kadut ovat turvallisia.
Juurisyihin Mikkonen ei osannut vastata mitään.
Rikolliset karkotettava
Paljon julkisuudessa olleet katujengit piinaavat etenkin pääkaupunkiseudulla, ja ne koostuvat pääasiassa maahanmuuttajataustaisista henkilöistä. Perussuomalaiset onkin esittänyt, että tällaiset maahanmuuttajarikolliset on karkotettava Suomesta.
– Tämä on mahdollista ensimmäisen polven maahanmuuttajien kohdalla. Korkeimman hallinto-oikeuden päätöksen mukaan myös Suomessa syntyneiden maahanmuuttajataustaisten rikollisten karkottaminen on mahdollista, Immonen huomautti.
Perussuomalaiset pitää epäoikeudenmukaisena, että samaan aikaan kun katuväkivalta kasvaa, hallitus ei kuitenkaan anna riittäviä resursseja poliisille toimia. Kehitysapuun laitatetaan vuosittain yli miljardi euroa, kun poliisi joutuu tyytymään alle 900 miljoonaan, jolla poliisi ei enää omankaan arvionsa mukaan suoriudu täysin lakisääteisistä tehtävistään.
On puututtava juurisyihin
Perussuomalaisten Riikka Purra huomautti, ettei hallitus ole ottanut käyttöön mitään EU:n sallimia keinoja, joilla haitallisen maahanmuuton aiheuttamaa rikollisuutta voitaisiin ehkäistä.
– EU-direktiivin mukaan turvapaikka voidaan poistaa törkeän rikoksen tekijältä. Mutta Suomi ei käytä tätä mahdollisuutta. Miksi ei?
– Toinen direktiivi taas mahdollistaa säilöönoton rikoksen perusteella palautettavien henkilöiden kohdalla. Tätäkään Suomi ei ole ottanut käyttöön, vaikka säilöönotto on ainoa toimiva keino saada ihmiset poistettua ja lisättyä kansalaisten turvallisuutta.
– Kolmanneksi on välttämätöntä muuttaa kansalaisuuslakia niin, että vakavaan rikokseen syyllistyneet eivät voi koskaan saada Suomen kansalaisuutta. Esimerkkiä voi tässäkin ottaa Tanskasta, Purra luetteli.
Purra lisäsi, että eduskunta vaati jo joulukuussa 2020, että hallitus huolehtii törkeisiin rikoksiin syyllistyneiden nopeasta ja tehokkaasta maasta poistamisesta. Ministeri Mikkosen vastauksen perusteella voidaan päätellä, ettei näin ole toimittu. Mikkonen vain totesi, että maasta poistaminen on kyseisten henkilöiden kohdalla ”mahdollista”.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra ja perussuomalaisten kansanedustaja Jussi Wihonen eduskunnan suullisella kyselytunnilla Helsingissä 2. kesäkuuta 2022.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Länsi-Eurooppa ampuma-aseväkivalta veronmaksajien rahat vakavat rikokset katujengit sosiaaliperustainen maahanmuutto maahanmuuttolainsäädäntö maahanmuuttajataustainen rikollisuus maahanmuuton ongelmat katuväkivalta poliisin resurssit epäonnistunut maahanmuuttopolitiikka törkeät rikokset Väkivaltarikokset Krista Mikkonen Lähi-itä Euroopan unioni seksuaalirikoset Suomen kansalaisuus kyselytunti jengiväkivalta haittamaahanmuutto Jengirikollisuus Säilöönotto turvapaikka Pääkaupunkiseutu Kansalaisuuslaki Riikka Purra Eurooppa Afrikka Kotouttaminen Tanska Suomi Turvallisuus Ruotsi perussuomalaiset Olli Immonen kehitysapu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Meri: Rangaistuksia tulee kiristää henkeen ja terveyteen kohdistuvissa rikoksissa

Tanska tarkastaa ulkomailla lomailevien sosiaalituet lentokentällä

Ukrainalaisten shortsit ja topit pannaan ruotsalaisissa vastaanottokeskuksissa – ”Voivat provosoida erilaisesta kulttuurista tulevia miehiä”

Immonen: Suomella ei ole tulevaisuutta, jos maahanmuuton laatuun ja määrään ei puututa nopeasti tehokkailla toimilla

Ylikomisario Taponen: “Helsingissä ei vieläkään ole katujengejä” – kollegat täysin eri mieltä

Ruotsalaiskunta kieltäytyy kiintiöpakolaisista – ”Näin ei olisi voinut käydä Suomessa”

Immonen: Maahanmuuttajarikollisten hyysäämisen on loputtava – ”Katujengirikollisuuteen puututtava järein keinoin”

Uudet ruotsalaiset tulevat nyt Syyriasta, Somaliasta, Afganistanista ja Eritreasta – kansalaisuuksia myönnetty ennätysmäärä

Suomi voi sulkea rajansa, jos itärajalta isketään siirtolaisaseella: Ulkomaalaisen oikeus asettua Suomeen ei ole perus- tai ihmisoikeus
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”
Hallitus panostaa arjen sujuvuuteen ja turvallisuuteen uudistamalla taksialan sääntelyä. Tavoitteena on palauttaa Suomeen turvalliset taksit ja luottamus koko taksialaan. Pitkään valmisteltu hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskuntaan vielä tämän vuoden puolella, syysistuntokaudella 2025.
Uusimmat

Sakari Puisto: Pääomamarkkinoille tarvitaan laajuutta ja syvyyttä

Puola otti käyttöön Suomen mallin mukaisen rajaturvallisuuslain
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää