
LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Jengi potki ruotsalaistyttöä päähän ja videoi teon: “Wallah tappakaa se”
Jengiväkivalta näyttää saaneen Ruotsissa uuden ulottuvuuden, kun hyökkäysten kohteeksi joutuvat nyt myös koulutytöt. Nuoret potkivat maassa makaavaa avutonta uhria, kannustavat toisiaan ja samalla videoivat teon.
Väitetty pahoinpitely tapahtui tiettävästi tammikuun puolivälissä. Videon on ladannut Snapchat-videopalveluun nimimerkki ”Hussein” ja se näyttää yhä löytyvän ainakin kiistellyltä Samnytt-sivustolta.
Myös Expressen on kertonut videon aiheuttamasta kohusta. Maassa makaavaa uhria potkitaan päähän ja retuutetaan, kunnes tämä jää tajuttomana kanveesiin. Videolla kuuluu myös huutoja, kuten ”tappakaa se wallah”.
Uhri unohtui
Ruotsidemokraattien valtiopäiväedustaja Adam Marttinen sai välittömästi pyyhkeitä ladattuaan kyseenalaisen videon Twitteriin ja ilmoittamalla samalla, mitä mieltä hän on kyseisestä tapahtumasta ja siihen osallistuneista henkilöistä. Ruotsin jakautunutta poliittista ilmapiiriä kuvaa se, että törkeästi pahoinpidelty tyttö unohtui saman tien ja roisto olikin nyt henkilö, joka jakoi videon.
– Sitä (videota) levittivät ensin äärioikeistolaiset propagandasivustot, mutta sitten se löysi tiensä aina valtiopäiville asti. Ruotsidemokraattien oikeuspoliittinen asiantuntija Adam Marttinen jakoi videon. Siis tämä henkilö, josta tulee oikeusministeri, jos ruotsidemokraatit voittavat vaalit, paheksuu kolumnisti ja julkimo Alex Schulman Expressenissä.
Tapauksesta tehty rikosilmoitus
Aftonbladetin tietojen mukaan kyseinen törkeä pahoinpitely tapahtui Haningessa, Tukholman eteläpuolella. Poliisin tutkinnanjohtaja Heléne Sethsson vahvistaa, että tapauksesta on tehty rikosilmoitus, sen enempää ei tällä hetkellä kommentoida. Hän ei myöskään ota kantaa videon jakamisen laillisuuteen. Tallennettuja tapahtumia selvitellään parhaillaan:
– Joskus tulee miettineeksi, miten ihmiset voivat tehdä tällaista toisilleen, tutkinnanjohtaja suostuu sanomaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsi – pommi-iskujen luvattu maa

Nöyryytysryöstöistä lievät rangaistukset – Halla-aho kirjoitti ongelmasta jo 2006

Keskustelu käy taas kierroksilla: ”Jenginuoret ryöstävät ruotsalaisia, koska klaanit eivät suojele heitä”

Halla-aho: Muut puolueet haluavat toistaa kaikki Ruotsin virheet

Immonen: Kasvava maahanmuuttotaustainen rikollisuus murentaa yhteiskuntarauhaa ja aiheuttaa paljon inhimillistä kärsimystä suomalaisille

Ryöstäjät virtsasivat uhrinsa kasvoille – ruotsalaispoliisi kertoo syyn

Luodinkestävät lasit eläkeläisten suojaksi Trollhättanissa – ongelmalähiön lapset kivittävät ikääntyneitä

Poliisi otti Ruotsissa dronet käyttöön häirikköalueen nuorisojengien valvonnassa

Ruotsissa yhä suurempi riski tulla ammutuksi vahingossa – laukausten määrä tuplaantunut julkisilla paikoilla
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”
Hallitus panostaa arjen sujuvuuteen ja turvallisuuteen uudistamalla taksialan sääntelyä. Tavoitteena on palauttaa Suomeen turvalliset taksit ja luottamus koko taksialaan. Pitkään valmisteltu hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskuntaan vielä tämän vuoden puolella, syysistuntokaudella 2025.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää