Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Jaana Strandman: Kännykät kiinni ja liikkumaan

05.03.2025 |11:10

Mobiililaitteiden rajoitukset koulussa ovat merkittävä askel oikeaan suuntaan. Mobiililaitteilla on suora yhteys lukuisiin lasten ja nuorten elämään vaikuttaviin ilmiöihin, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman.

Hallitus esittää mobiililaitteiden käytön rajoituksia oppitunneille. Oppitunneilla mobiililaitteiden käyttö sallittaisiin vain opetukseen liittyvissä asioissa.

Esityksen mukaan koulut määrittelisivät itse, kuinka puhelimia säilöttäisiin ja kuinka rajoituksia valvottaisiin. Aluehallintovirastot valvoisivat koulujen toimintaa ja sanktioisivat mahdollisista epäkohdista.

– Mobiililaitteiden rajoitukset ovat merkittävä askel oikeaan suuntaan. Mobiililaitteilla on suora yhteys lukuisiin lasten ja nuorten elämään vaikuttaviin ilmiöihin. Työrauha, keskittyminen, mielenterveys, unenlaatu ja oppimistulokset ovat kaikki suorassa yhteydessä mobiililaitteiden käytön kanssa, Jaana Strandman sanoo.

Mobiililaitteet kiinni koko koulupäivän ajaksi

Perussuomalaiset olisivat valmiita rajoittamaan mobiililaitteiden käyttöä koko koulupäivän ajaksi, tarkoittaen myös välitunteja ja siirtymätilanteita.

Monissa maissa on Suomea laajempiakin kieltoja varsinkin alakouluissa. Ruotsissa on tarkoituksena tiukentaa lainsäädäntöä niin, että laitteet kiellettäisiin koulupäivän ja välituntien ajaksi vuosiluokilla 1–9.

– Koulujen järjestyssäännöillä koko koulupäivän mobiilaitteiden rajoittamista voidaan kouluissa tehdä, mutta Opetushallituksen tulee selkeästi ohjeistaa yhteneväiset ohjeet koko Suomen kouluihin.

– Koulujen tulee panostaa liikunnalliseen elämäntapaa, joka niinikään kirjataan perusopetuslakiin. Tämä edellyttää koko koulun toimintakulttuurin muutosta, Strandman sanoo.

Kouluissa on keskityttävä perusasioihin

Strandmanin mielestä kasvatus- ja opetushenkilöstön tulee näyttää omalla esimerkillään, asennoitumisellaan sekä opettamis- ja ohjaustavoillaan liikunnan merkitys koko elämän kestävänä hyvinvointina.

– Aikuisten velvollisuus ja tehtävä on taata turvallinen, lapsen kehitystä tukeva ja oppimista edistävä lapsuus. Lasten ja nuorten etu sekä perusasioihin keskittyminen tulee olla ydintehtävä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Sara Seppänen kännyköiden käytöstä kouluissa: “Meillä on käynnissä ihmiskoe lasten aivoilla”

09.08.2024 |18:45

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Yle lopetti kuin seinään jatkouutiset Venäjää myötäilevästä kansanedustaja Kimmo Kiljusesta – PS-valtuutettu vaatinut somessa jo 76 päivää putkeen Ylen toimitusta tekemään työnsä

04.03.2025 |19:36
2.
Suomen uutiset logo

Putin pelkää Ukrainan rintamalta kotiin palaavia sotilaita – taisteluiden traumatisoimat sotilaat voivat haastaa virallisen totuuden sodasta

04.03.2025 |11:51
4.
Suomen uutiset logo

Miko Bergbom arvosteli vasemmiston harjoittaman maahanmuuttopolitiikan hedelmiä: On saatu aikaan ilmiöitä, jotka eivät kuulu tähän yhteiskuntaan

27.02.2025 |13:31
9.
Suomen uutiset logo

Huippunyrkkeilijä Robert Helenius perussuomalaisten kuntavaaliehdokkaaksi: ”Arjessa pitää saada kokea turvallisuutta”

02.03.2025 |19:23

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää