Jaakonsaari: Vakoilu haittaa vapaakauppaneuvotteluita

02.07.2013 |12:45

SDP:n europarlamentaarikko Liisa Jaakonsaari sanoo Der Spiegel -lehden julkaisemien vakoiluväitteiden syövän luottamusta Yhdysvaltojen ja EU:n välillä ja pahimmillaan vaikeuttavan meneillään olevia vapaakauppa-alueneuvotteluja.

Jaakonsaari sanoo, että luottamuksen palauttamiseksi on tärkeää saada kaikki mahdollinen tieto tapahtuneesta. Hän pitää tarpeellisena kansainvälisiä sääntöjä, joilla tietoturva voidaan taata.

– Meille tämä on iso ja tärkeä asia selvittää juurta jaksain, koska maailmasta ei voi tehdä jättiläismäistä Stasia tai urkintakoneistoa, Jaakonsaari kommentoi SDP:n Demokraatissa.
Jaakonsaari on yllättynyt ennen muuta väitetyn vakoilun laajuuudesta ja siitä, että kohteena on ollut Euroopan unioni.

Euroopan parlamentin sosialistien ja demokraattien ryhmän puheenjohtaja Hannes Swobodan mukaan vapaakauppa-alueneuvotteluja on syytä harkita uudelleen, mikäli osoittautuu, että eurooppalaiset yritykset, kansalaiset tai taloudet ovat olleet Yhdysvaltojen vakoilun kohteena.

ps verkkotoimitus


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
6.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
9.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
10.
Suomen uutiset logo

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”

24.03.2025 |12:13

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää