Artikkeli kuva

Vasemmalla Päivi Räsänen, oikealla valtakunnansyyttäjä Raija Toiviainen. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA

Ja niin kristillisen vakaumuksen ilmaisu muuttuu kiihottamiseksi kansanryhmää vastaan – PS-kansanedustajat tukevat mielipidevainon kohteeksi joutunutta Päivi Räsästä

29.04.2021 |14:29

Mediatiedot kertovat kansanedustaja ex-sisäministeri Päivi Räsäsen saaneen syytteen kolmesta kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Uutinen on otettu tyrmistyksellä vastaan. Perussuomalaiset kansanedustajat moittivat valtakunnansyyttäjän päätöstä ja osoittavat tukeaan ilmaisuvapauden puolesta.

Kansanedustaja Riikka Purra (ps.): Päivi Räsänen -tapauksesta tulee käänteentekevä. Avaa ihmisten silmiä, kun syytettyjen penkillä ei olekaan “joku huonokäytöksinen persu”, vaan vanhempi kokenut naispoliitikko, jonka ainoaksi “rikkeeksi” voidaan laskea se, että hän on uskova kristitty.

Kansanedustaja Mari Rantanen (ps.): “Tuen Päivi Räsästä. Vaikka ei olisi asioista samaa mieltä, on kaikilla oikeus ilmaista mielipiteensä kaikista asioista.”

Kansanedustaja Jani Mäkelä (ps.): “Suomen alkaa olla aika turha hurskastella muille maille opposition kohtelusta ja sananvapauden loukkauksista.”

Eduskuntaryhmän johtaja Ville Tavio (ps.): “Tuen Päivi Räsänen sinua tässä ajojahdissa sataprosenttisesti. “

Kansanedustaja Sebastian Tynkkynen (ps.): “Minä ainakin haluan keskustella homoudesta ihmisten kanssa, jotka ajattelevat sen olevan syntiä, jotta heidän silmänsä voisivat avautua. Mutta keskustelu edellyttää, että se saavat esittää näkemyksensä. Nyt Räsänen joutuu oikeuteen homonäkemyksistään. Tulen puolustamaan häntä.”

 


SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
6.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
7.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
10.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää