Itävallan ja Saksan sisäministerit syyttävät vapaaehtoisjärjestöjä yhteistoiminnasta Välimerellä ihmissalakuljettajien kanssa

19.07.2017 |14:39

Itävallan sisäministeri Wolfgang Sobotka ja Saksan sisäministeri Thomas de Maizière syyttävät Välimerellä toimivia vapaaehtoisjärjestöjä siitä, että nämä toimivat yhteistyössä ihmissalakuljettajien kanssa, saksalainen Deutsche Welle kirjoittaa. Vastaavia syytöksiä on esitetty aiemminkin, mutta ei näin merkittävältä taholta. Vapaaehtoisjärjestöt kiistävät syytökset.

– Meidän täytyy estää niin sanottujen auttajien pääsy Libyan aluevesille poimimaan pakolaisia suoraan ihmissalakuljettajilta, Sobotka kertoi.

De Maizièren mukaan vapaaehtoisjärjestöt sulkevat paikannuslähettimensä ja ilmoittavat valoilla ihmissalakuljettajille määränpään, jonne tuoda ihmisiä.

Vapaaehtoisjärjestöt tyrmistyneitä ministerien puheille

Vapaaehtoisjärjestöt eivät niele ministerien syytöksiä. Sea Watchin tiedottaja Theresa Leisgangin mukaan yhä useampi vapaaehtoisjärjestön alus Välimerellä merkitsee vähemmän hukkuneita.

Vapaaehtoisjärjestöt ovat Italian hampaissa. Italia vastaanottaa suurimman osan Välimerellä matkaavista siirtolaisista ja turvapaikkaa hakevista. Italia laati vapaaehtoisjärjestöille uuden tiukan ohjeistuksen. Lisäksi maa on uhannut EU-maita jakamalla maahan tulleille ihmisille väliaikaisen matkustusviisumin, joka takaisi oikeudet liikkua mihin tahansa Schengen-maahan.

Kreikan puolustusministeri Panos Kammenos on aiemmin ehdottanut samanlaista viisumien jakoa Egeanmerellä velloneen pakolaiskriisin aikana.

Italia korostaa, ettei maa haluaisi käyttää näin järeitä keinoja, mutta maa vastustaa tiukasti Dublin-sopimusta. Sopimuksen mukaan EU-maahan tulleen turvapaikanhakijan tulee anoa turvapaikkaa ensimmäisestä EU-maasta.

Saksan vihervasemmistolta sapiskaa sisäministerille

Saksan oppositiopuolueista vasemmistopuolue Die Linken mukaan Saksan hallituksen tulisi itse huolehtia meripelastuksista, mikäli hallitus ei hyväksy vapaaehtoisjärjestöjen toimia Välimerellä. Vihreät ovat yhtä lailla eri mieltä de Maizièren lausunnoista. Vihreät pitävät sisäministerin ulostuloa vihamielisenä pakolaisia kohtaan.

Myös Saksan hallituspuolue SPD on ripittänyt de Maizièrea. SPD:n puheenjohtaja Martin Schulz sanoo, ettei halua Välimeren muuntuvan joukkohaudaksi.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
6.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset perusti oman opiskelijajärjestön: “Haluamme normalisoida normaalin ajattelun”

17.02.2025 |12:51
10.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää