Itävallan liittokansleri eroaa

09.05.2016 |15:27

Itävallan liittokansleri Werner Faymann kertoo eroavansa maan presidentinvaalien ensimmäisen kierroksen vaalituloksen vuoksi. Maan hallitusta liittokanslerina johtanut Faymann jättää samalla sosialidemokraattisen puolueensa (SPÖ) puheenjohtajuuden.

Itävallan presidentinvaalit ovat toisen maailmansodan jälkeen menneet vain kahden puolueen ehdokkaalle. SPÖ:n lisäksi porvarillisempi Kansanpuolue ÖVP ovat presidentinvaaleissa tavanneet kerätä yli 80 prosentin yhteiskannatuksen.

Huhtikuun vaalien ensimmäisellä kierroksella SPÖ:n ja ÖVP:n ehdokkaat keräsivät yhteensä enää vain hieman yli 20 prosenttia äänistä. Vaalien toinen kierros järjestetään 22.5.

Islam-kriittisillä ja euroskeptisillä teemoilla kampanjoinut Norbert Hofer sai presidentinvaalien ensimmäisellä kierroksella 36 prosentin kannatuksen. Tulosta kuvattiin mediassa “maanvyörymävoitoksi”. Hofer on kertonut hajottavansa maan hallituksen, mikäli hänet valitaan presidentiksi.

Faymannin eron ei uskota johtavan uusiin parlamenttivaaleihin. Sosialidemokraatit valitsevat uuden puheenjohtajan ja Itävallan liittokanslerin. Faymann ehti toimia Itävallan liittokanslerina vuodesta 2008 asti.

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
5.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
6.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
7.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää