Artikkeli kuva

Vasemmalta: Kansanedustajat Mauri Peltokangas, Vilhelm Junnila ja Leena meri. / SU

Itäraja kiinni, heti! Peltokangas, Junnila ja Meri moittivat hallituksen noloa selittelyä (video)

22.09.2022 |22:31

Viikko sitten perussuomalaiset vaativat jotain rajaa venäläisturistien viisumeihin. Nyt turvallisuustilanne on pahentunut äkillisesti, sillä Venäjällä on määrätty osittainen liikekannallepano. Hallituksen lepsu toiminta ei vakuuta.

Lisäksi syyskuussa on myönnetty venäläisille yli 8 000 viisumia. Viikossa Suomeen on tullut kymmeniä tuhansia, iso osa turistiviisumilla.

Oppositio vaatii itärajaa kiinni, heti.

Ja mitä vastaa pääministeri Sanna Marin (sdp.)? Kertoo, että hallituksella on poliittinen tahto asiassa, minkä lisäksi viranomaiset arvioivat ja asiaa selvitellään parhaillaan.

Sisäministeri Krista Mikkonen (vihr.) korosti hallituksen etsivät ratkaisua, ja että viranomaiset seuraavat ja päivittävät tilannetta.

Aiheesta keskustelevat Suomen Uutisten Jälki-istunto-videohaastattelussa kyselytunnin pääkysyjä Vilhelm Junnila, Leena Meri ja Mauri Peltokangas:

Suomen Uutisten Jälki-istunto, haastattelijana Maria Asunta. Youtube, 12 min 20 sek.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
6.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
9.
Suomen uutiset logo

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle

25.03.2025 |12:54

Uusimmat










Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää