Artikkeli kuva

Italiaan hallituskriisi – Vaalit mahdollisesti jo lokakuussa

10.08.2019 |13:46

Italian hallitus on käytännössä hajonnut. Sisä- ja varapääministeri Matteo Salvini kertoi torstaina, että hänen puolueensa esittää epäluottamusta hallitukselle. Epäluottamusäänestyksen ajankohta päätetään maanantaina, uutistoimisto Reuters kirjoittaa.

Maan hallitus koostuu uudistusmielisestä ja vasemmistolaisesta Viiden tähden liikkeestä sekä maahanmuutto- ja eurokriittisestä Liitosta.

Salvini kertoi epäluottamuksesta hallituspuolueiden äänestettyä toisiaan vastaan Torinon ja Lyonin kaupunkien välille rakennettavan rautatien jatkosta. Salvinin mukaan raidelinja kasvattaa Italian taloutta.

Presidentti voi hajottaa parlamentin

Italian presidentti Sergio Mattarella voi hajottaa parlamentin ja määrätä uudet vaalit. Tätä edeltää usein epäluottamuslauseen läpimeno tai pääministerin ero.

Mattarella voi vaalien sijaan patistaa puoluejohtajia etsimään toimivan hallituspohjan viimeisimmän vaalituloksen mukaan. Tähän on painetta, sillä Italian parlamentin tulisi hyväksyä ensi vuoden budjetti. Budjetti joutunee EU:n suurennuslasin alle, joten viivästynytkin budjetti voi herättää EU:ssa suuren huolen.

Mikäli vaalit ovat väistämättömät, ne voidaan pitää jopa lokakuussa. Italiassa ei ole tavattu järjestää vaaleja syksyisin. Mahdollisesti järjestettävät syysvaalit olisivat ensimmäisiä laatuaan maailmansotien jälkeen.

Liiton kannatus huipussaan

Italian hallituksen pienemmäksi puolueeksi jäänyt Liitto on kasvattanut suosiotaan eritoten tiukemman maahanmuuttopolitiikan myötä. Puolueen kannatus on tätä nykyä yli kaksinkertainen sen vaaleissa saamaan äänimäärään.

Vastaavasti toisella hallituspuolueella tilanne on päinvastainen. Puolueen kannatus on puolittunut vaaliäänimäärään verrattuna.

Vaaleissa Liiton rajun kannatuksen myötä maahan tulisi mitä ilmeisimmin Liiton johtama oikeistokoalitiohallitus.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Pekka Aittakumpu: Yhdysvaltain varapresidentti Vance osui herkkään paikkaan, koska hän oli oikeassa

17.02.2025 |18:33
5.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
7.
Suomen uutiset logo

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää

13.02.2025 |13:30
9.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
10.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää