Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Israelin keskustiedustelupalvelu varautuu väkivaltaisuuksiin Eurovision laulukilpailun yhteydessä – palestiinalaisten ohella Iran saattaa yrittää iskeä Malmössä

22.04.2024 |08:38

Gazan sota sekä Israelin ja Iranin vihollisuudet saattavat johtaa väkivaltaisuuksiin myös Malmön Euroviisuissa toukokuussa. Varoituksia ovat antaneet eri maiden viranomaiset ja Israelin viisuedustajaa on kehotettu pysymään visusti poissa näkyvistä kilpailusuoritusten ulkopuolella. Riskejä on ehkä enemmän kuin minkään vastaavan tapahtuman yhteydessä aikaisemmin.

Malmö on ruotsalaisista isoista kaupungeista ensimmäinen, jossa kantaruotsalaiset ovat vähemmistönä 186 kansallisuuden joukossa. Kaupungissa pitää majaansa myös suuri joukko palestiinalaisen taustan omaavia asukkaita sekä Palestiinan asiaan myötämielisesti suhtautuvia muita tahoja.

Eurovision laulukilpailu järjestetään Malmössä 7.–11. toukokuuta.

Israelin osallistuminen kisaan on herättänyt laajaa vastustusta lähinnä Gazan sodan siviiliuhrien takia. Israel ei ole saanut juurikaan sympatiaa huolimatta terroristijärjestö Hamasin brutaalista hyökkäyksestä, joka aloitti uuden väkivallan kierteen alueella.

Pohjoismaiden poliiseja turvaamaan Euroviisuja

Israelin ja palestiinalaisten väliset väkivaltaisuudet tulevat kohtalaisella varmuudella näkymään levottomuuksina myös Malmön kaduilla laulukilpailun aikana. Järjestystä turvaamaan saapuu poliiseja myös Tanskasta ja Norjasta.

– Meillä terroriuhka on jo tasolla neljä (5-portaisella asteikolla), joten emme voi tyhjentää koko Ruotsia poliiseista, sanoo Malmön poliisipäällikkö Petra Stenkula.

Iran voi iskeä Malmössä

Israelin armeijan keskustiedustelupalvelu Shin Bet (Shabak) on jo ehtinyt ohjeistamaan maata edustavaa artistia Eden Golania ynnä seuruettaan pysymään hotellihuoneessaan varsinaisia kilpailusuorituksia lukuun ottamatta.

Viimeaikojen tapahtumien valossa lienee selvää, etteivät turvallisuuspalvelut sulje pois myöskään Iranin mahdollista iskua Euroviisuissa. Jonkinlaista viitettä riskeistä antanevat vuoden 2021 tapahtumat, jolloin Ruotsissa vangittiin pakolaispariskunta, joka suunnitteli juutalaisten murhaamista tiettävästi Iranin vallankumouskaartin laskuun.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
5.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
6.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
7.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää