

Kuvakaappaus Joakim Vigeliuksen julkaisemasta twiitistä. / TWITTER
Israel-vastaiset kiihkoilevat mielenosoittajat aiheuttivat välikohtauksen Tampereella – “Suomessa saa kantaa Israelin lippua muslimeilta lupia kyselemättä”
“Monikymmenpäinen arabijoukko huusi asiattomuuksia, yritti napata älypuhelimia käsistämme, uhkasi sylkeä kasvoille, töni ja piiritti.” Näin kuvasi 24-vuotias valtio-opin opiskelija Joakim Vigelius yllättäviä tapahtumia Tampereen Keskustorilta, jossa järjestettiin sunnuntaina mielenosoitus Palestiinan tueksi. Hän oli tapahtumapaikalla tuttavansa, venäjän kieltä yliopistolla opiskelevan Aleksei Silvanin kanssa. Molemmat kuuluvat perussuomalaisiin.
Sunnuntain mielenosoituksella tuettiin palestiinalaisia ja vastustettiin Israelin toimia Gazassa.
Allahu akbar!
Israel on rasisti!
Israel on tappaja!
Israel alas!
Aleksei Silvan piteli puolestaan käsissään Israelin lippua. Tilanne eskaloitui nopeasti.
– Toin juuri Israelin lipun palestiinalaismielenosoitukseen. Sen seurauksena paikalla ollut kymmenpäinen arabijoukko ryhtyi välittömästi piirittämään minua, yrittäen käydä minuun käsiksi. Läsnäolevat poliisit olivat täysin voimattomia uhkaavan väkijoukon edessä, Silvan kertoo.
Tilanne tallentui videolle. Tilanne rauhoittui vasta, kun poliisi saatteli vastamielenosoittajat turvaan.
Poliisi vei rauhallisesti käyttäytyneen, Israelin lippua kantaneen Aleksein turvaan ja pyysi tapahtumaa kuvannutta Joakimia poistumaan paikalta ”tämän oman turvallisuuden takia”.
Uhkaavasti käyttäytyneitä, asiattomuuksia huudelleita mielenosoittajia ei viety pois. Tilannetta kuvanneen Vigeliuksen mukaan tilanne oli eskaloitumassa todella pahaksi.
– En voinut aavistaakaan, että yksi Israelin lippu saisi aikaan näin avoimen aggressiivisen reaktion.
Iltalehden mukaan mielenosoitus oli paljolti yksityishenkilön, Suomessa 30 vuotta asuneen Mahmoud Machaalin koolle kutsuma. Machaal oli aiemmin vasemmistoliiton varavaltuutettu, joka loikkasi demarien valtuustoryhmään syksyllä 2020. Demariehdokkaan järjestämä mielenosoitus Israelia vastaan sujui koronasäännöistä piittaamatta.
Poliisin ohjeistus korona-ajan mielenilmaukselle on se, että ryhmässä saa olla korkeintaan 50 ihmistä. Iltalehti uutisoi, että pian kello 17.30 jälkeen Raatihuoneen rappusten edessä oli kuitenkin jo 200 ihmistä. Myöhemmin heitä tuli kymmeniä lisää ja tunteet kuumenivat iltakuuden jälkeen. Osa oli maskitta ruuhkassa.
Mikä on hyväksyttävää?
Joakim Vigelius on huolissaan siitä, että hänen kotikaupungissaankin monikymmenpäinen arabijoukko voi provosoitua käymään käsiksi lähimmäisiin vain yhden lipun tähden.
– Se, että tilanne uhkasi kehkeytyä ihan aidoksi väkivallaksi, oli merkki tämän arabijoukon kyvyttömyydestä sietää Suomen laajaa sananvapautta ja mielipiteen ilmaisun vapautta.
Joku voisi nyt kysyä, että mitäs menitte lippuinenne provosoimaan. Vigelius heittää tähän vastakysymyksen.
– Entä jos järjestettäisiin ”Aito avioliitto”-mielenilmaus, jonne tulisi vastamielenosoittaja Pride-lipun kanssa: hyväksyisimmekö sen, jos hänen päälle käytäisiin porukalla? Tai jos homovastaiset muslimit ottaisivat heidät kohteekseen?
Vigelius kysyy, pitäisikö Suomen poistaa Israelin liput, Pride-liput ja Muhammedin pilakuvat – vain siksi, koska muslimit provosoituvat?
– Niinkö? Mistä vapaudesta luovumme seuraavaksi, Vigelius kysyy.
Hänen mukaansa asia on päinvastoin – Suomessa saa kantaa Israelin lippua muslimeilta lupia kyselemättä.
– Vapaassa yhteiskunnassa vapaus on lähtökohta, ei poikkeus sääntöön. Jos Israelin lippu herättää sinussa tällaista aggressiota, pysy kaukana Suomesta.
Vasemmistoanarkisti uhkaa väkivallalla
Muslimimielenosoittajat eivät olleet ainoita Israelin lipun takia provosoituneita. Lipusta suivaantui myös vasemmiston sympatisoija, viime vuosien mielenosoituksista ja uutisotsikoistakin tuttu vasemmistoanarkisti, joka esittelee itsensä Twitterissä toiseksi ääripääksi.
Kyseinen anarkisti kirjoitti Aleksei Silvanille Twitterissä: ”potkin su päähän jos suhun missään törmään v***n äpärä.runkkasit murhattujen lasten päälle huomionkipeydessäsi.nyt vastaat teostasi vannon tämän sulle.”
Väkivalta on vasemmiston standardiratkaisu yhteiskunnallisiin ongelmiin.
Sananvapaus on länsimaisen, sekulaarin yhteiskunnan tuntomerkki, mutta anarkistin sanat rajautuvat sen ulkopuolelle laittomana uhkauksena ja kunnianloukkauksena. Ei ole olemassa ”parempaa vihapuhetta” vaan laki on sama meille jokaiselle.
Joakim Vigelius on kuitenkin enemmän huolissaan aggressiivisesta ilmapiiristä kuin yksittäisestä anarkistista.
Hän ei toivo Tampereelle joukkoja, jotka määrittävät muiden kansalaisten vapauden oman moraalikoodistonsa mukaan.
Itävalta ja Tšekki liputtivat solidaarisuutta Israelille
Vapaassa yhteiskunnassa yksilön ei siis tarvitse anoa lupaa esittää mielipiteitä, oli hän sitten Palestiinan tai Israelin puolustaja. Laajempi kysymys näiden maiden tilanteesta on vaikea ja aiheeseen on erilaisia näkökulmia. Itävallassa nostettiin Israelin lippu liittokanslerinviraston katolle merkkinä solidaarisuudesta. Samoin Tšekin tasavallassa tuomittiin terrori-iskut Israelia vastaan.
Kansanedustaja Päivi Räsänen (kd.) ehdotti äskettäin, että Suomen valtio osoittaisi tukeaan Israelille vetämällä maan lipun valtioneuvoston linnan salkoon. Hän pitää Lähi-idän rauhatonta tilannetta erittäin huolestuttavana.
Räsänen kirjoittaa:
– Terroristijärjestö Hamas on ampunut kuluneen viikon aikana toista tuhatta rakettia summittaisesti siviiliväestön keskuuteen Israelissa. Israel on puolustautunut ja pyrkinyt kohdentamaan iskunsa sotilaallisiin kohteisiin. Israelin arvioiden mukaan Hamas tapansa mukaan käyttänyt omia siviilejään ihmiskilpinä. Tilanteen kärjistymisen takana ovat monimutkaiset jännitteet, joiden purkamiseksi tarvittaisiin rauhanomaisia neuvotteluita. Väkivaltaisuuksista tulee pian päästä eroon. On kuitenkin muistettava, että toisena osapuolena on myös EU:n terroristijärjestöksi luokittelema taho, Hamas.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen: Vasemmistoanarkistien poliisien vastainen somekampanja on häpeällinen

HS: “Vartija teki natsitervehdyksen Israelin joukkueelle Münchenin EM-kisoissa” – Hesari jätti jotain oleellista kertomatta
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”
Helsinkiläinen Mika Merano herättelee kunta- ja aluevaalien alla keskustelua verovarojen käyttökohteista ja rahankäytön avoimuudesta. Monissa kunnissa verovaroja törsätään hankkeisiin, joilla ei ole mitään yhteyttä kunnan asukkaiden palveluihin ja hyvinvointiin. Merano painottaa, että kuntien tehtävä ei voi olla toimia hyvesignaloivana runsaudensarvena. - Lähtökohtaisesti on aina ajateltava, että jokaisen veroeuron tulee tavalla tai toisella tulla suoraan takaisin sen maksajalle.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”
Hallitus panostaa arjen sujuvuuteen ja turvallisuuteen uudistamalla taksialan sääntelyä. Tavoitteena on palauttaa Suomeen turvalliset taksit ja luottamus koko taksialaan. Pitkään valmisteltu hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskuntaan vielä tämän vuoden puolella, syysistuntokaudella 2025.