

Viikon 23/2017 luetuin
Isis yllyttää Euroopassa asuvia kannattajiaan hyökkäämään teini-ikäisten lasten kimppuun
Ääri-islamilaisen Isis-järjestön propaganda vaatii länsimaissa asuvia kannattajiaan hyökkäämään uskottomien kimppuun. Järjestön mukaan myös lasten kimppuun hyökkääminen on ”halal”.
Järjestön mukaan niin sanotussa dar al-Kufrissa eli vääräuskoisten hallitsemilla alueilla asuvien muslimien on hyökättävä uskottomien kimppuun.
Isisin Rumiyah-propagandalehden ensimmäisessä numerossa listataan useita iskun kohteita: ”On halal surmata liikemies, kukkia myyvä katukauppias tai voileipää ostava vanhempi mies. Lehden mukaan puistossa urheilevien teini-ikäisten lasten tappaminen on muslimeille sallittua, ja se on ”korkeimman voiman palvontaa”.
Rumiyah-lehden toinen numero antaa yksityiskohtaisia ohjeita veitsihyökkäysten toteuttamiselle. Lehti rinnastaa veitsihyökkäykset menneiden sukupolvien mujahidin-taistelijoiden taisteluihin, jolloin nämä iskivät miekoillaan kuoliaaksi islamia vastustaneita vääräuskoisia.
Lehdessä listataan lisää mahdollisia kohteita: juopunut palaamassa kotiinsa, yötyötä tekevä, syrjäseudulla asuva tai rannalla kulkeva vääräuskoinen. Lehti suosittelee katkaisemaan uhrien kaulan, koska tämä on Isisin uskonnontulkinnan mukaan koraanissa annetun jumalalta tulleen käskyn mukaista.
Järjestö on erittäin taitava sosiaalisen median käyttäjä. Se puskee verenkarvaista propagandaansa kannattajilleen muun muassa lehtien, videoiden, twiittien ja Telegram-viestien avulla.
Pääviesti on selvä – vääräuskoiset, jotka eivät ole alistuneet islamin tahtoon, on surmattava. Mitä näyttävämpiin ja teatraalisimpiin iskuihin kannattajat kykenevät, sen paremmin uusia fanaatikkoja onnistutaan rekrytoimaan.
Tätä tekstiä kirjoittaessa on vielä epäselvää, onko Lontoon iskun tekijöillä yhteyksiä Isisiin. Iskun tekotapa on kuin suoraan järjestön käsikirjasta.
MATIAS TURKKILA
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Moni suomalainen välttelee eurooppalaisia lomakohteita terroriuhan vuoksi
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Samuli Salminen ja Simo Grönroos avaavat karuja tutkimustuloksia: Maahanmuutto ei ole ratkaisu väestön ikääntymiseen vaan Ponzi-pyramidihuijaus, joka pahentaa tilannetta
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää