

TWITTER / @jenanmoussa
Isis ei peräänny väitteistään – väittää sinnikkäästi olevansa Las Vegasin iskun takana, julkaisee tekijän jihad-nimen
Terroristijärjestö Isisin toimintatapoihin syvällisesti perehtynyt Arabiemiraattikuntien Al Aan TV:n toimittaja Jenan Moussa analysoi Isisin väitteitä siitä, että se olisi Las Vegasissa tehdyn iskun takana. Stephen Craig Paddock surmasi kymmeniä ihmisiä countrymusiikkifestivaaleilla Nevadassa. Paddock avasi tulen väkijoukkoa kohti Mandalay Bay -hotellin 32. kerroksesta.
Jenan Moussa listaa havaintojaan useissa maanantain aikana julkaistuissa twiiteissä:
– Isis ilmoitti olevansa Las Vegasin hyökkäyksen takana. Arabiankielisen ilmoituksen mukaan tekijä kääntyi islamiin kuukausia sitten. Ilmoituksen julkaisi Isisiin sidoksissa oleva Amaq-uutistoimisto.
Moussa pitää ilmoitusta outona. Amaq ei esittänyt todisteita väitteilleen. Hän viittaa myös Yhdysvaltain turvallisuusviranomaisten lausuntoihin siitä, että tekijällä ei ole tunnettuja yhteyksiä Isisiin.
Moussa jatkaa:
– Toisin kuin monet kuvittelevat, Isis ei ilmoittaudu kaikkien maailmalla tapahtuvien hyökkäysten taustavaikuttajaksi. Amaqin ilmoitusta ei täten voida suoralta kädeltä sivuuttaa.
– Amaq viittaa tekijään ”Islamilaisen valtion soturina”.
– Amaqin ilmoitukset on julkaistu myös Telegram-viestipalvelun Nashir-tilillä.
– Isis on kärsinyt raskaita tappiota Irakissa ja Syyriassa. On mahdollista, että järjestö haluaa luoda hämmennystä valehtelemalla olevansa iskusta vastuussa.
– Jos Isis ei esitä todisteita, vastuuilmoitus on hämäystä.
– Järjestön vastuuilmoitukset ovat yleensä oikeita, mutta se esitti kesäkuussa valheellisen tunnustuksen Filippiineillä tapahtuneesta iskusta.
Klo 21.11 Moussa julkaisee Amaqin viestin, jonka mukaan Isis ei peräänny väitteistään. Uuden kannanoton mukaan Las Vegasin iskun takana oli Abu abdul al-Bar al-Amriki -niminen jihad-soturi. Amaq kutsuu häntä martyyriksi ja toivoo jumalan toivottavan hänet tervetulleeksi huomaansa.
Uutistoimisto Bloobergin julkaiseman analyysin mukaan Isisiin linkittyneet iskijät ovat yleensä huomattavan paljon nuorempia kuin Las Vegasissa iskenyt 64-vuotias Paddock.
Myös New York Times on analysoinut iskua. Lehti tekee samoja huomioita kuin Moussa ja Bloomberg, lisäksi sen mukaan Isisin äskettäin tekemä vastuuilmoitus Charles de Gaullen lentokentälle jätetystä pommista oli valheellinen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Marseilles’n veitsi-iskussa kuollut kaksi naista – tapausta tutkitaan terrori-iskuna

Tavio: Tiedustelun lisääminen ei riitä terrorismia vastaan – “Potentiaalinen terroristi käännytettävä jo rajalla”

Turun puukkoterroristia oli kiihotettu taistelemaan kansanryhmää vastaan

Viereisessä pulpetissa: Isis-mies
Viikon suosituimmat

Väite: FBI viritti Trumpin kampanjatiimille “hunaja-ansan” kahdella naisagentillaan
Muutoksen tuulet puhaltavat myös FBI:ssa. Liittovaltion poliisin kaksi ylintä johtajaa on vaihdettu Trumpin luottomiehiin. Washington Times -lehden väitteen mukaan FBI on aloittanut tutkinnan vuonna 2015 alkaneesta salaisesta solutusoperaatiosta, jossa FBI:n aiempi pääjohtaja viritti Trumpin kampanjatiimille "hunaja-ansan" kahta naisagenttia käyttäen.

Yle valkopesee ja vähättelee maahanmuuttajien väkivallan uhreja – Sanna Antikainen: “Ilmeisesti Ylen leikkauksia on edelleen syytä jatkaa”
Saksassa tehdään tilastojen mukaan joka päivä noin 26 vakavaan loukkaantumiseen johtavaa veitsi-iskua. Yli puolet niistä on ulkomaalaisten tekemiä. Poliisitilastojen vääristymä pahentaa tilannetta, sillä kaksoiskansalaiset luokitellaan saksalaisiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Yleisradion 24.2. julkaisemaa uutista, jossa se vähättelee Saksan maahanmuuttotilanteen vakavuutta ja esittää virheellisiä syitä Kristillisdemokraattiseen unioniin eli CDU:hun kuuluvan Friedrich Merzin suosiolle.

Iranilais-suomalaiset ihmettelevät, miksi Yle edistää Iranin islamistisen hallinnon propagandaa – jutussa haastateltu professori ylistänyt myös Hamasin terrori-iskuja
Ylen julkaisema artikkeli sai iranilais-suomalaiset ihmettelemään, onko juttu vahingossa julkaistu.

Analyysi: Euroopan merkittävin maa käy vaaleihin – Saksa on menettänyt maahanmuuton kontrollin täysin
Saksa äänestää tänään ennenaikaisissa liittopäivävaaleissa. Valtiovarainministerin erityisavustaja Mikael Lith analysoi kirjoituksessaan poliittista tilannetta.

BBC hyllytti Hamasin propagandaksi paljastuneen Gaza-dokumentin – päähenkilö olikin Hamas-johtajan poika
BBC maksoi dokumentin, jonka päähenkilöä esitti Hamas-johtajan poika. Päivä BBC:n julkaiseman dokumentin “Gaza: How to Survive a Warzone” ("Gaza: Kuinka selviytyä sotavyöhykkeellä") jälkeen brittiläinen journalisti David Collier paljasti dokumentin terroristikytkökset Hamasin johtoon. Hän kertoi viestipalvelu X:ssä, että 14-vuotias englanninkielinen kertoja Abdullah on Hamasin maatalousministerin Ayman al-Yazourin poika. Hän esiintyy dokumentissa Zakaria-nimellä.

VTT Pasi Holm: Tukipaketteja saaneet maat hyötyivät Suomen kustannuksella
Finanssikriisin jälkeen puhkesi eurokriisi 2010-luvun alussa. Heikoimmat kriisimaat olivat Kreikka, Espanja ja Portugali. Maat saivat muilta euromailta erilaisia tukipaketteja, ja ne joutuivat tasapainottamaan julkista talouttaan euromaiden ohjauksessa. VTT Pasi Holm tarkastelee sitä, miten näiden maiden kansalaisten ostovoima on kehittynyt kriisivuosien jälkeen.

Miko Bergbom arvosteli vasemmiston harjoittaman maahanmuuttopolitiikan hedelmiä: On saatu aikaan ilmiöitä, jotka eivät kuulu tähän yhteiskuntaan
Eduskunnassa käsiteltiin eilen hallituksen esitystä rikoslain muuttamiseksi nuoriso- ja jengirikollisuuden osalta. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom tylytti omassa puheenvuorossaan vasemmistolaisen maahanmuuttopolitiikan tuloksia, minkä vuoksi suomalaiseenkin yhteiskuntaan on jo päässyt juurtumaan ilmiöitä, jotka eivät tänne kuulu.

Ranskan hallitus aikoo kiristää maahanmuuttolakeja islamistisen veitsi-iskun jälkeen: ”Mitta on nyt täysi”
Algerialaismies puukotti hengiltä yhden ja haavoitti kolmea ihmistä lauantaina Mulhousen kaupungissa. Murhaajaa oli yritetty turhaan karkottaa Ranskasta 14 kertaa. Ranska uhkaa nyt Algeriaa vastatoimilla, jos maa ei suostu vastaanottamaan karkotettuja kansalaisiaan.

Vilhelm Junnila: Tätä Ukrainan ja Yhdysvaltojen mineraalisopimus tarkoittaa
Geopolitiikkaan syvällisesti perehtynyt kansanedustaja Vilhelm Junnila (ps.) analysoi Yhdysvaltain ja Ukrainan välisestä mineraalisopimusta.

Matti Putkonen: Ryhmärahat vai ”mummoralli” on kepun oma valinta
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää
PS Naiset 3/2024

Lue lisää