

LEHTIKUVA
Isä ammuttiin kuoliaaksi 12-vuotiaan poikansa silmien edessä Tukholmassa – oli sanonut jengille vastaan
Isä joutui poikansa silmien edessä nuorisojengin ampumaksi ollessaan pyöräilemässä uimahallille. Kyseinen isä oli aiemmin ollut yhteydessä poliisiin, koska oli huolissaan asuinalueensa jengiläisistä, jotka myyvät huumeita. Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson vaatii Ruotsin valtiolta “täyttä sotaa” rikollisjengejä vastaan.
Keskiviikkoiltana 39-vuotias isä oli pyöräilemässä 12-vuotiaan poikansa kanssa Skärholmenin kaupunginosassa Tukholman lounaislaidalla. Isä ja poika olivat menossa uimahalliin. Juuri ennen uimahallille saapumista he polkivat alikulkutunneliin, jossa he ohittivat muutamista nuorista koostuneen porukan.
Nuorisojengi ilmeisesti huuteli isälle tai pojalle jotain, koska isä kehotti poikaansa pysymään kauempana ja kääntyi itse takaisin tunneliin. Isän ja nuorisojengin välillä syntyi kahakka, jossa isää uhattiin aseella. Isä yritti ottaa aseen pois jengiläiseltä, jolloin häntä ammuttiin päähän kuolettavasti.
Poika soitti hätänumeroon
Isänsä surman todistajaksi joutunut 12-vuotias poika soitti hätänumeroon. Jengiläiset häipyivät paikalta fatbike-tyyppisillä sähköpyörillä. Poliisi ei ole vielä ottanut ketään kiinni surmasta epäiltynä.
– Hän olisi vain voinut jatkaa matkaansa uimahalliin, kommentoi surmatun sisko Expressen-lehdelle.
– Mutta hän oli sellainen, että hän ei hyväksynyt vääryyksiä. Se maksoi hänen henkensä.
Uhri halusi suojella poikaansa
Surmatulla ei ole rikostaustaa, joten kyse ei ole rikollisryhmien välienselvittelystä. Päinvastoin, surmatuksi tullut 39-vuotias mies oli aiemmin ottanut yhteyttä poliisiin, koska oli huolissaan alueella rehottavasta rikollisuudesta, kuten jengiläisistä, jotka ajelevat pyörillään ympäriinsä ja myyvät huumeita, kertoo Aftonbladet-lehti.
Mies ei halunnut poikansa joutuvan kasvamaan ympäristössä, jossa on huumekauppaa ja ammuskeluja. Aftonbladetin julkaisemassa kuvassa hän näyttää ihan tavalliselta ruotsalaiseltä perheenisältä. Sometietojen mukaan hänen juurensa ovat kuitenkin Puolassa.
Kansainväliset sopimukset roskiin
Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson reagoi henkirikokseen vaatien Ruotsin valtiolta voimakkaita toimenpiteitä rikollisjengejä vastaan. Hänen mukaan ruotsidemokraatit ovat valmiita tekemään kaikkensa, jotta Skärholmenin surman kaltaisia rikoksia ei enää tapahtuisi.
– Kaksitoistavuotias joutuu todistamaan, kuinka hänen isäänsä ammutaan päähän vain siksi, että hän sanoi jengille vastaan, Åkesson kirjoittaa X-somessa.
– Nyt Ruotsin on aika julistaa täysi sota jokaista näissä rikollisjengeissä olevaa yksilöä vastaan.
Åkessonin mielestä “kansainväliset sopimukset” on heitettävä roskiin heti ensimmäiseksi. Sen jälkeen pitää lakata vetoamasta rikollisten “sosioekonomiseen taustaan” ja höpisemästä “rikoksia ehkäisevistä nuorisotaloista”.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Skärholmen Nuorisojengi huumekauppa Jengirikollisuus Jimmie Åkesson Tukholma Ruotsidemokraatit Ruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Oikeusministeri Leena Meri kolumnissaan: Nuorisorangaistus otetaan täyteen käyttöön

Väestönvaihto – pelkoa lietsova salaliittoteoria vai sittenkin tarkka tilannekuva menossa olevasta kehityksestä?

Sisäministeri Mari Rantaselta tyly viesti katujengiuraa suunnitteleville nuorille: “Kadut eivät kuulu jengeille, joten tänne on turha tulla hillumaan – Suomessa on tehokas poliisi”

Kansanedustaja Rami Lehtinen huolissaan maahanmuuttajalähiöiden ongelmista: “Tällä tahdilla olemme Ruotsin tilanteessa”

Laittomat siirtolaiset ja maahantulijat tekivät Saksassa viime vuonna ennätysmäärän väkivaltarikoksia – tekijät yhä nuorempia

Ruotsidemokraattien kärkiteema EU-vaaleissa on maahanmuutto: ”Minun Eurooppani rakentaa muureja”

Ruotsalaisisän surmasta epäilty jengiläinen pidätetty

Kaksi Dödspatrullen-jengin jäsentä tuomittiin Uppsalassa seitsemän vuotta sitten tapahtuneesta murhasta

Historiallisen moni nuori kuolee rikoksen uhrina Ruotsissa – syynä jengien väkivalta
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Joka toinen somaliäiti Suomessa on yksinhuoltaja – onko yksinhuoltajuus oikeasti moniavioisuutta?
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat

Latvia irtautumassa Ottawan miinakieltosopimuksesta

Itäraja pysyy kiinni
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää