Iranin korkeinta johtoa sairastunut koronaan – ylimmän johtajan neuvonantaja kuoli

02.03.2020 |13:59

Fox News uutisoi, että Iranin ylimmän johtajan, ajatollah Ali Khameneinin neuvonantaja on kuollut uuteen koronavirukseen. Myös maan muuta korkeinta johtoa on sairastunut.

Iranin terveysministeriö kirjasi 523 uutta tapausta viimeisen 24 tunnin aikana, jolloin maan tiedossa oleva tartuntoja kokonaismäärä oli 1 501. Ensimmäinen tautitapaus todettiin alle kaksi viikkoa sitten.

Mohammad Mirmohammadi, 71, oli “Expediency Council member”. Hän neuvoi Khameneiä ja ratkaisi riidat hänen ja parlamentin välillä. COVID-19 on jo saastuttanut Iranin varapuheenjohtajan ja varaterveysministerin.

Hylkäsi Yhdysvaltojen avun

Neuvonantajan kuolema tapahtui sen jälkeen, kun maa hylkäsi Yhdysvaltojen ulkoministerin Mike Pompeon avun. Pompeo ilmoitti viime viikolla, että Yhdysvallat on huolestunut Iranin koronavirustilanteesta ja sanoi, että maa saattaa peitellä viruksen leviämisesta saatuja tietoja.

Iranin kuolleisuusaste virukseen on noin 5,5 prosenttia, kun taas Kiinassa yleinen kuolleisuusaste on noin kaksi prosenttia. Ero prosenttiosuuksissa on johtanut siihen, että Iranissa tartuntojen lukumäärä on suurempi, kuin mitä maa on virallisesti ilmoittanut.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
5.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
8.
Suomen uutiset logo

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle

25.03.2025 |12:54

Uusimmat










Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää