

LEHTIKUVA
Irakilainen ihmisoikeustaistelija Nadia Murad Münchenin turvallisuuskonferensissa: “Enemmän on suojeltu Isisiin osallistuneiden oikeuksia”
Nadia Muradin konferenssissa käyttämä puheenvuoro “Against Lawlessness: Ensuring Accountability” -tilaisuudessa käsitteli muiden muassa vapaana olevia Isis-taistelijoita. Muradin mukaan länsi on enemminkin suojellut raiskauksia aseenaan käyttäneiden Isis-taistelijoiden oikeuksia ja unohtanut jesidivähemmistöön kohdistuneet ihmisoikeusrikokset.
– Tuhannet Isisin jäsenet ovat yhä vapaalla jalalla esimerkiksi Syyriassa ja Irakissa. Kidutuksesta ja raiskauksista selvinneet jesidit eivät ole vieläkään turvassa, Nadia Murad sanoo.
Suomessa ei ole nostettu syytteitä
Hänen mukaansa Irak on tuominnut Isisin jäsenet vain terrorismista eikä raiskausrikoksista tai kansanmurhasta. Esimerkiksi Saksa on tunnustanut Isisin jesideihin vuonna 2014 kohdistaman kansanmurhan.
Jesidit joutuivat myös Isis-naisten väkivallan ja kidutuksen kohteiksi, minkä vuoksi Muradin kritiikki osuu erityisesti Suomeen. Täällä Isis-naisia on kotiutettu ulkoministeriön erikoisoperaatioilla al-Holin leiriltä. Syytteitä heitä vastaan ei ole nostettu.
Murad itsekin Isisin väkivallan uhri
Murad tunnetaan jesidivähemmistön edustajana ja ihmisoikeustaistelijana. Hän sai työstään Nobelin rauhanpalkinnon vuonna 2018.
Hän kuuluu niihin jesideihin, jotka viime vuosikymmenellä joutuivat järjestelmällisen väkivallan ja vakavien ihmisoikeusrikosten uhreiksi. Heitä esimerkiksi joukkoraiskattiin ja pidettiin seksiorjina.
Murad oli vain 19-vuotias vuonna 2014, kun Isis kidnappasi hänet sekä tuhansia muita jesidejä kotikylistään Pohjois-Irakin alueelta. Moni heistä oli tuolloin vielä pieni lapsi.
Münchenin turvallisuuskonferenssi järjestettiin 17-19.2. Saksassa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- turvallisuuskonferenssi ihmisoikeusrikkomukset München Nadia Murad kidutukset terroristit kansanmurha Al-Holin leiri Isis-naiset Jesidit Raiskaukset Irak ISIS Syyria
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Al-Holin leirillä olevien lasten omaiset haluavat nyt korvauksia Suomelta – YK:n lapsen oikeuksien komitealta hämmentävä ratkaisu

Antikainen: Miksi Suomi päästää kalifaatista palanneet terrorismin tukijat kuin koirat veräjästä?

Isis-naisia lapsineen tulossa taas Suomeen – kurdihallinto pitää hallussaan vain raastupaan joutuvat terroristit

Ulkoministeriö haki “kotiin” Isis-äidin joka ei ole ikinä aiemmin edes käynyt Suomessa

Islamistinen vihapuhuja oikeuteen terroristiryhmään kuulumisesta epäiltynä Britanniassa

Ruotsissa Isis-nainen epäiltynä kansanmurhasta – poliisi jatkoi tutkimuksia ensimmäisen tuomion jälkeen
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää