

LEHTIKUVA
Irak hyväksyi lapsiavioliitot sallivan lain – jopa 9-vuotiaan kanssa saa mennä naimisiin
Irakissa on hyväksytty laki, joka sallii naimisiin menemisen jopa 9-vuotiaan lapsen kanssa. Avioliiton ikäraja riippuu naimisiin menijöiden uskonnollisesta lahkosta. Irakilaiset naisasia-aktivistit pitävät uutta lakia "laillistettuna lapsenraiskauksena".
Irakin parlamentti on hyväksynyt lain, joka sallii naimisiin menemisen jopa 9-vuotiaan lapsen kanssa. Aiemmin maassa on ollut voimassa 18 vuoden ikäraja avioliiton solmimiselle. Se otettiin käyttöön 1950-luvulla. Käytännössä lähes kolmasosa irakilaisista tytöistä on kuitenkin mennyt naimisiin jo ennen kuin täyttivät 18 vuotta, kertoo Iltalehti.
Uuden lain mukaan avioliiton ikäraja riippuu naimisiin menijöiden uskonnollisesta lahkosta. Šiiamuslimeille ikäraja on yhdeksän vuotta, sunnimuslimeille 15 vuotta. Enemmistö irakilaisista on šiioja. Avioliiton lisäksi muutkin perheasiat, kuten avioero ja perintöasiat, jäävät imaamien päätettäviksi.
Šiiamuslimien käyttämä yhdeksän vuoden ikäraja perustuu suoraan profeetta Muhammedin elämän näyttämään esimerkkiin. Muhammed meni naimisiin suosikkivaimonsa Aishan kanssa, kun tämä oli 6-vuotias ja alkoi harrastaa vaimonsa kanssa seksiä, kun tämä oli noin yhdeksänvuotias.
Naisasia-aktivistit: laillistettua lapsenraiskausta
Guardian-lehden mukaan irakilaiset naisasia-aktivistit pitävät uutta lakia “laillistettuna lapsenraiskauksena”. Lakia vastustaneet kansanedustajat aikovat vaatia sen kumoamista äänestysteknisillä perusteilla.
Naapurimaassa Iranissa avioliiton ikäraja on pojille 15 vuotta ja tytöille 13 vuotta, vaikka nuorempiakin on vihitty avioliittoon. Šiiat ovat enemmistönä Iranissakin.
Samat uskonnolliset asenteet näkyvät Suomessakin
Samat uskonnolliset asenteet ovat kulkeutuneet Suomeenkin asti. Iranilaistaustainen toimittaja Bijan Rezai Jahromi kertoo X:ssä, että Mellunmäen šiialainen moskeija on järjestänyt ”naima-ikään tulleille 9-vuotiaille tytöille” naisten juhlan nimellä kulkevia tapahtumia, joiden tarkoitus on valmentaa tyttöjä avioliittoon.
Tapahtumassa tytöille kerrotaan muun muassa puberteetin kehossa aiheuttamista muutoksista. Tytöt opetetaan myös käyttämään hijab-huntua. Asiasta on aiemmin uutisoinut myös Ilta-Sanomat.
Purra kritisoi Irakin uutta lakia
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kommentoi Irakin uutta lapsiavioliittolakia X:ssä.
– Irakissa on uutisten mukaan hyväksytty laki, joka käytännössä laillistaa avioliitot jopa 9-vuotiaiden tyttöjen kanssa antaessaan islamilaisille oikeustulkinnoilla yhä enemmän valtaa, Purra kirjoittaa.
– Ja joidenkin mielestä kulttuureita tai uskontoja ei saisi arvottaa toisiaan vastaan!
Irakissa on uutisten mukaan hyväksytty laki, joka käytännössä laillistaa avioliitot jopa 9-vuotiaiden tyttöjen kanssa antaessaan islamilaisille oikeustulkinnoilla yhä enemmän valtaa.
— Riikka Purra (@ir_rkp) January 22, 2025
Ja joidenkin mielestä kulttuureita tai uskontoja ei saisi arvottaa toisiaan vastaan!…
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- šiiamuslimit Bijan Rezai Jahromi profeetta Muhammed sunnimuslimit Mellunmäen moskeija Aisha lapsiavioliitot Iran Riikka Purra Irak Islam
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


“Menet naimisiin tai kuolet” – sadat tytöt elävät Saksassa lapsivaimoina

Perussuomalaisilta jyrkkä tuomio Irakin aikeille tuhota naisten ja tyttöjen ihmisoikeudet
Irakin shiiaenemmistöinen parlamentti on muuttamassa maan lainsäädäntöä siten, että miesten on mahdollista mennä naimisiin jopa 9-vuotiaiden tyttöjen kanssa. Lainmuutos rajoittaisi myös naisten oikeutta erota, saada itselleen lasten huoltajuus ja perimisoikeuteenin kajottaisiin.

Sukulaisten väliset pakkoavioliitot syyniin Ruotsissa

Lakivaliokunta tukee hallituksen esitystä, jonka mukaan pakkoavioliittoon saattaminen olisi ihmiskauppana rangaistava teko
Lakivaliokunnan puheenjohtaja Juho Eerola esitteli hallituksen esityksen, joka tähtää rikoslain ihmiskauppaa koskevien säädösten selkeyttämiseen avioliittoon pakottamisen osalta.

Oikeusministeri Leena Meri naisiin kohdistuvasta silvonnasta: Barbaariset tavat eivät kuulu Suomeen

Kunniamurha on totaalisen kontrollin väline – partiarkaalisessa yhteisössä naista pidetään miehen omaisuutena

Perussuomalainen Nuoriso vaatii naisten alistuskulttuurin kitkemistä Suomesta: “Ei ole mitään väärää puolustaa naisten oikeutta elää vapaasti”

Isis-äiti tuomiolle avioliittoon pakottamisesta ja avunannosta törkeään lapsenraiskaukseen Ruotsissa
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää