Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

1. luetuin

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä

Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

Intia on lyönyt aiemmat ennätyksensä hiilen tuotannossa. Hiiliministeriön vuosikatsauksen mukaan maa tuotti vuonna 2024 lähes miljardi tonnia hiiltä.

Intian pääministeri Narendra Modi juhli miljardin hiilitonnin louhimista X-somessa kirjoittaen, että kyseessä on monumentaalinen saavutus, joka korostaa Intian sitoutumista energiavarmuuteen, talouskasvuun ja omavaraisuuteen.

Pääministeri kiitti kaikkia hiilialan työntekijöitä heidän kovasta työstään. Narendra Modi ei kuitenkaan maininnut sitä, että hiilidioksidipäästöjen ja ilman saastumisen kannalta hiili on kaikkein ongelmallisin polttoaine.

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä kommentoi pääministeri Modin kirjoitusta sarkastisesti onnitellen suomalaisia ilmastoaktivisteja.

– Onnea kaikille suomalaisille ilmaston puolustajille. Teette työtä jolla on tarkoitus!

Suomessa mietitään porojen röyhtäyksiä

Intian rikkoessa hiilenlouhintaennätyksiä Suomessa murehditaan porojen röyhtäyksiä. Yle kertoo, että Lappi on jäämässä ilmastotavoitteesta, koska “röyhtäilevät porot hankaloittavat pohjoisen ilmastotalkoita”.

Ylen mukaan “metaania röyhtäilevät porot” ovat merkittävä päästölähde Ylä-Lapissa. Esimerkiksi Utsjoella ja Enontekiöllä yli puolet päästöistä on peräisin maataloudesta, ja enemmistö maatalouspäästöistä tulee poroista. Nautojen rehuun on kehitetty metaanipäästöjä vähentäviä lisäaineita, mutta jäkälää syöville poroille sellaisia ei ole.

Suomen kokonaispäästöt ovat mitättömät

Todellisuudessa Lapin porojen röyhtäilyillä ei ole globaalissa kokonaiskuvassa mitään merkitystä. Koko Suomen merkitys hiilipäästöjen lähteenä on promilleluokkaa, ja Suomen päästöt ovat jo painuneet ennätyksellisen alas, kuten Suomen Uutiset aiemmin kertoi.

Suomalaisia on siis turha syyllistää ilmastopäästöistä tai luonnonvarojen ylikulutuksesta, koska Suomi tuottaa verrattoman paljon enemmän luonnonvaroja kuin kuluttaa. Jos kaikki muut maat hoitaisivat ympäristöä yhtä hyvin kuin Suomi, ihmiskunnalle riittäisi laskennallisesti 0,44 maapalloa.

LEHTIKUVA

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Jimmie Åkesson haluaa leikata EU:n ilmastotavoitteita: ”Itseruoskinnan on loputtava ja ideologinen leikkimökki pistettävä päreiksi”

25.03.2025 |08:53
Suomen uutiset logo

Vihreät tahtoo lisätoimia ilmastonmuutoksen torjumiseksi: ”On jo kiire”- Mäkelä vaatii realismia ilmastoposeerauksen sijaan: ”Huterien tietojen pohjalta ei voi tehdä miljardipäätöksiä”

27.02.2025 |14:33
Suomen uutiset logo

Rydman: Ilmastotoimia tehtäessä Euroopassa ei ole tunnistettu riippuvuutta kiinalaisesta akkuteknologiasta – ”Moni asia on jäänyt Euroopassa hoksaamatta”

12.02.2025 |12:36
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten ilmastopolitiikan linja on vakaa – Purra: Emme anna päätösvaltaa metsistämme Brysseliin

12.02.2025 |11:20

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
6.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
9.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
10.
Suomen uutiset logo

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”

24.03.2025 |12:13

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää