![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2019/05/Wilhelm_Junnila_013-e1557896082920.jpg)
Immonen: Vihapuhehysteria on uhka sananvapaudelle
Perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immonen on ottanut sanomalehti Kalevan tuoreessa kolumnissa kantaa viime aikoina kiivaana velloneeseen sananvapaus- ja vihapuhekeskusteluun.
Olli Immosen mielestä keskustelussa on usein unohdettu, kuinka ongelmallinen käsite vihapuhe on oikeustieteen näkökulmasta.
– Lainsäädännössä vihapuhetta ei ole määritelty, eikä sitä ole rikoslaissa. Näin ollen sitä ei ole laissa säädetty rangaistavaksi teoksi. Vihapuhe on käsitteenä hyvin tulkinnanvarainen.
– Laki kieltää muun muassa kiihottamisen kansanryhmää vastaan ja uskonrauhan rikkomisen. Kansalaisten on kuitenkin vaikeaa hahmottaa, missä kulkee sallitun ja kielletyn puheen raja. Kyseiset lait ovat ongelmallisia, koska lainsäädännön tulisi olla selkeää, täsmällistä ja tarkkarajaista, Immonen kirjoittaa.
Keskustelu on kääntynyt päälaelleen
Immosen mukaan puheen rangaistavuus riippuu nykyisin vahvasti sen motiiveista.
– Motiiveista erityisesti ulkomaalaisiin kohdistuva suvaitsemattomuus tekee puheen rangaistavaksi. Se, mikä taas on suvaitsematonta, on tulkinnanvaraista. Yhteiskunnassa olisi saatava keskustella maahanmuuton ongelmista ilman pelkoa joutumisesta rikosoikeudelliseen vastuuseen.
– Euroopassa ollaan menossa väärille raiteille, kun sananvapauden rajoitusperusteisiin suhtaudutaan jatkuvasti yhä sallivammin. Sama vääristynyt suuntaus on nähtävissä oikeuskäytännössä, jossa tuomiot esimerkiksi kiihottamisesta kansanryhmää vastaan ovat arkipäiväistyneet. Vihapuhehysteria on kääntänyt sananvapauskeskustelun täysin päälaelleen. Kun aikaisemmin sananvapauden rikosoikeudelliset rajoitukset koettiin uhaksi demokratialle, niin nykyisin rajoituksia vaaditaan yhä kovempaan ääneen.
Lisärajoituksia ei tarvita
Immosen mukaan suomalaisten on perusteltua olla huolissaan oikeusvaltiokehityksestä.
– Sananvapaus on kansalaisille kuuluva perustuslaillinen oikeus ja demokraattisen oikeusvaltion perusta. Sananvapauden rajoittamispyrkimykset sotivat oikeusvaltioperiaatetta vastaan.
– Demokraattisessa yhteiskunnassa on oltava tilaa myös kiistanalaisille ja provokatiivisille mielipiteille. Sananvapauden oikeutetut rajoitukset eli suoja herjauksilta, kunnianloukkauksilta ja uhkauksilta ovat täysin perusteltuja, mutta mitään muita rajoituksia lainsäädäntöön sananvapauden suhteen ei tarvita. Suomessa tulisi olla sama käytäntö kuin Yhdysvalloissa; siellä tunnistetaan viharikokset, mutta sananvapaudella on vahvempi asema kuin Suomessa.
Kaikesta voitava keskustella
Immosen mielestä kaikki yhteiskunnalliset asiat tulee saada asettaa julkisen keskustelun kohteeksi.
– Ilman kriittistä kansalaiskeskustelua yhteiskunnan sivistyksellinen kehitys pysähtyy. Sananvapauden sensuurimainen rajoittaminen vihapuhepelottelun varjolla johtaa myös pahimmillaan kansalaisten katkeroitumiseen, kansan kahtiajakoon ja yhteiskunnalliseen epävakauteen, Immonen toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- keskustelu yhteiskunta rikoslaki Sensuuri Demokratia Vihapuhe Sananvapaus Suomi Yhdysvallat perussuomalaiset Olli Immonen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2019/05/Wilhelm_Junnila_013-e1557896082920.jpg)
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2019/10/turtiainen.png)
Turtiainen tylytti, kommunisti ilmiantoi ja poliisi tutki – lopputulos oli sananvapausmyönteinen
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2019/08/C112D94B-DEC5-4001-8870-63D27503E617-e1567174653956.jpeg)
Tynkkynen:”Samaan aikaan, kun poliisin pöydällä on valtavasti ilmoituksia lapsiin kohdistuvista seksuaalirikoksista, resursseja käytetään epämääräiseen kiihottamispuheiden penkomiseen”
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2019/10/terroristiksileimattu.png)
Muslimiyhteisö kritisoi, MTV:n uutistoimitus taipui – rikosuutinen sensuroitiin
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2019/10/vihapuhe2.png)
Tutkija: “Natsi”, “rasisti” tai “suvakki” eivät aina ole halventavia sanoja
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2019/10/Elina-Louko-selvityspyyntö-2-e1572510101313.jpg)
Nettikirjoittelu vei työttömyyspäivärahan katkolle – Kela bannaa julmemmin kuin Facebook
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2018/04/Olli_Immonen_002-e1523451972516.jpg)
Immonen: Sananvapauslainsäädäntö retuperällä – “Mahdollistaa myös Päivi Räsäsen ajojahdin”
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2019/06/AABD703E-71DC-4E63-B60E-47A0C1BA0B17-e1561644201457.jpeg)
Peltokangas: “Yhteiskunta on pistetty polvilleen vähemmistöryhmien edessä ja maahanmuuttajat nauttivat lähes diplomaattista koskemattomuutta”
Viikon suosituimmat
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2024/12/IMG_5176-300x200.jpeg)
Li Andersson esiintyi äärivasemmiston katuväkivaltaa tukevassa tilaisuudessa
Vasemmiston meppi Li Andersson puhui äärivasemmistolaista katuväkivaltaa normalisoivassa tilaisuudessa keskiviikkona. Europarlamentin vasemmistoryhmän tapahtuma oli järjestetty Budapestin katupahoinpitelyistä epäiltyjen äärivasemmistolaisten tukemiseksi. Puheessaan Andersson oli erityisen tuohtunut siitä, että kansanedustaja Teemu Keskisarja piti puheen Suomen itsenäisyyspäivän 612-soihtukulkueessa.
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2024/12/tynkkynen_HS_mainos-300x200.png)
Tynkkynen osti Hesarin etusivun täyteen maahanmuuttopolitiikkaa
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kertoo Helsingin Sanomissa tänään maanantaina julkaistavassa etusivun mainoksessaan "rajat auki" -politiikan jäävän historiaan katastrofaalisena kokeiluna. Kukaan ei enää pysty kiistämään niitä ongelmia, joista perussuomalaiset ovat jo vuosia varoitelleet.
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2024/12/IMG_0120-300x200.jpeg)
Greta Thunberg esiintyi Saksassa: “Vit**un Saksa! Ja vit**un Israel!”
Ruotsalainen ilmastoaktivisti Greta Thunberg piti puheen Palestiinaa tukevassa tapahtumassa Mannheimissa Saksassa. Puheen osuus, jossa hän huusi "Vit**un Saksa! Ja vit**un Israel!", tallentui videolle.
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2024/12/IMG_0125-300x186.jpeg)
Vasemmistotaustainen oikeusprofessori maalailee kauhukuvia maamiinoihin kävelevistä turvapaikanhakijoista – puolustusvaliokunnan perussuomalaisilta tylyt terveiset professorille
Valtiosääntöasiantuntija Martin Scheinin kirjoitti X:ssä viime viikolla viestiketjun, jossa hän esittää erikoisin perusteluin turvapaikanhakijoihin vetoamalla ettei Suomen pitäisi irtautua Ottawan sopimuksesta. Puolustusvaliokunnan perussuomalaiset kansanedustajat Jari Ronkainen ja Miko Bergbom tyrmäävät professorin väitteet.
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2024/12/IMG_0123-300x200.jpeg)
Rami Lehtinen: ”Pitääkö jonkun oikeasti kuolla ennen kuin äärivasemmiston uhka nousee todelliseen keskusteluun Suomessa?”
Suomessa on paljon keskusteltu ääriliikkeiden uhista. Keskusteluja on käyty mm. iltapäivälehdissä ja Ylen A-studiossa. - Keskusteluja vain leimaa yksi pieni yksityiskohta: aihe keskittyy väistämättä aina pelkästään äärioikeiston uhkaan, perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen sanoo.
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2024/02/IMG_3324-300x178.jpeg)
Eduskunta äänesti pois ’’moninkertaisen ensikertalaisuuden’’ – Vigelius: ’’Rikoksenuusijat ansaitsevat ankarammat tuomiot’’
Eduskunta äänesti perjantaina niin kutsutusta ’’ensikertalaisuusalennuksesta’’. Ensikertalaisena tuomittu vapautuu vankilasta ehdonalaiseen normaalia aikaisemmin. Tähän asti rikoksentekijä on voitu tuomita ensikertalaisena myös, jos hän ei ole istunut vankilassa edeltäneenä viitenä vuotena.
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2024/12/krista_kiuru_135236692-300x200.jpg)
Krista Kiurua lyöty kasvoihin
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2024/11/IMG_4891-300x200.jpeg)
Pekka Aittakumpu: “Keskustalla on menossa kampanja, jossa valehdellaan, että Oulaskankaan sairaala olisi lakkautusuhan alla”
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2021/11/maahanmuutto-kieli.jpg)
Joka neljäs ruotsalaisnuori aikuistuu lukutaidottomana – mitä ihmettä he tekevät seuraavat 60 vuotta ja kuka sen maksaa?
Kyky ymmärtää kirjoitettua tekstiä on ehdoton edellytys täysivaltaiselle jäsenyydelle länsimaisessa yhteiskunnassa. Jos sadat tuhannet nuoret valmistuvat peruskoulusta käytännössä lukutaidottomina, seuraukset ovat arvaamattomat. Hyviä ne eivät ole missään tapauksessa.
![Suomen uutiset logo](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2024/12/IMG_0134-300x200.jpeg)
Argentiinan rankka talousihme näyttäisi toimivan – inflaatio on hallinnassa eikä kansa ole noussut kapinaan
Argentiinasta kuuluu kummia. Hyperinflaatio on taitettu ja talous kasvaa. Presidentti Javier Milein anarkokapitalismi näyttäisi vuoden kokemuksella sittenkin toimivan. Milei on ankarasta vyönkiristyksestä huolimatta säilyttänyt kansan tuen, eikä sosiaalinen tahi taloudellinen katastrofi toteutunut. Ajatukset alkavat itää Suomessakin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 3/2024
![Mainos kuva](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2024/12/PS-Naiset-3_2024-mainoskuva.jpg)
Lue lisää
Perussuomalainen 1/2024
![Mainos kuva](https://media.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2024/11/PS-lehti-mainoskuva-1_2024_735x735.jpg)
Lue lisää