Artikkeli kuva

Immonen: Ruotsin kehitystä ei voida estää Suomessa niin kauan kuin maamme rajat vuotavat

16.03.2018 |15:59

Saamme poliisin suunnalta jatkuvasti viestiä siitä, ettei Ruotsin kaltaisten maahanmuutto-ongelmien saa antaa levitä Suomeen, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immonen.

– Vastaavaa kehitystä ei onnistuta kuitenkaan estämään Suomessa niin kauan kun maamme rajat vuotavat kuin seula, eikä kotouttamisessa onnistuta.

Kyse on poliittisesta tahtotilasta

Immonen kirjoittaa Facebookissa Suomen kokevan väistämättä Ruotsin kohtalon, mikäli holtitonta maahanmuuttoa ei saada kuriin.

– Tilanteen muuttamisessa on kyse puhtaasti poliittisesta tahtotilasta, ja sitä ei keskusta-kokoomus-siniset-hallitukselta nyt valitettavasti löydy.

– Kyse on omien jälkipolviemme elämästä ja siitä että myös heillä on tulevaisuudessa oikeus turvalliseen ja vakaaseen elinympäristöön. Sipilöiden, Orpojen, Soinien ja muiden vastaavien pitäisi älytä tarkastella tilannetta hieman nykyhetkeä kauaskantoisemmin.

Suomessa liian vähän poliiseja

Immonen viittaa Iltalehden artikkeliin (16.3.), jossa Suomen poliisijärjestöjen liiton (SPJL) puheenjohtaja Jonne Rinne kertoo muiden Pohjoismaiden varoittaneen Suomea “Ruotsin tiestä” maaliskuun alussa järjestetyssä Pohjoismaiden poliisijärjestöjen liiton kokouksessa.

Ruotsi ja Tanska ovat jo pulassa monien asuinalueiden ghettoutumisen ja jengiväkivallan kanssa, vaikka esimerkiksi Ruotsissa järjestystä valvoo 2,17 poliisia tuhatta asukasta kohti, kun vastaava luku Suomessa on vain 1,27.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28
10.
Suomen uutiset logo

Pohjalaiskansanedustajat tukevat Ylen laittamista kuriin: Jalkojen välissä, Koukussa strippaamiseen, Seksi-Suomen historia, Pillupäiväkirjat – ”Onko tämä todella perusteltua verorahojen käyttöä?”

21.02.2025 |16:59

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää