Artikkeli kuva

lehtikuva Markku Ulander

Immonen luopuisi sukupuolikiintiöistä

11.09.2013 |13:59

Perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immonen jätti tänään kirjallisen kysymyksen hallitukselle koskien tasa-arvolaissa määriteltyJä sukupuolikiintiöitä. Laki muun muassa velvoittaa siihen, että tietyissä valtion ja kunnan toimielimissä on molempien sukupuolen oltava edustettuna vähintään 40 prosentilla. Immosen mukaan laki kuitenkin synnyttää ongelmia esimerkiksi kuntien luottamuspaikkaneuvotteluissa. Hän pitää ongelmallisena sitä, että sekä naiset että miehet joutuvat ottamaan vastaan sellaisia luottamustehtäviä, jotka eivät sovi heidän koulutustaustaansa tai kiinnostuksensa kohteisiin.

– Nykyinen lainsäädäntö johtaa tilanteisiin, joissa toimielimiin ei saada välttämättä pätevintä henkilöä, koska luottamushenkilön valintakriteerinä toimii sukupuoli, Immonen perustelee kysymystään.

Immonen korostaa tasa-arvon edistämisen olevan tärkeää, mutta se ei saa tapahtua jommankumman sukupuolen suosimisen tai syrjinnän keinoin.

– Ihmisten jaottelu sukupuolen perusteella ei ole enää tätä päivää, vaan jokaista ihmistä on ensisijaisesti kohdeltava yksilönä, Immonen toteaa.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
6.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
8.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
10.
Suomen uutiset logo

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle

25.03.2025 |12:54

Uusimmat










Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää