

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Immonen esitti koulujen etnisen eriytymisen estämiseksi maahanmuuton rajoittamista – ministeri Andersson haluaa lisää rahaa positiiviseen erityiskohteluun
Perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immonen jätti aikaisemmin hallituksen vastattavaksi kirjallisen kysymyksen, jossa hän vaati hallitusta puuttumaan varhaiskasvatuksen ja koulutuksen alueelliseen ja etniseen eriytymiseen, etteivät ongelmat eskaloidu entisestään. Opetusministeri Li Anderssonin (vas.) mukaan ongelmat lieventyvät rahoittamalla maahanmuuttoa.
Kansanedustaja Olli Immosen mielestä hallituksen tulisi puuttua eriytymisen ongelmien juurisyyhyn eli Suomeen kohdistuvaan määrällisesti ja laadullisesti kestämättömään maahanmuuttoon.
– Erityisesti kaupunkikoulujen välinen oppilaspohjan segregaatio ja oppimistulosten erot ovat kasvaneet huimasti. Erot valtaväestön ja maahanmuuttajien vieraskielisten lasten ja nuorten oppimistasossa ovat merkittävät. Heikosti integroituva maahanmuuttajaväestö aiheuttaa valtavaa varhaiskasvatuksen ja koulutuksen alueellista ja etnistä eriytymistä, Immonen sanoo.
Opetusministeri korjaisi asiat rahalla
Opetusministeri Li Andersson korostaa kirjalliseen kysymykseen antamassaan vastauksessa, että eriytymisen ongelmat korjaantuvat muun muassa vakiinnuttamalla myönteisen erityiskohtelun rahoitus pysyväksi. Opetus- ja kulttuuriministeriö valmistelee parhaillaan esitystä rahoituksen vakiinnuttamisesta.
Opetusministerin vastauksesta ilmenee, että tällä hallituskaudella opetus- ja kulttuuriministeriö on jo myöntänyt varhaiskasvatuksen sekä esi- ja perusopetuksen tasa-arvoa edistäviin toimenpiteisiin ja laadun kehittämiseen erityisavustuksia yhteensä noin 139 miljoonaa euroa.
Maahanmuuttotaustaisten oppilaiden perustaitojen toimenpide-ohjelmaan on varattu 13 miljoonaa euroa. Koulusegregaation ennaltaehkäisemisestä kiinnostuneiden kuntien ja kaupunkien hallinnollisen yhteistyön kehittämiseen on viime vuonna jaettu valtionavustuksina 1,2 miljoonaa euroa.
Hallitus ja opetusministeri irrallaan reaalimaailmasta
– Suomen hallitus ja opetusministeri elävät täysin irrallaan reaalimaailmasta. Ongelmat eivät poistu sillä, että rahaa lapioidaan yhä enemmän erityiskohteluun ja erilaisiin himmeleihin ja että ongelmia yritetään lakaista rahakasojen alle piiloon, Immonen sanoo.
– Kotoutumisen ongelmia ei ole kyetty ratkaisemaan missään Euroopan maassa rahalla. On ensiarvoisen tärkeää puuttua eriytymisen juurisyyhyn eli Suomelle haitalliseen maahanmuuttoon. Matalan koulutustason kolmansista maista suuntautuvaa massamaahanmuuttoa on rajoitettava merkittävästi, maahantulijat on velvoitettava kotoutumaan sanktioiden uhalla ja huonosti kotoutuneet maahanmuuttajat tulee palauttaa takaisin lähtömaihinsa.
– Jos näihin toimenpiteisiin ei pian ryhdytä, ei ongelmia kyetä ikinä ratkaisemaan.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kotoutumisen ongelmat kaupunkikoulut etninen eriytyminen alueellnen eriytyminen koulutuksen eriytyminen segregaatio integroituminen valtionavustus opetus- ja kulttuuriministeriö kirjallinen kysymys oppimistulokset Varhaiskasvatus massamaahanmuutto haittamaahanmuutto Tasa-arvo Positiivinen erityiskohtelu Li Andersson Olli Immonen koulutus maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Hallitus ei ymmärrä, että maahanmuuttoa käytetään horjuttamaan EU-jäsenmaita – ”Suomella pitäisi tarvittaessa olla mahdollisuus estää turvapaikanhaku itärajalla”

Haitallisesta maahanmuutosta ollaan hiljaa – Purra: ”Kun väkivaltaa ihannoiva rap-artisti sai syytteen törkeästä lapsenraiskauksesta, media ei edes tohtinut kertoa henkilön nimeä tai taustaa”

Laittomasti maassa oleville esitetään oleskelulupia opiskelun varjolla – Halla-aho: Hallitus pyrkii lisäämään muuttoliikettä kehitysmaista Suomeen

Hallitus haluaa laittomasti maassa olevien jäävän Suomeen opiskelun verukkeella – perussuomalaisilta täystyrmäys: ”Pelottava ja katastrofaalinen esitys”

Koponen: “Ennen vartijoiden palkkaamista kouluihin olisi paljon muitakin keinoja käytettävissä koulukiusaamisen ehkäisemiseksi”

Länsiväylä: Väkivaltaa, rauhattomuutta ja rasismisyytöksiä Espoon kouluissa

Perussuomalaiset vaati laajempia oikeuksia koulukiusaamisen ja -väkivallan ehkäisyyn – vaatimukset kaadettiin äänestyksessä

Perussuomalaiset: Nuorten koulutustaso kääntynyt jyrkkään laskuun – koulutuspolitiikassa on palattava perusasioihin ennen kuin aletaan hienostella

Isänmaallisuutta kouluopetukseen – ”Kansallinen yhtenäisyys on elintärkeää”
Viikon suosituimmat

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Kansalaisaloitteen tekijät: Ylen rahoitusta leikattava Ruotsin tasoon eli 76 euroon per asukas
Yle kuriin nyt! -kansalaisaloitteen laatijoiden mielestä Yleisradio on tietoisesti hakenut säästöjä kaikista näkyvimmistä ja suosituimmista toiminnoista esimerkiksi irtisanomalla työntekijöitä ja vihjaamalla katsojaluvuiltaan suosituimpien ohjelmien lopettamiseen.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.
Uusimmat

Puola otti käyttöön Suomen mallin mukaisen rajaturvallisuuslain

Antikainen: Elokapina tulee lakkauttaa
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää