

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Immonen: Ei hunnutettuja poliiseja Suomeen
Helsingin Sanomien artikkelissa haaveillaan hunnutetuista poliiseista. Perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immonen tyrmää ajatuksen ja korostaa, että Suomi on suomalaisten kotimaa, jossa maahanmuuttajien tulee toimia maan tapojen ja normien mukaan.
Toimittaja Tommi Nieminen kirjoitti 14.3. Helsingin Sanomissa artikkelin “2030-luvun konstaapelit”, jossa hän ilmoitti haluavansa Suomeen hunnutettuja poliiseja, koska maamme muuttuu ja jakautuu nopeasti maahanmuuton seurauksena.
Perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immonen tyrmää Niemisen ajatuksenjuoksun.
– Käynnissä oleva väestönmuutos on ikävä kyllä todellisuutta, mutta sitä varten emme tarvitse monikulttuurillisen taustan omaavia poliiseja.
Haikailua patriarkaalisen naiskuvan aikoihin
Helsingin Sanomien toimittaja perustelee hunnun käytön mahdollistamista muun muassa sillä, että pään peittäminen huivilla oli Suomessa tavallista vielä muutama sukupolvi sitten.
– Täytyy muistaa, että moni muukin asia, kuten lasten fyysinen kurittaminen, naisten alistaminen jne. olivat vielä normaaleja asioita muutama sukupolvi sitten. On harvinaista lukea toimittajan haikailevan menneisiin patriarkaalisen naiskuvan aikoihin, Immonen toteaa.
Kasvattaa epäluottamusta poliisia kohtaan
Hunnutettuja poliiseja vaaditaan erityisesti sillä perusteella, että maahanmuuttajat eivät koe luottamusta perinteistä poliisin univormua käyttäviä ja eri etniseen ryhmään kuuluvia poliiseja kohtaan.
– Jos Suomessa sallittaisiin poliisien hunnun käyttö, maassamme hyväksyttäisiin se, että maahanmuuttajien on oikeutettua kokea epäluottamusta suomalaisia poliiseja kohtaan, koska nämä edustavat eri etnistä ryhmää, eivätkä nämä käytä huntua, Immonen sanoo.
Turvallisuusriski voimankäyttötilanteessa
Immosen mukaan poliisin hunnun käyttö vaarantaisi poliisin maineen luotettavana ja puolueettomana viranomaisena.
– Poliisin virkapuvun tehtävä on nimenomaan esittää poliisi yhdenmukaisena ja puolueettomana viranomaisena.
– Hunnun käyttö olisi poliisille käytännössä myös työturvallisuusriski, esimerkiksi voimankäyttötilanteessa. Lisäksi kärjistyneeseen välienselvittelytilanteeseen paikalle tullut poliisi voisi huntunsa vuoksi ennemminkin provosoida osapuolia kuin rauhoittaa tilannetta, Immonen toteaa.
Immonen korostaa, että Suomi on suomalaisten kotimaa, ja maahanmuuttajien tulee toimia täällä maan tapojen ja normien mukaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- univormu naisten hunnuttaminen Työturvallisuus maahanmuuttajat Helsingin Sanomat Luottamus perussuomalaiset Poliisi Olli Immonen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Islamistipuolue uhkaa Ruotsia sisällissodalla mikäli ruotsidemokraatit pääsevät valtaan – peruu nyt puheitaan

Ronkainen: Orpo myöntää maahanmuuttajien ohituskaistan poliisin ammattiin

Tanska kieltää musliminaisten naamioitumisen – Halla-aho: “Suomen on syytä liittyä hyvään seuraan”

Purra: Miten kukaan suomalainen voi sanoa, että burkini on vain pala kangasta?

Maahanmuuttajanaisille poliittinen koti perussuomalaisista

Immonen: Väestö muuttuu maahanmuuton seurauksena – “Tämän Hesarikin myöntää, paitsi silloin, kun se ei sovi omaan agendaan”

Immonen: Vanhustenhoitajilta vaadittava riittävä suomen kielen osaaminen – “Vihervasemmistolle maahanmuuttajien etu menee vanhusten edun edelle”

Klaanit ovat tuoneet omat roolimallinsa ruotsalaiseen esikouluun: ”Kunniakulttuuri sortaa tyttöjä ja tekee pojista aggressiivisia sortajia”

Iranissa alkaa uusi mielenosoitusten aalto keskiviikkona – levottomuudet levinneet jo elintärkeään öljyteollisuuteen
Viikon suosituimmat

Yle lopetti kuin seinään jatkouutiset Venäjää myötäilevästä kansanedustaja Kimmo Kiljusesta – PS-valtuutettu vaatinut somessa jo 76 päivää putkeen Ylen toimitusta tekemään työnsä
Yleisradion hyytävä hiljaisuus SDP-kansanedustaja Kimmo Kiljusen skandaalilausunnoista suomenvenäläisille on herättänyt talven mittaan huomiota sosiaalisessa mediassa. Perussuomalaisten joensuulainen valtuutettu Outi Mara kyllästyi odottelemaan Yleisradion toimia, ja hän on joulukuusta saakka jakanut X-tilillään kuvakaappausta Kimmo Kiljusta koskevasta jutusta vaatien Yleltä perusteellisempaa aiheen käsittelyä.

Päivän pointti: Islamia yo-kirjoituksiin esittäneen opetushallituksen pääjohtaja on vasemmistoliiton aktiivi ja vasemmistoministerien entinen poliittinen avustaja

Putin pelkää Ukrainan rintamalta kotiin palaavia sotilaita – taisteluiden traumatisoimat sotilaat voivat haastaa virallisen totuuden sodasta
Venäjä hyökkäsi Ukrainaan ja tapahtumat karkasivat hyökkääjän käsistä. Nyt ollaan tilanteessa, josta oikeudenmukainen ulospääsy vaikuttaa lähes mahdottomalta. Yksinvaltaiselle Venäjälle myös rauha on enemmän uhka kuin mahdollisuus. Sadat tuhannet rintamalta palaavat rikkinäiset sotilaat haastavat virallisen propagandan ja ovat siten yhteiskunnallinen aikapommi.

Antikainen: Islamia ei tule sisällyttää ylioppilaskirjoituksiin – suomalaisen kristillisyyteen pohjatuvan kulttuurin on oltava ensisijaista
Opetushallituksen työryhmä ehdottaa, että islamin uskonto tulisi ottaa mukaan ylioppilaskirjoituksiin. Työryhmän mukaan islamin tulisi olla yhtenä vaihtoehtona reaaliaineiden kokeissa. Nykyisin abiturientit voivat kirjoittaa vain evankelisluterilaisen tai ortodoksisen uskonnon.

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin
Ruotsin maahanmuuttoministeri lähti niin sanotusti kentälle ja suunnisti ongelmalähiöön. Matka sujui ongelmitta poliisin kyydissä ja samalla hallituksen edustaja sai ensiarvoisen tärkeätä palautetta uuden lainsäädännön vaikutuksista virkavallan arkityöhön. Ministeri julkaisi somessa postauksen reissustaan - ja taas kerran maton alle lakaistu todellisuus pamahti kaikkien silmille.

Suden suojelustatus alenee täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi – helpottaa kannanhoidollista metsästystä
Euroopan villieläinten suojelusta vastaava komitea hyväksyi viime vuoden joulukuussa ehdotuksen suden suojelustatuksen alentamisesta täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi. Susien kannanhoidollista metsästystä helpottava asetus astuu voimaan huomenna.

Hallitus aikoo lakkauttaa suojeluaseman lähtömaassaan lomailevilta – Vigelius: “Jos lomailee Irakissa, ei tarvitse suojelua Suomessa”
Hallitus antoi tänään eduskunnalle esityksen, jossa kiristetään ulkomaalaislakia turvapaikanhakijoiden ja suojelua saaneiden osalta. Jatkossa muun muassa lähtömaassa lomailu johtaisi lähtökohtaisesti ulkomaalaisen suojeluaseman lakkauttamiseen.

Trump puhui kongressille rajaturvallisuudesta, woken päättymisestä, transurheilusta, tulleista – republikaanit mielissään, demokraatit harmissaan, protestoinut demokraattiedustaja poistettiin salista
Donald Trump lupasi kongressissa pitämässään linjapuheessa rauhaa Ukrainaan, veronalennuksia ja työpaikkoja amerikkalaisille ja teollisuusyritysten paluuta Yhdysvaltoihin. Hän iloitsi siitä, että laiton siirtolaisuus on saatu kuriin, woke-ideologia on poistettu valtionhallinnosta ja kouluista ja että miehet eivät enää pääse urheilemaan naisten sarjoihin.

Saksalaismies ajoi Mannheimissa ihmisjoukkoon
Autoilija kaasutti Saksassa Mannheimissa henkilöautolla kävelykadulla ihmisjoukkoon tuhoisin seurauksin.

Ruotsalainen ICA-ketju juhlistaa kansanmurhaa “joelta merelle” -taateleilla – Israelin valtio pyyhitty pois kartalta ja korvattu Palestiinalla
ICA-kauppaketjun taatelilaatikoissa lukee "Free Palestine". Pakkaus on kuvitettu palestiinalaislipuilla ja Kalliomoskeijan kuvalla, jonka vieressä olevan kartan tarkoitus on kuvata "joelta merelle" ulottuvaa Palestiinaa, josta Israel on pyyhitty pois.
Uusimmat

Purra: Mihin unohtui ilmastolaki Maaseudun Tulevaisuuden paneelista?

Vantaalla täysi sadan ehdokkaan lista kuntavaaleissa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää
PS Naiset 3/2024

Lue lisää