Artikkeli kuva

Ari Lahdenmäki Longplay-verkkojulkaisun sivuilla. / Longplay.fi, kuvakaappaus

Imagen toimittaja kuittasi arvostetun Lumilapio-palkinnon pakotettua seksityötä koskevasta jutustaan 2005 – tänään hovioikeus vahvisti hänelle tuomion raiskauksesta

07.11.2018 |16:30

”Joka vuosi noin miljoona ihmistä ostetaan ja myydään moderneilla orjamarkkinoilla prostituutioon, kotityöhön, pelloille, tehtaisiin, armeijoihin. Suurin osa uhreista on naisia ja suurin osa heistä pakotetaan seksityöhön.” Näin alkaa neljän toimittajan tekemä Orjamarkkinat-kirjoitus, joka tuotti tekijöilleen mediakentässä erittäin arvostetun Lumilapio-palkinnon.

Eräs kirjoittajista on Ari Lahdenmäki. Hän sai tänään hovioikeudessa tuomion kahdesta eri seksuaalirikoksesta. Teonkuvaus on kattavasti kerrottuna Ilta-Sanomissa.

Lahdenmäki on pitkän linjan toimittaja, ja tämä tekee asiasta poikkeuksellisen.

Nimen julkaisu

Suomalaisessa journalismissa on käytäntönä, ettei alle 2 vuoden tuomioiden saajia nimetä jutuissa. Käytäntö ei perustu lakiin.

Lahdenmäen tapauksessa mediatalot ovat pääsääntöisesti jättäneet nimen mainitsematta, ja viitanneet tähän termeillä ”palkittu toimittaja”, tai ”toimittaja”. HS teki asiassa poikkeuksen ja julkaisi nimen.

HS kirjoittaa: ”Lahdenmäki on tullut tunnetuksi rikoksiin ja yhteiskuntapolitiikkaan keskittyvistä jutuistaan. Hän on kirjoittanut muun muassa MTV3:lle, Helsingin Sanomille sekä verkkojulkaisu Long Playhin. Lahdenmäki sai osana työryhmää tutkivan journalismin Lumilapiopalkinnon vuonna 2005 ihmiskauppaa käsitelleestä artikkelista.”

Longplay

Raiskauskohusta huolimatta Lahdenmäki mainitaan edelleen Longplayn kirjoittajalistalla. Tutkivaan, hitaaseen journalismiin erikoistunut julkaisu markkinoi edelleen juttutuotteitaan Lahdenmäen nimellä, kuvalla ja Lumilapio-palkinnolla.

Ratkaisu on erikoinen, ottaen huomioon sen, että samalta Longplayn kirjoittajalistalta löytyy suomalaisen feminismin sekä #metoo-liikkeen kaikkein kovin ydin.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
5.
Suomen uutiset logo

Tynkkynen: “On vain ajan kysymys, milloin Li Anderssonin EU-varojen käyttö menee tutkintaan”

01.04.2025 |19:32
6.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
10.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Elokapina tulee lakkauttaa

27.03.2025 |15:26

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää