

PS ARKISTO
Iltalehden kolumnisti pitää vain Suomen uutta käännytyslakia vaarallisena itärajalla – Antikainen: Kenen asiaa media ajaa?
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ottaa kantaa Iltalehden kolumniin, joka julkaistiin tällä viikolla. Antikaisen mukaan Iltalehti toistelee Kremlin mantroja toimittaja Mikael Shepelenkon kautta aikana, jolloin Venäjä käy aggressiivista hyökkäyssotaa pienempää naapuriaan vastaan, uhkailee naapureitaan ja rakentaa Suomelle pahan valtion roolia propagandansa kautta.
Tällä tavalla Venäjä pohjustaa mahdollisia tulevaisuuden toimiaan kansalaisilleen.
– Sen sijaan, että kerrottaisiin Iltalehden lukijoille, kuinka vaarallista ja pahantahtoista Venäjän toiminta Suomen rajalla on, kerrotaankin, kuinka vaarallinen heinäkuussa hyväksytty niin kutsuttu käännytyslaki on, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen hämmästelee.
Rajaturvallisuuden asiantuntijat eivät löydy Venäjältä
Antikaisen mukaan toimittaja ei esimerkiksi vaikuta tietävän, mikä taho on Suomen rajaturvallisuuden asiantuntija.
– Jutussa Iltalehti ja toimittaja yrittävät vähätellä Venäjän hybridioperaation uhkaa täysin epäluotettaviin lähinnä venäläisiin lähteisiin nojaten. On käsittämätöntä, että Iltalehti on selvittänyt uhkien olemassaoloa lähinnä turvapaikanhakijoiden keskusteluryhmistä sekä venäläisiltä siirtolais- ja ihmisoikeusjärjestöiltä ja sen jälkeen väittää, että välineellistetyn maahantulon uhkaa olisi Suomessa paisuteltu.
– Yksikään venäläinen organisaatio ei ole Suomen rajaturvallisuuden asiantuntija. On päivänselvää, että kriittinen tieto Suomen rajaturvallisuudesta ei myöskään löydy turvapaikanhakijoiden keskusteluryhmistä. Suomen rajaturvallisuuden ehdoton asiantuntija on Suomen Rajavartiolaitos.
– Rajaturvallisuusunioni piti lausunnossaan rajalakia tarpeellisena, koska sillä voidaan vihdoin puuttua välineellistettyyn maahantuloon. Aiemmin voimassa olleet lait eivät antaneet tähän tilanteeseen tarpeellisia keinoja, Antikainen painottaa.
Oikea tieto löytyy Suomen viranomaisilta
Iltalehden toimittaja vihjaa, etteivät Suomen tiedustelutieto ja lausunnot pidä paikkaansa.
– Valitettavasti toimittaja toistelee diktatuurissa ja valvontayhteiskunnassa toimivien venäläisjärjestöjen ja turvapaikanhakijoiden keskusteluryhmien väitteitä.
– Samaan aikaan oikeaa tietoa olisi löytynyt muun muassa hallintovaliokunnan mietinnöstä, joka perustuu esimerkiksi Suomen Rajavartiolaitoksen ja suojelupoliisin asiantuntija- ja tiedustelutietoon. On olemassa uhka noin 300–500 välineellistetyn tulijan maahantulovirrasta per jokainen rajanylitysasema.
Venäjältä tullaan vain Kremlin siunauksella
Venäjän rajavyöhyke ja rajanylityspaikat eivät ole avoimia vaan kontrolloituja, mikä tarkoittaa sitä, ettei siellä ole mahdollista liikkua nähdyssä laajuudessa luvatta tai kontrolloimatta.
– Venäjän rajaviranomaiset eivät ole itsenäisiä toimijoita, vaan heidän toimintansa on valtionjohdon ohjauksessa. On selvää, että Venäjältä tullaan Suomeen joukolla vain sen valtiojohdon siunauksella, Antikainen sanoo.
Suomalaisten kannatus rajalaille oli vahva
Kremlin Suomeen työntämien tulijoiden muodostama uhka jää Iltalehden kolumnissa mainitsematta. Hallintovaliokunnan viranomaistietoon perustuvassa lausunnossa todetaan, kuinka järjestäytynyt rikollisuus, laittoman maahantulon järjestäminen ja korruptio ovat osa ilmiötä.
– Viranomaisilta saadun selvityksen mukaan vieraan valtion Suomeen kohdistama vaikuttaminen voi luoda toimintamahdollisuuksia Suomessa toimivalle ja Suomeen vaikuttavalle rikollisuudelle. Viranomaiset ovat tunnistaneet käynnissä olevan ilmiön aikana kymmeniä sisäistä turvallisuutta mahdollisesti vaarantavia henkilöitä, Antikainen muistuttaa.
– On myös syytä muistaa, että suomalaisten kannatus rajalain suhteen oli erittäin vahva. Selvä enemmistö eli 65 prosenttia kannatti suoraan rajalakia. Tämä ilmeni Ilta-Sanomien Taloustutkimuksella teettämästä kyselystä.
Iltalehden toimitukselta toivoisi harkintaa
Antikaisen mielestä nyt ei pelkästään yritetä vetää turvallisuudesta vastaavien viranomaisten jalkojen alta mattoa vaan jopa kaivetaan maata heidän jalkojensa alta.
– Näyttäisi siltä, että Iltalehti jakaa kontrolliyhteiskunnan sisältä tulevaa tietoa täysin kritiikittömästi ja asettaa sen vielä ylitse suomalaisen viranomaistiedon. Lehden toimitukselta toivoisi harkintaa kirjoituksissaan aikana, jolloin Suomen ja suomalaisten turvallisuus on uhattuna, Antikainen kritisoi huolestuneena.
Suomesta luodaan viholliskuvaa Venäjällä
Venäjä on viime aikoina pyrkinyt propagandallaan demonisoimaan Suomea natsivaltiona monin eri narratiivein aivan samalla tavoin kuin se on tehnyt Ukrainan kohdalla.
– Elokuun alussa muun muassa uutisoitiin, että Venäjän Karjalan tasavallan korkein oikeus on päättänyt, että Suomi syyllistyi neuvostoliittolaisten kansanmurhaan Karjalassa jatkosodan aikana.
Näin Suomesta luodaan viholliskuvaa, ja valitettavasti Iltalehti lisää nyt bensaa liekkeihin.
Rajaturvallisuudesta ei pidä tinkiä
Suomalaiset ovat oppineet karvaasti sekä teoriassa että käytännössä, mitä Venäjän uhka tarkoittaa maallemme ja suoraan meille kaikille.
– Suomi ei toiminut kuten Kreml halusi, vaikka Iltalehti antoi näin ymmärtää. Hallitus toimi turvallisuustilanteen edellyttämällä tavalla turvallisuusviranomaisten tietoihin nojaten. Ainoa, joka tässä asiassa mahdollisesti tekee Kremlin myyräntyötä, on Iltalehti, ja tietenkin vihervasemmisto on mukana säestämässä.
– Rajalain tavoite on torjua tehokkaasti maahantulon välineellistämisen muodossa Suomeen kohdistettavaa painostamista, vahvistaa rajaturvallisuutta ja varautua maahantulon välineellistämisen tilanteisiin. Tästä ei tule tinkiä nyt eikä koskaan, Antikainen sanoo.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Mikael Shepelenko käännytyslaki välineellistetty maahantulo hybridioperaatiot Venäjän hyökkäyssota rajalaki Rajaturvallisuusunioni rajaturvallisuus itäraja Iltalehti Rajavartiolaitos Sisäinen turvallisuus Sanna Antikainen Suojelupoliisi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Rajalakiuudistus on perussuomalaisille poliittinen työvoitto – Purra: ”Suomalaiset voivat nyt nukkua yönsä paremmin”

Vihreille rajojen sulkeminen on liian kova paikka – vähättelevät hybridiuhkaa itärajalla – “Tälläkin hetkellä rajat ovat turvallisia”

Sisäministeri Mari Rantanen turvapaikkahakemusten vyörystä: “Sillä on aika paljon merkitystä..”
Viikon suosituimmat

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta järjesti tänään julkisen kuulemisen, jonka aiheena oli Yle kuriin nyt! -kansalaisaloite. Kuulemistilaisuudessa aloitteen tekijät kertoivat syitä, miksi aloite on tehty, ja esittivät tarkemmin, mitä muutoksia Yle-lainsäädäntöön haluttaisiin. Paikalla oli myös Yleisradion toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila.

Garedew: Vanhemmilla on lakiin perustuva oikeus kieltää sateenkaari-ideologian opettaminen lapsilleen
Seta ry kiertää jälleen kouluja ja järjestää koulutuksia myös päiväkotien opettajille. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew vaatii loppua tälle lasten seksualisoinnille. Vanhemmilla on oikeus kieltäytyä vakaumuksensa vastaisesta materiaalista ja opetuksesta lapsilleen.

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa
Oikeudellista konsultointia tarjoavan oikeustoimiston neuvonantaja-asiantuntija-tittelillä esiintyvä henkilö markkinoi maahantulopaketteja Suomeen Iranissa ja Lähi-idässä. Helmikuun lopulla neuvonantajan Facebook-päivityksessä kerrottiin, että Suomi tarvitsee 60 000 maahanmuuttajaa vuosittain. Lisätietoja 4 500 euron hintaisesta maahantulopaketista saa 70 euroa maksavan puhelun kautta.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Kansalaisaloitteen tekijät: Ylen rahoitusta leikattava Ruotsin tasoon eli 76 euroon per asukas
Yle kuriin nyt! -kansalaisaloitteen laatijoiden mielestä Yleisradio on tietoisesti hakenut säästöjä kaikista näkyvimmistä ja suosituimmista toiminnoista esimerkiksi irtisanomalla työntekijöitä ja vihjaamalla katsojaluvuiltaan suosituimpien ohjelmien lopettamiseen.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan
Trump lennätti satoja karkotettavia El Salvadorin jättivankilaan 227 vuotta vanhan lain perusteella. Ihmisoikeusaktivistit ovat kauhuissaan, koska jättivankila on epämiellyttävä paikka ja karkotukset suoritettiin ilman oikeuden istuntoa. Demokraatit hakivat välittömästi toimeenpanokiellon karkotuksille, mutta lentokoneet ehtivät kansainväliseen ilmatilaan ennen tuomarin kieltoa. Trumpin näyttävä PR-tempaus onnistui yli odotusten, mutta juridinen vääntö tulee jatkumaan korkeimmassa oikeudessa.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.