

Helsingin kaupungin energiayhtiö Helen on päättänyt sulkea Hanasaaren hiilivoimalaitoksen viimeistään huhtikuussa 2023.
Ilmastotavoitteet saavat väistyä – useat Euroopan maat käynnistelevät uudelleen hiilivoimaloita
Venäjän kaasusta riippuvaisia maita uhkaa energiapula. Tilanne on johtanut siihen, että useat maat aikovat käynnistää uudelleen kivihiilivoimaloitaan niiden ilmastopäästöistä huolimatta. Alkaa näyttää siltä, että EU:n kunnianhimoiset hiilineutraaliustavoitteet eivät ole saavutettavissa.
Saksan ilmastoministeri Robert Habeck ilmoitti äskettäin, että Venäjän kaasutoimitusten pienentyessä liittohallitus on päättänyt turvautua kivihiilen käyttöön sähkön tuotannossa kaasun säästämiseksi. Ministerin mukaan kaasua halutaan varastoida talven varalle, koska muuten edessä ovat vaikeat ajat. Myös Itävalta aikoo käynnistää uudelleen hiilivoimaloita, kertoo Taloussanomat.
Vaikka hiilivoimaloiden ilmastopäästöt ovat valtavat, Saksassa ei haluta turvautua ydinvoimaan. Kolme ydinvoimalaa on yhä käytössä, mutta niiden polttoainesauvojen arvellaan kestävän vain vuoden loppuun asti. Uusia polttoainesauvoja ei ole tilauksessa, vaikka niitä olisi saatavilla muualtakin kuin Venäjältä.
Ydinvoimaloiden alasajon kustannukset miljardeja
Vihreiden eduskuntaryhmän puheenjohtaja Britta Haßelmann ei halua edes keskustella ydinvoimasta, kertoo Welt-lehti. Vihreät kuuluvat Olaf Scholzin hallituskoalitioon.
Haßelmann huomauttaa, että ydinvoimaloiden suunnitelmallinen alasajoprosessi on jo aiheuttanut veronmaksajille miljardien eurojen kustannukset.
– Meillä ei ole varaa toistaa sellaista manööveriä, Haßelmann sanoo.
Alankomaat seuraavat Saksan esimerkkiä
Alankomaat olivat aiemmin päättäneet rajoittaa hiilivoimaloidensa sähköntuotannon kolmannekseen maksimikapasiteetista. Nyt tästä rajoituksesta on päätetty luopua.
Syy on sama kuin Saksalla: kaasupulan pelko. Kaasun tuonti Venäjältä Alankomaihin on loppunut kokonaan.
Ilmasto- ja energiaministeri Rob Jetten kuitenkin korostaa, että maassa ei ole tällä hetkellä akuuttia kaasupulaa. Maalla on myös oma kaasukenttä Groningenin kaupungin lähellä, mutta kenttä halutaan sulkea viimeistään vuoteen 2030 mennessä, koska kaasunporaus on aiheuttanut alueella maanjäristyksiä.
Purra: Suomen hiilineutraaliustavoite on järjetön
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kommentoi kivihiilen käytön lisääntymistä Twitterissä sanoen, että EU ei tule pääsemään hiilineutraalisuustavoitteeseensa todennäköisesti edes 2050. Tämä johtuu erityisesti siitä, että Saksa ja muut Keski-Euroopan maat lisäävät kivihiilen käyttöä.
– Suomen tavoite 2035 on yksinkertaisesti järjetön, ja siitä on välttämätöntä luopua, Purra kirjoittaa.
– Järkeä ja malttia, ei poseerausta!
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Groningen Rob Jetten Britta Haßelmann kaasu energiapula Robert Habeck Alankomaat Olaf Scholz Kivihiili Riikka Purra Ydinvoima Saksa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset hallituksen ilmastopolitiikkasuunnitelmista: Energia-, ruoka- ja teollisuustuotantoon tarvitaan sinivalkoinen siirtymä

EU-pakko on viemässä Suomea maksajaksi sosiaaliseen ilmastorahastoon

Sähkön hinta taas tapissa – talvesta voi tulla todella kylmä

Kansanedustaja Mauri Peltokangas varoittaa: Suomen maataloudessa ja maaseudulla on käsillä todellinen kriisi – vihreä siirtymä laitettava jäähylle

Perussuomalaiset jätti välikysymyksen: Suomalaisten verorahoja ja uutta velkarahaa kohdistetaan ilmastotoimiin, jotka heikentävät Suomen asemaa ja kansantaloutta

Vihreillä ja kokoomuksella taitaa olla sama suunta – ympäristöministeri ylistää ilmastokaveriaan ”suoraselkäisyydestä”

Pienet modulaariset ydinreaktorit saattaisivat olla ratkaisu käsistä karkaaviin energian hintoihin

Ranne: Suomen ei pidä joutua Saksan energiapoliittisten töppäysten maksajaksi

Yksikään hallituspuolue eikä kokoomus halua alentaa polttoaineveroa – Purra muistutti karuista tosiasioista: Suomen välttämätöntä luopua tavoitteesta olla hiilineutraali vuonna 2035
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”
Hallitus panostaa arjen sujuvuuteen ja turvallisuuteen uudistamalla taksialan sääntelyä. Tavoitteena on palauttaa Suomeen turvalliset taksit ja luottamus koko taksialaan. Pitkään valmisteltu hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskuntaan vielä tämän vuoden puolella, syysistuntokaudella 2025.

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa yllättäviä tuloksia kansalaisten suhtautumisesta Yleisradion uutistuotantoon. Jopa 40 prosenttia vastaajista pitää Yle Uutisia vasemmalle kallistuvana. Vastaajista 19 prosenttia arvioi Ylen näkökulman olevan selvästi vasemmistolainen. Tutkimuksessa vain SDP:n puoluemedia Demokraatti ja vasemmistoliiton Kansan Uutiset arvioitiin vielä Yle Uutisiakin vasemmistolaisemmiksi.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää