Ilmastonmuutos ratkaisi Tanskan vaalit, koska suurimmat puolueet ovat jo valmiiksi maahanmuuttokriittisiä

06.06.2019 |16:05

Ilmastokysymyksen merkitys tanskalaisille on äärimmäisen konkreettinen: jos ilmaston lämpenemistä ei saada pysäytettyä ja merenpinta nousee useita metrejä, laajat alueet Tanskan rannikoilla vajoavat merenpinnan alle. Tanskan kansanpuolueen johto ei ymmärtänyt kansalaisten perusteltua ahdistusta, vaan halusi erottautua muista puolueista ja turvautui ilmastoskeptismiin. Niinpä puoluejohtaja Kristian Thuleson Dahlin tupaan tuli lunta oikein kunnolla ja kansanpuolueen kannattajista yli puolet äänesti kansankäräjävaaleissa jaloillaan.


Berlingske-lehden haastattelussa Thuleson Dahl tunnusti, että kansanpuolueen kannatuksen jyrkkä alamäki juuri vaalien alla tuli yllätyksenä. Puoluejohto oli jälkeen päin ajateltuna liian itsevarma, eikä sitten pystynytkään vastaamaan muiden puolueiden esittämään ilmastohaasteeseen.

Maahanmuuttokriittisten enemmistö kansankäräjille

– Tanskalaiset halusivat keskustella ilmastosta ja meillä oli mielestäni siitä oikein hyvä näkemys. Tanskalaiset eivät vain halunneet sitä. Ja aina kun halusin puhua vanhustenhoidosta, minulta kysyttiin, miksemme tee enemmän ilmaston puolesta, tilitti puolestaan kansanedustaja Jeppe Jakobsen.

Vaalien tuloksena Tanskan kansankäräjillä on maahanmuuttokriittisten puolueiden enemmistö, 107 edustajaa 179:stä. Vaalit voittanut sosiaalidemokraattinen puolue ja keskustaoikeistolainen Venstre ovat omaksuneet Tanskan kansanpuolueen tiukan maahanmuuttopolitiikan.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
6.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
8.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
10.
Suomen uutiset logo

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”

24.03.2025 |12:13

Uusimmat










Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää