

LEHTIKUVA
Ihmissalakuljettajat mainostavat nyt Suomea uutena reittinä EU-alueelle
Laittoman maahantulon yritykset ja mellakat Puolan rajalla jatkuvat yhä, vaikka osa irakilaisista onkin jo palannut kotiinsa. Ihmissalakuljettajat eivät kuitenkaan anna periksi, vaan etsivät aina uusia reittejä EU-alueelle. Tällä hetkellä Lähi-idässä mainostetaan Venäjän kautta Suomeen kulkevia matkoja.
Radio Free Europe kertoo, että ihmissalakuljettajat ovat alkaneet mainostaa Venäjää uutena porttina EU-maihin. Tieto perustuu siihen, että Yhdysvaltain kongressin rahoittama radioasema seuraa tarkasti muun muassa arabian- ja kurdinkielisiä sosiaalisen median sivustoja.
Semantic Visions -turvallisuusyrityksen julkaiseman raportin mukaan Facebook ja muut sosiaalisen median alustat ovat tärkeitä mainoskanavia ihmissalakuljettajille. Facebookin kautta laittomat siirtolaiset voivat myös jakaa kokemuksiaan parhaista rajanylityspaikoista ja vinkkejä rajavartijoiden ja poliisien välttämiseen.
Suomessa suojelupoliisi vahvistaa havainneensa muutoksen ihmiskauppiaiden markkinoinnissa. Minskin ja Valko-Venäjän sijasta laittomille tulijoille tarjotaan Venäjän kautta Suomeen kulkevaa reittiä. Suojelupoliisi kertoo tarkkailevansa tilanteen kehittymistä.
Tulijamäärät ovat täysin Venäjän varassa
Venäjän kautta Suomeen kulkevan reitin käyttökelpoisuus riippuu tietenkin täysin Venäjän asenteesta. Tähän asti Venäjä on pysäyttänyt rajavyöhykkeeltä tavatut laittomat siirtolaiset. Ja myös uutisoinut näistä pysäytyksistä ikään kuin lähettääkseen Suomelle viestin.
Pahantahtoiseksi ruvetessaan Venäjä voisi alkaa myöntää Lähi-idästä tulijoille viisumeita massoittain ja samalla löysentää rajavartiointia omalla puolellaan. Tällöin Suomen rajalle muodostuisi varmasti painetta.
Perussuomalaiset vaativat jo marraskuussa hallitusta säätämään hätätilapykälän, jonka nojalla turvapaikkahakemusten vastaanotto voitaisiin poikkeustilanteessa lopettaa. Tuolloin hallitukselta ei saatu konkreettisia vastauksia perussuomalaisten välikysymykseen.
Valmiuslaki ei pysty vastaamaan hybridiuhkiin
Eduskuntapuolueiden edustajat kokoontuivat keskiviikkona pohtimaan valmiuslain uudistamista, kertoo Helsingin Sanomat. Turvallisuuskomitean taustaselvityksen mukaan nykyinen valmiuslaki ei pysty vastaamaan nykypäivän turvallisuusuhkiin. Yksi näistä uusista uhkista on laajamittaisen maahantulon ja siirtolaisten käyttäminen Suomen painostamiseen.
Valitettavasti mitään konkreettisia toimenpiteitä ei taida olla odotettavissa nytkään, sillä hallituksesta on sisäministeri Krista Mikkosen (vihr) suulla kerrottu, että nykylainsäädäntö antaa riittävästi valtuuksia viranomaisille, joten kiireeseen ei ole syytä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Turvallisuuskomitea Semantic Visions Radio Free Europe hätätilapykälä hybridioperaatio valmiuslaki Valko-Venäjä Krista Mikkonen Laiton maahantulo Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Salakuljettajien ja siirtolaisten tiedossa on, minne kannattaa suunnata ja mitä porsaanreikiä maahan pääsyyn voi hyödyntää – ”Jokainen ministerin ajattelematon ulostulo kuin kutsuhuuto”

Immonen: Kansainvälisten sopimusten nyrjähtänyt tulkinta on uhka suomalaisten turvallisuudelle

Välikysymys meni hallituspuolueilla tunteisiin – vasemmiston Saramo syytti Puolaa Valko-Venäjän masinoimasta rajakriisistä

Vihreät laskisi kaikki tulijat rajan yli – Purra: Kun Suomeen kohdistuu hybridioperaatio, tulee kyetä puolustautumaan – ”Siinä tilanteessa kansainväliset ihmisoikeussopimukset jäävät kakkoseksi”

Yksikään kansainvälinen sopimus ei velvoita Suomea avaamaan rajojaan laittomille maahantulijoille – hallitus valikoi sopimuksista vain ne kohdat, jotka sopivat sen omaan agendaan

Vuoden 2015 siirtolaiskriisin toistuminen on todellinen uhka – Purra: “Itsenäisellä valtiolla on velvollisuus suojata itseään ja päättää, kuka saa tulla sen alueelle ja kuka ei

Hallitus ei pysty takaamaan rajaturvallisuutta – Leena Meri: “Sopiva turvapaikanhakijoiden määrä on nolla”

Laittomasti maassa oleville esitetään oleskelulupia opiskelun varjolla – Halla-aho: Hallitus pyrkii lisäämään muuttoliikettä kehitysmaista Suomeen

Rantanen vaatii hallitusta varautumaan laajamittaiseen maahantuloon – hallitus keskittyy lisäämään laukunkantajia rajoille
Viikon suosituimmat

Päivän pointti: Islamia yo-kirjoituksiin esittäneen opetushallituksen pääjohtaja on vasemmistoliiton aktiivi ja vasemmistoministerien entinen poliittinen avustaja

Yle lopetti kuin seinään jatkouutiset Venäjää myötäilevästä kansanedustaja Kimmo Kiljusesta – PS-valtuutettu vaatinut somessa jo 76 päivää putkeen Ylen toimitusta tekemään työnsä
Yleisradion hyytävä hiljaisuus SDP-kansanedustaja Kimmo Kiljusen skandaalilausunnoista suomenvenäläisille on herättänyt talven mittaan huomiota sosiaalisessa mediassa. Perussuomalaisten joensuulainen valtuutettu Outi Mara kyllästyi odottelemaan Yleisradion toimia, ja hän on joulukuusta saakka jakanut X-tilillään kuvakaappausta Kimmo Kiljusta koskevasta jutusta vaatien Yleltä perusteellisempaa aiheen käsittelyä.

Putin pelkää Ukrainan rintamalta kotiin palaavia sotilaita – taisteluiden traumatisoimat sotilaat voivat haastaa virallisen totuuden sodasta
Venäjä hyökkäsi Ukrainaan ja tapahtumat karkasivat hyökkääjän käsistä. Nyt ollaan tilanteessa, josta oikeudenmukainen ulospääsy vaikuttaa lähes mahdottomalta. Yksinvaltaiselle Venäjälle myös rauha on enemmän uhka kuin mahdollisuus. Sadat tuhannet rintamalta palaavat rikkinäiset sotilaat haastavat virallisen propagandan ja ovat siten yhteiskunnallinen aikapommi.

Antikainen: Islamia ei tule sisällyttää ylioppilaskirjoituksiin – suomalaisen kristillisyyteen pohjatuvan kulttuurin on oltava ensisijaista
Opetushallituksen työryhmä ehdottaa, että islamin uskonto tulisi ottaa mukaan ylioppilaskirjoituksiin. Työryhmän mukaan islamin tulisi olla yhtenä vaihtoehtona reaaliaineiden kokeissa. Nykyisin abiturientit voivat kirjoittaa vain evankelisluterilaisen tai ortodoksisen uskonnon.

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin
Ruotsin maahanmuuttoministeri lähti niin sanotusti kentälle ja suunnisti ongelmalähiöön. Matka sujui ongelmitta poliisin kyydissä ja samalla hallituksen edustaja sai ensiarvoisen tärkeätä palautetta uuden lainsäädännön vaikutuksista virkavallan arkityöhön. Ministeri julkaisi somessa postauksen reissustaan - ja taas kerran maton alle lakaistu todellisuus pamahti kaikkien silmille.

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman
Sosiaalisessa mediassa kuuluisaksi tullut ylikomisario Jari Taponen on eronnut poliisin palveluksesta. Hän on perustanut oman konsulttiyrityksen, joka tarjoaa palveluksiaan muun muassa kaupungeille ja medialle. Erosta ilmoittaessaan Taponen syytti Helsingin poliisin johtoa politisoitumisesta ja poliisien vaientamisesta. Myös Taposta itseään on syytetty poliisityön politisoimisesta ja toisinajattelijoiden vainoamisesta. Tässä jutussa on yhteenveto ylikomisario Taposen värikkäästä urasta poliisina.

Hallitus aikoo lakkauttaa suojeluaseman lähtömaassaan lomailevilta – Vigelius: “Jos lomailee Irakissa, ei tarvitse suojelua Suomessa”
Hallitus antoi tänään eduskunnalle esityksen, jossa kiristetään ulkomaalaislakia turvapaikanhakijoiden ja suojelua saaneiden osalta. Jatkossa muun muassa lähtömaassa lomailu johtaisi lähtökohtaisesti ulkomaalaisen suojeluaseman lakkauttamiseen.

Suden suojelustatus alenee täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi – helpottaa kannanhoidollista metsästystä
Euroopan villieläinten suojelusta vastaava komitea hyväksyi viime vuoden joulukuussa ehdotuksen suden suojelustatuksen alentamisesta täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi. Susien kannanhoidollista metsästystä helpottava asetus astuu voimaan huomenna.

Ruotsalainen ICA-ketju juhlistaa kansanmurhaa “joelta merelle” -taateleilla – Israelin valtio pyyhitty pois kartalta ja korvattu Palestiinalla
ICA-kauppaketjun taatelilaatikoissa lukee "Free Palestine". Pakkaus on kuvitettu palestiinalaislipuilla ja Kalliomoskeijan kuvalla, jonka vieressä olevan kartan tarkoitus on kuvata "joelta merelle" ulottuvaa Palestiinaa, josta Israel on pyyhitty pois.

Trump puhui kongressille rajaturvallisuudesta, woken päättymisestä, transurheilusta, tulleista – republikaanit mielissään, demokraatit harmissaan, protestoinut demokraattiedustaja poistettiin salista
Donald Trump lupasi kongressissa pitämässään linjapuheessa rauhaa Ukrainaan, veronalennuksia ja työpaikkoja amerikkalaisille ja teollisuusyritysten paluuta Yhdysvaltoihin. Hän iloitsi siitä, että laiton siirtolaisuus on saatu kuriin, woke-ideologia on poistettu valtionhallinnosta ja kouluista ja että miehet eivät enää pääse urheilemaan naisten sarjoihin.