

LEHTIKUVA
Iäkkäiden masennuksen hoito yhä tärkeämpää
Iäkkäiden masennuksen hoito nousee yhä tärkeämmäksi, kun iäkkäiden määrä kasvaa ja yhä suurempi osa vanhuksista asuu kaupungeissa yksin.
Polttavasta asiasta puhuttiin eduskunnan Pikkuparlamentissa Pirkko Ruohonen-Lernerin koolle kutsumassa seminaarissa. Aiheina olivat iäkkäiden masennustilojen ehkäisy ja hoito, lääketurvallisuus ja hoivakotien uudistuva vanhustyö.
Vanhuuteen on sopeuduttava
Masennusta on lievää, keskivaikeaa ja vakavaa. Syitä on monia, myös perintötekijät vaikuttavat. Varsinkin lievien masennustilojen taustalla vaikuttavat vahvimmin psykososiaaliset tekijät eli elämän vaikeudet, omat sairaudet, läheisten kuolemat ja muut menetykset. Masennuksen ehkäisyssä tärkeää on ihmisen arvostus.
Masennuksesta kertoi yleisen lääketieteen emeritaprofessori Sirkka-Liisa Kivelä Turun yliopistosta.
Jotta ihminen ei masentuisi, hänen pitäisi sopeutua vanhenemiseen ja jatkaa aktiivista elämää. Täytyy lähteä ulos ja osallistua elämään.
– On kavereita, on yhdessä mukana ja halaa. Myös liikunnalla on valtava merkitys: hikilenkin jälkeen tulee hyvä olo, kun endorfiinit käynnistyvät. Vastaavasti väärä ravinto altistaa masennukselle. Kun on myönteinen elämänasenne, ei masennu. Sen ylläpitäminen pitää huomioida vanhustenhoitotyössä, Kivelä painotti.
Myös iäkkäällä pitää olla haaveita
Iäkäs ihminen elää paljon muistoissa. Niitä pitää vaalia. Jokainen ihminen kuuluu johonkin ryhmään, perheeseen, jossa on elänyt.
– On tärkeää, että voimme pitää yllä myönteisiä muistoja menneestä elämästä ja itsestä. Niitä pitää yllä muistelemalla, mielellään yhdessä. Myös huumori, ulkonäöstä ja itsestä huolehtiminen pitävät ihmistä pinnalla. Surun hetkellä hyvä sosiaalinen tuki on äärimmäisen tärkeää, jotta ei syntyisi vielä vakavampi menetyksen aiheuttama vakava masennus.
– Vanheneminen on hidas suru. Me menetämme fyysisiä kykyjämme, aivotkin hidastuivat – onneksi kuitenkin hitaasti niin, että meillä on aikaa sopeutua. Meidän täytyy löytää uusia tapoja toimia eläkeiässä, mennä mukaan ja toimia. Suomi on täynnä tekemistä. Meidän täytyy myös haaveilla tulevasta: myös iäkkäillä pitää olla haaveita, Kivelä korostaa.
Kivelä sanoo, että iäkkään ajatus liikkuu paljon laajemmin kuin nuorella. Sitä ei huomioida tarpeeksi elämässä.
– Meillä on historiantajua. Historian muistelu on todella tärkeää. Myönteiset muistot vahvistavat itsetuntoa. Muistelu on todella tärkeää ja sitä täytyisi nuortenkin ymmärtää, vaikka sukupolvien onkin vaikeaa ymmärtää toisiaan.
Nuortenkin tulisi Kivelän mielestä ymmärtää, että jokaisen ikään kuuluu omia erityispiirteitään, niin nuoruuteenkin.
– Ikäsyrjintä vaikeuttaa ikääntymistä ja altistaa masennukselle. Sitä ei saa sallia, Kivelä painottaa.
Lääke ei aina auta
Kivelä uskoo, ettei pelkkä lääkehoito voi olla tehokasta. Lievissä masennustiloissa psykososiaaliset syyt ovat keskeisiä ja lääkkeiden teho on niiden hoidossa kyseenalaista. Vakavissa masennustiloissa täytyy saada psykoterapiaa lääkehoidon lisäksi.
Miten masentunutta voidaan auttaa?
– Suru pitää sallia: kuuntele, ole ystävällinen. Mutta suruun ei pidä jäädä: pitää muistaa myös elämän myönteisiä puolia. Jopa masentuneen nykyisestä elämästä niitä pitää löytää – ja hänen menneisyydestään täytyy nostaa vilpittömästi myönteisiä puolia esiin. Ja pitää nostaa kainalosta ja lähteä yhdessä harrastuksiin, joista hän on ennen nauttinut.
– Vanhana pitää olla vielä aktiivisempi kuin työiässä, jossa työ tuo tapahtumia elämään. Täytyy keksiä uutta tehtävää työn tilalle. Ja haaveita!
VELI-PEKKA LESKELÄ
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman
Sosiaalisessa mediassa kuuluisaksi tullut ylikomisario Jari Taponen on eronnut poliisin palveluksesta. Hän on perustanut oman konsulttiyrityksen, joka tarjoaa palveluksiaan muun muassa kaupungeille ja medialle. Erosta ilmoittaessaan Taponen syytti Helsingin poliisin johtoa politisoitumisesta ja poliisien vaientamisesta. Myös Taposta itseään on syytetty poliisityön politisoimisesta ja toisinajattelijoiden vainoamisesta. Tässä jutussa on yhteenveto ylikomisario Taposen värikkäästä urasta poliisina.

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin
Ruotsin maahanmuuttoministeri lähti niin sanotusti kentälle ja suunnisti ongelmalähiöön. Matka sujui ongelmitta poliisin kyydissä ja samalla hallituksen edustaja sai ensiarvoisen tärkeätä palautetta uuden lainsäädännön vaikutuksista virkavallan arkityöhön. Ministeri julkaisi somessa postauksen reissustaan - ja taas kerran maton alle lakaistu todellisuus pamahti kaikkien silmille.

Antikainen: Islamia ei tule sisällyttää ylioppilaskirjoituksiin – suomalaisen kristillisyyteen pohjatuvan kulttuurin on oltava ensisijaista
Opetushallituksen työryhmä ehdottaa, että islamin uskonto tulisi ottaa mukaan ylioppilaskirjoituksiin. Työryhmän mukaan islamin tulisi olla yhtenä vaihtoehtona reaaliaineiden kokeissa. Nykyisin abiturientit voivat kirjoittaa vain evankelisluterilaisen tai ortodoksisen uskonnon.

Hallitus aikoo lakkauttaa suojeluaseman lähtömaassaan lomailevilta – Vigelius: “Jos lomailee Irakissa, ei tarvitse suojelua Suomessa”
Hallitus antoi tänään eduskunnalle esityksen, jossa kiristetään ulkomaalaislakia turvapaikanhakijoiden ja suojelua saaneiden osalta. Jatkossa muun muassa lähtömaassa lomailu johtaisi lähtökohtaisesti ulkomaalaisen suojeluaseman lakkauttamiseen.

Suden suojelustatus alenee täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi – helpottaa kannanhoidollista metsästystä
Euroopan villieläinten suojelusta vastaava komitea hyväksyi viime vuoden joulukuussa ehdotuksen suden suojelustatuksen alentamisesta täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi. Susien kannanhoidollista metsästystä helpottava asetus astuu voimaan huomenna.

Ruotsalainen ICA-ketju juhlistaa kansanmurhaa “joelta merelle” -taateleilla – Israelin valtio pyyhitty pois kartalta ja korvattu Palestiinalla
ICA-kauppaketjun taatelilaatikoissa lukee "Free Palestine". Pakkaus on kuvitettu palestiinalaislipuilla ja Kalliomoskeijan kuvalla, jonka vieressä olevan kartan tarkoitus on kuvata "joelta merelle" ulottuvaa Palestiinaa, josta Israel on pyyhitty pois.

Trump puhui kongressille rajaturvallisuudesta, woken päättymisestä, transurheilusta, tulleista – republikaanit mielissään, demokraatit harmissaan, protestoinut demokraattiedustaja poistettiin salista
Donald Trump lupasi kongressissa pitämässään linjapuheessa rauhaa Ukrainaan, veronalennuksia ja työpaikkoja amerikkalaisille ja teollisuusyritysten paluuta Yhdysvaltoihin. Hän iloitsi siitä, että laiton siirtolaisuus on saatu kuriin, woke-ideologia on poistettu valtionhallinnosta ja kouluista ja että miehet eivät enää pääse urheilemaan naisten sarjoihin.

Antikainen: Kaasuputkimies Heinäluoman irvailu sai nolon lopun – venäläissotilaita ryömi kaasuputkissa Ukrainassa
Tiedotusvälineissä on uutisoitu tänään, että Venäjän joukot olisivat yllättäneet ukrainalaiset kaasuputken kautta Kurskin alueella viime viikonloppuna. Venäläisjoukkojen arvellaan ryömineen kaasuputken läpi kaksi päivää ja odottaneen sen sisällä vielä neljä päivää ennen nousemistaan esiin.

Eduskunta hyväksyi ulkomaalaislain ja säilöönoton kiristykset – Vigelius: ’’Laittomasti maassa oleskelevien maastapoisto tehostuu ja vierastaistelijoiden paluu estetään’’
Eduskunta äänesti tänään ulkomaalaislain tiukennuksista.