Huovinen (sd.) uskoo sote-uudistuksen omaisuudenjako-ongelman ratkeavan

24.07.2013 |12:40

Peruspalveluministeri Susanna Huovinen (sd.) uskoo sote-uudistuksen taloudellisten ongelmien ratkeavan syksyn aikana, kertoo Yle Uutiset. Eduskunnan pitäisi lyödä hallituksen esitykset lukkoon jo ensi keväänä.

Hallituksen linjauksen mukaan sairaanhoitopiirit puretaan vuoteen 2017 mennessä ja tilalle perustetaan vastuukuntamallilla toimivat sote-alueet. Uudistus edellyttää sairaanhoitopiirien omaisuuden siirtämistä vastuukunnille.

Ongelmana on, ettei kaikilla vastuukunnilla ole varaa lunastaa suuria omaisuuksia itselleen. Myös vastuukuntamallin perustuslainmukaisuutta on kysytty. Kuntien itsehallinnolla on perustuslain suoja. Vastuukuntamalli jättäisi pienet kunnat pelkkään maksajan rooliin.

– Tässähän on kyse siitä, että millä tavalla se sitten käytännössä järjestetään ja halutaan järjestää.  En ole sen sorttinen poliitikko, että ajattelen ensimmäisenä, että voi kuinka vaikeaa, ei näin voi tehdä. Nyt pitää katsoa se malli, jolla sitten pystytään tämä esitetty vastuukuntamalli myös näitten taloudellisten asioiden osalta ratkaisemaan, Huovinen sanoo Ylelle.

 

 

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Yle lopetti kuin seinään jatkouutiset Venäjää myötäilevästä kansanedustaja Kimmo Kiljusesta – PS-valtuutettu vaatinut somessa jo 76 päivää putkeen Ylen toimitusta tekemään työnsä

04.03.2025 |19:36
3.
Suomen uutiset logo

Putin pelkää Ukrainan rintamalta kotiin palaavia sotilaita – taisteluiden traumatisoimat sotilaat voivat haastaa virallisen totuuden sodasta

04.03.2025 |11:51
7.
Suomen uutiset logo

Trump puhui kongressille rajaturvallisuudesta, woken päättymisestä, transurheilusta, tulleista – republikaanit mielissään, demokraatit harmissaan, protestoinut demokraattiedustaja poistettiin salista

05.03.2025 |22:40

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää