Artikkeli kuva

Huopainen: Loputtoman vihapuhe-jankkaamisen tarkoituksena on tukkia suomalaisten suut ja kohota arvostelun yläpuolelle

29.06.2022 |11:31

KOMMENTTI | Juhani Huopainen (ps.) kirjoittaa vihapuheesta.

Ääliövasemmalla (lasken huuhaatieteiden tutkijat ja kovempien tieteiden spedet tutkijat tähän sakkiin) on näköjään keksitty spinnata, että kaikki ikävä johtuu Vihasta, ja Vihapuhe synnyttää Vihaa.

Siksi Vihapuhe, jonka määrittelyvallan tämä kööri haluaa varata itselleen ja käyttää sitä epäsymmetrisesti, tulee heidän mielestään kieltää, ja Vihapuhujat ja -tahot joko tuhota, estää, piilottaa tai kuohia.

Älkää hyvät ihmiset menkö tähän spinniin.

Nämä ovat niitä tyyppejä, joiden mielestä maakaasuriippuvuuden synnyttäjien nimien mainitseminen on Vihaa. EU-maiden johtajien arvostelu euron perustamisesta on Vihaa. Islamisaation tai huonon kotouttamisen arvostelu on Vihaa. Paskojen tutkijoiden ja tutkimusten arvostelu on Vihaa. Vihervasemmisto-sanan käyttö on vihaa.

Nämä eivät ole teidän kavereitanne. Eivät nämä ole Vihaa vastaan. Ne ovat sinua vastaan, ja vaikka kuinka Hesarit ja muut pellet muuta väittäisivät, nämä tahot ovat pesunkestäviä fasisteja.

He haluavat sulkea teidän suunne, kohota kaiken arvostelun ylä- ja ulkopuolelle, ja tehdä maailmasta heidän kannaltaan täydellisen. Sellaisen, missä heidän virheistään ei voi puhua ilman tuomiota. Missä musta on valkoista. Typeryys älykästä. Pahuus hyvää. Haihattelu ja hörhöily tiedettä.

Jos Suomessa puhuttaisiin jostain muusta kuin väsyneesti vihapuheesta, ihmeteltäisiin, miksi terrorismilakiemme päivittäminen on jätetty retuperälle, ja kuka siitä on vastuussa, sillä se melkein maksoi Suomen turpo-ratkaisun ja altisti meidät Venäjän uhalle.

Suomeen oikein hakemalla haettiin Isis-äitejä, mutta yhtäkään ei ilmeisesti syytetty yhtään mistään.

Semmoinen ihmisoikeusmaa meillä.

JUHANI HUOPAINEN


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Yle valkopesee ja vähättelee maahanmuuttajien väkivallan uhreja – Sanna Antikainen: “Ilmeisesti Ylen leikkauksia on edelleen syytä jatkaa”

25.02.2025 |12:48
3.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
7.
Suomen uutiset logo

Pohjalaiskansanedustajat tukevat Ylen laittamista kuriin: Jalkojen välissä, Koukussa strippaamiseen, Seksi-Suomen historia, Pillupäiväkirjat – ”Onko tämä todella perusteltua verorahojen käyttöä?”

21.02.2025 |16:59
8.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
9.
Suomen uutiset logo

BBC hyllytti Hamasin propagandaksi paljastuneen Gaza-dokumentin – päähenkilö olikin Hamas-johtajan poika

24.02.2025 |14:37
10.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää