

LEHTIKUVA
Huhtasaari: ”Jos me emme puolusta länsimaista demokratiaa ja kristillisiä arvoja, niin kyllä islam pyyhkii yli”
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Laura Huhtasaari varoittaa, kuinka yhteiskunnan islamisoituminen voi tapahtua vähitellen ja hivuttamalla. – Islam on ideologia ja poliittinen liike, joka pyrkii saamaan valtaa omalle oppijärjestelmälleen. Kannattaako meidän ruveta jarruttelemaan vasta siinä vaiheessa, kun puolet väestöstä kannattaa sharia-lakia? Huhtasaari kysyy.
Varapuheenjohtajan kyselytunnilla Laura Huhtasaarelle esitettiin myös kysymyksiä islamista ja sen vaikutuksesta yhteiskuntaan.
Olet puhunut Suomen islamisoitumisesta. Monissa maissa peli saattaa olla jo menetetty. Voiko Suomi vielä pelastua?
– Hege Storhaug (norjalainen tietokirjailija) on kirjoittanut kirjan Islam – yhdestoista vitsaus. On muuten hyvä kirja, se kannattaa lukea. Islam on ideologia. Se on valtio valtiossa ja se on poliittinen liike. He (muslimit) pyrkivät saamaan valtaa omalle oppijärjestelmälleen. Esimerkiksi Ranskassa jo on paljon menetettyjä alueita. Muuallakin näkee selkeästi islamisoitumisen. Islam on ristiriidassa meidän länsimaisten arvojemme ja kristillisten arvojen kanssa. Ja jos me emme puolusta länsimaista demokratiaa ja kristillisiä arvoja, niin kyllä islam pyyhkii yli. Näin siinä tulee käymään.
– Valtio ei tarvitse uskontoa, mutta usein ihmiset tarvitsevat koska uskonto luo merkityksiä elämään. Mutta siinä vaiheessa, kun uskonto (islam) rupeaa määrittelemään ja rajoittamaan muiden ihmisten elämää, kyse on jo politiikasta.
– Olet varmaan huomannut, että olemme jopa ryhtyneet suojelemaan islamin arvostelemista ja asettamaan lainsäädännöllä heitä eriarvoiseen asemaan muiden ideologioiden ja oppien kanssa. Vielä jokin aika sitten oli normaalia se, että valistuksen hengessä kaikkia haastettiin, koska mikään ei voi olla arvostelun yläpuolella. Euroopassa islamia on kuitenkin alettu nostamaan arvostelun yläpuolelle. Silloinhan se saa vapaasti levitä ja toimia sekä ottaa valtaa ja tilaa. Onneksi perussuomalaiset uskaltaa vastustaa tätä. Ja onneksi Euroopassa on liikkeitä, jotka ovat myös lähteneet tätä vastustamaan.
”En ole valmis luopumaan perinteistä”
Haastattelija Riikka Purra huomauttaa Huhtasaarelle, kuinka tämä oli kerännyt paljon kommentteja mainittuaan eduskunnassa islamisoitumisesta.
Ikään kuin monet ymmärsivät sen niin, että nyt Laura Huhtasaari tarkoittaa taas sitä, että Helsingin kaduilla on kalifaatti. Kun kaikki ymmärrämme, että kyse on vähittäisestä hivuttamisesta. Esimerkiksi, nyt kun ramadan on käynnistymässä, niin useissa lehtijutuissa on kerrottu siitä, mitä muslimit ramadanin aikana vaativat toteutettavaksi Euroopassa.
Esimerkiksi ramadanin aikana kouluissa ei saa olla kokeita. Tanskassa on varoitettu siitä, että bussikuskit ajavat nälkiintyneinä ja janoisina, joten tästä seuraa turvallisuusuhka. Eli tällaiset islamin pienet asiat vaikuttavat meidän kaikkien elämään. Ja sieltä suunnalta tulee jatkuvia vaatimuksia.
– Juuri näin. Ranskassa, jossa ongelmia ja haasteita on paljon, niin siellä on äskettäin kielletty kaikki uskonnolliset tunnukset. Samalla siis myös päiväkodin opettajalta on kielletty pitämästä ristiä kaulassa. Minä taas en ole valmis luopumaan mistään: en luovu yhdestäkään perinteestä. Tämä on Suomi, ja täällä suvivirsikin voidaan vaikka laulaa vaikka joka päivä. No, toki se riittää, että se esitetään koulun kevätjuhlassa.
Kyselytunti. 46 min, Youtube.
– Tein myös äskettäin toimenpidealoitteen siitä, että päiväkodeissa lapsilla ei olisi huiveja päässä. Minä näen, että huivin tarkoitus on osoittaa naiselle naisen paikka. Vastustan tällaisia uusia tapoja. Mielestäni se ei rikasta suomalaista kulttuuria, että päiväkodissa pienillä tytöillä on huivi. Piste.
Väestönmuutos järkyttää
Purra huomauttaa Huhtasaarelle, kuinka tällaisissa teemoissa perussuomalaiset ovat aivan toisessa todellisuudessa kuin muut.
Suomessa naiset ovat tasa-arvoisessa asemassa, eikä täällä kenenkään tarvitse piilotella itseään mihinkään.
– Kun sanoin, että islamisaatio tapahtuu pikkuhiljaa hivuttautumalla, niin siitä järkytyttiin tyyliin, kuin olisin tarkoittanut sitä, että täällä on huomenna kalifaatti. Kuinka mutkat voi vetää näin suoraksi? Siinä vaiheessako täällä vasta ruvetaan jarruttelemaan, kun meillä 49 prosenttia väestöstä kannattaa sharia-lakia.
– Väestönmuutos on järkyttävää. Prosentit ovat kaikkien saatavilla. Jo muutaman kymmenen vuoden sisällä vieraskielisten osuus pääkaupunkiseudulla on aivan valtava. Tämä ei ole poliittisesti värittynyttä tietoa, vaan tämä perustuu tilastoihin, jotka ovat kaikkien saatavilla. Siitä huolimatta monet ihmiset eivät vieläkään ymmärrä, että kohta me olemme siinä tilanteessa, että on liian myöhäistä. Media vain on kasvattanut meidät siihen, että meidän pitää ajatella, että tämä on hyvä asia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- väestönmuutos ideologia varapuheenjohtajan kyselytunti Islamisaatio Eurooppa politiikka Sharia Islam Laura Huhtasaari
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho epäonnistuneen maahanmuuttopolitiikan vetovoimatekijöistä: “Suomeen yksinkertaisesti kannattaa tulla, jos haluaa tulla Eurooppaan asumaan ilman työpaikkaa”

Suorasanainen jihadismin tutkija Atte Kaleva: Totuus on parasta antirasistista työtä, ongelmista on voitava puhua ilman rasismin leimaa

Norjalaisen toimittajan Islam-kirja myytiin hetkessä loppuun – niin Suomessa kuin Norjassakin

Journalistiliitto ja Helsingin Sanomat lobbaavat sharia-lakia länsimaihin – perussuomalaisilta täystyrmäys: “Aivan sairasta ja absurdia vouhotusta”

Stand-up -koomikko häiriköi toistuvasti Laura Huhtasaarta netissä: “Rasisti, fasisti, sun mielestä muslimeita ei voi rakastaa…”

Muslimioppilailla oma vapaapäivä ja omat säännöt ramadanin takia – Purra: Ei erivapauksia islaminuskoisille

Muslimiäidin vaatimus Ruotsin yleisradiolle: Ramadan kuuluu lastenohjelmiin kristittyjen joulun lailla

Hallitusohjelmassa vahvat kirjaukset sananvapaudesta ja suomalaisuudesta – ”Woketus on peruttu”

Sara Seppänen koulujen katsomusaineiden tulevaisuudesta: Suvivirsi soikoon!
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”
Hallitus panostaa arjen sujuvuuteen ja turvallisuuteen uudistamalla taksialan sääntelyä. Tavoitteena on palauttaa Suomeen turvalliset taksit ja luottamus koko taksialaan. Pitkään valmisteltu hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskuntaan vielä tämän vuoden puolella, syysistuntokaudella 2025.

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa yllättäviä tuloksia kansalaisten suhtautumisesta Yleisradion uutistuotantoon. Jopa 40 prosenttia vastaajista pitää Yle Uutisia vasemmalle kallistuvana. Vastaajista 19 prosenttia arvioi Ylen näkökulman olevan selvästi vasemmistolainen. Tutkimuksessa vain SDP:n puoluemedia Demokraatti ja vasemmistoliiton Kansan Uutiset arvioitiin vielä Yle Uutisiakin vasemmistolaisemmiksi.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää