
HS siirtyi totuudenjälkeiseen aikaan kampanjassaan Unkaria vastaan
Helsingin Sanomat julkaisi lauantaina Unkarin ulkoministeri Péter Szijjártón haastattelun, joka Unkarin Helsingin–suurlähetystön virallisen Facebook-sivuston mukaan on niin valheellinen, ettei sitä edes pitäisi kutsua haastatteluksi. “Kyseessä on pikemminkin toimittajan ennakkoluuloja ja ennakkokäsityksiä heijastava mielipidekirjoitus, johon liitettiin muutama sitaatti ministeriltä – osittain toki epätarkasti ja harhaanjohtavasti siteerattuna, jopa vääristeltynä.”
Helsingin Sanomien toimittajan kanssa keskustellut ministeri ei suurlähetystön mukaan sanonut että ’Suomesta, veljeskansasta, kyllä pidettäisiin Unkarissa hyvin paljon, jos me vain emme olisi puuttuneet heidän asioihinsa’, kuten toimittaja väitti.
Ministeri sanoi, että Unkarissa hallitsee erittäin myönteinen kuva Suomesta, ja että siksi on täysin epäymmärrettävää, miksi jotkut suomalaiset poliitikot yhtäkkiä alkoivat hyökätä Unkaria vastaan.
– Saanko siihen lisätä suurlähettiläänä, että en itsekään ymmärrä, miksi jotkut suomalaiset sanomalehdet ovat johtaneet lokakampanjaa Unkaria vastaan jo vuosien ajan.
Suurlähettiläs totesi myös, ettei pidä paikkansa, että ministeri olisi ’myöntänyt naljailleensa juuri itsekin Suomen kustannuksella’. Sen sijaan ministeri korosti keskinäisen kunnianosoituksen tärkeyttä jopa viisi kertaa keskustelun aikana.
Unkarin hallitus nojaa kolmissa perättäisissä vapaissa vaaleissa saamaansa parlamentaariseen enemmistöön
HS siteeraa “haastateltavaansa” väärin myös kirjoittaessaan, että ’Ulkoministerin mielestä EU:lla sen paremmin kuin Suomella ei pitäisi olla mitään sanottavaa Unkarin demokraattisuudesta’.
Sen sijaan ministeri korosti, että keskustelun pitäisi perustua konkreettisiin asioihin eikä yleisiin havantoihin tai mielikuvitukseen. Samalla myös pitäisi kunnioittaa, että Unkarin kansalaiset ovat valinneet nykyhallitusta selvällä enemmistöllä kolme kertaa peräkkäin vapaissa vaaleissa.
Erkon, Ahon ja Järnefeltin perinne Hesarilta hukassa
Suomen-vierailunsa aikana ministeri antoi haastattelun myös Lännen Medialle, Ylelle ja MTV3:lle. Unkarin suurlähettiläs huomauttaa, että ainoastaan Helsingin Sanomat osoittautui kyvyttömäksi siteerata tarkaan, mitä ministeri on sanonut.
– Eero Erkon, Juhani Ahon ja Arvid Järnefeltin perustaman perinteikkään lehden lukijat ansaitsevat parempaa journalismia, kuin vääristelty ’haastattelu’, Unkarin suurlähetystö toteaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”
Helsinkiläinen Mika Merano herättelee kunta- ja aluevaalien alla keskustelua verovarojen käyttökohteista ja rahankäytön avoimuudesta. Monissa kunnissa verovaroja törsätään hankkeisiin, joilla ei ole mitään yhteyttä kunnan asukkaiden palveluihin ja hyvinvointiin. Merano painottaa, että kuntien tehtävä ei voi olla toimia hyvesignaloivana runsaudensarvena. - Lähtökohtaisesti on aina ajateltava, että jokaisen veroeuron tulee tavalla tai toisella tulla suoraan takaisin sen maksajalle.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa yllättäviä tuloksia kansalaisten suhtautumisesta Yleisradion uutistuotantoon. Jopa 40 prosenttia vastaajista pitää Yle Uutisia vasemmalle kallistuvana. Vastaajista 19 prosenttia arvioi Ylen näkökulman olevan selvästi vasemmistolainen. Tutkimuksessa vain SDP:n puoluemedia Demokraatti ja vasemmistoliiton Kansan Uutiset arvioitiin vielä Yle Uutisiakin vasemmistolaisemmiksi.

Tuhannet palestiinalaiset Gazassa vaativat mielenosoituksissa Hamasia ulos Gazasta
Tuhannet palestiinalaiset osoittivat tiistaina mieltään Gazassa Hamasin terroristeja vastaan Pohjois-Gazassa Beit Lahian kaduilla. Mielenosoittajat vaativat sodan lopettamista ja israelilaisten panttivankien vapauttamista.

Purra avasi Saabin puolustustarviketehtaan Tampereella: Suomen puolustusteollisuudella on suuri kasvupotentiaali
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sai kunnian avata puolustusteollisuusyhtiö Saab Finlandin uuden tuotantolaitoksen Tampereella.