Artikkeli kuva

Lehtikuva Jaakko Avikainen

Viikon 16/2014 luetuin

Homotaiteilija jääkäriliikettä tärkeämpi?

14.04.2014 |18:26

KOLUMNI | Postimerkeillä on vuosikymmenien aikana muistettu hyvin monenlaisia asioita ja ihmisiä. Hyvä niin, sillä merkittävät asiat ja ihmiset ansaitsevat sen arvostuksen mikä postimerkinkin kautta tulee.

Mielestäni myös seksuaaliset vähemmistöt voivat saada oman postimerkin. Silti suhtaudun varauksella homman järkevyyteen, sillä monissa maissa homoihin suhtaudutaan todella kielteisesti.

Jos nyt esimerkiksi ulkoministeriö lähettää johonkin tiukkakantaiseen islamilaiseen maahan postia, joissa on homopostimerkki, niin se voi aiheuttaa jyrkkääkin paheksuntaa. Siksi voidaan kysyä, että onko sellainen järkevää.

Aikoinaan postimerkkiä ehdotettiin maamme itsenäistymiseen erittäin merkittävästi vaikuttaneelle jääkäriliikkeelle, koska liikkeen synnystä tulee tänä vuonna kuluneeksi tasan sata vuotta. Posti kuitenkin päätti, että jääkäriliike ei ansaitse postimerkkiä.

Tässä yhteiskunnassa on paljon asioita, joita punnitaan keskenään joskus hyvinkin erilaisten asioiden merkitystä.

Väistämättä myös tässä tapauksessa posti/Itella otti kantaa. Valtion sataprosenttisesti omistaman yhtiön mielestä homotaiteilija on tärkeämpi kuin tämän maan itsenäistymiseen keskeisesti vaikuttanut kansanliike.

Mielestäni posti voisi perua päätöksensä jääkäriliikkeen osalta. Posti on sen velkaa jääkäriliikkeelle, tälle maalle ja sen kansalle.

Kuva: Jääkärilippu jääkäriliiton toimiston seinällä.

Reijo Tossavainen
kansanedustaja (ps.)


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
5.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
6.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
7.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
10.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää