Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Viikon 21/2022 luetuin

Hollantilainen EU-komissaari alkoi opastaa Hakkaraista metsien käytöstä – kuittasi takaisin: ”Neuvommeko me suomalaiset teitä tulppaanin kasvatuksessa?”

16.05.2022 |07:41

Perussuomalaisten europarlamentaarikko Teuvo Hakkarainen kertoi perussuomalaisten puolueneuvoston kokouksessa erikoisia esimerkkejä poliittisesta ohjauksesta EU-parlamentin ENVI-ympäristövaliokunnassa.

ENVI on käsitellyt suurimman osan EU:n ilmasto- ja energiapolitiikan valmiuspaketista, joka julkaistiin pääosin viime kesänä yli kymmenen komission säädösesityksen muodossa.

Hakkarainen kertoo, että valiokunnassa on tehty useita raportteja, joiden päätöksissä on menty ilmastokunnianhimossa vielä komission esityksiäkin pidemmälle.

– Pakkoa ja byrokratiaa on siis lisätty ja julistettu vihreän siirtymän ihmettä. Raportit eivät juuri noteeraa kansallista toimivaltaa ja budjettivaltaa, saati sitten tavallisten kansalaisten maksukykyä. Pähkähullu ajatus on, että muu maailma seuraa EU:n esimerkkiä ja heikentää vastaavasti kilpailukykyä.

Komission johtajaa vedätetään

Hakkarainen kertoo, että Euroopan komission varapuheenjohtaja, hollantilainen Frans Timmermans on valiokunnan ykkösasiantuntija.

– Timmermans on ollut komissiossa pitkään. Kun komission johtajaksi tuli uutena Ursula von der Leyen, Timmerman ryhtyi heti vedättämään komission uutta johtajaa niin paljon kuin vain pystyy.

Hakkaraisen mukaan von der Leyen toimii komissiossa juuri niin kuin Timmermans sanoo.

– ENVI-valiokuntamme tekemiset ovat pitkälti Timmermansin peukalon alla. Kaikki äänestävät Timmermansin ohjeiden mukaan. Senhän tietää, miten siinä käy.

Suomalaiset osaavat hoitaa metsänsä

Hakkarainen sanoo ojentaneensa innokasta komissaaria, ettei tämän tarvitse jakaa suomalaisille neuvoja metsänhoidossa ja metsän käytössä. Hakkarainen myös kuittasi takaisin komissaarille kysymyksellä:

– Kysyin, olemmeko me suomalaiset koskaan neuvoneet hollantilaisia tulppaanin kasvatuksessa. Me emme osaa sitä. Te osaatte kuitenkin mielestänne neuvoa suomalaisille, kuinka metsiä tulisi hoitaa ja käyttää.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
6.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset perusti oman opiskelijajärjestön: “Haluamme normalisoida normaalin ajattelun”

17.02.2025 |12:51

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää