

MATTI MATIKAINEN
Helsinki kärsii haittamaahanmuuton seurauksista, katuväkivalta ja huumekauppa kasvussa – Purra: ”Perussuomalaisia lukuun ottamatta poliittinen kenttä on sokeuden vallassa”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra nosti Tuumaustunnilla esille haittamaahanmuuton ikävän seurauksen, eli sisäisen turvallisuuden voimakkaan heikkenemisen. Maahanmuuton lieveilmiönä pitkälti ulkomaalaistaustaisista nuorista koostuvat katujengit toimivat yhä laajemmin ja voimakkaammin Suomessa.
Riikka Purra muistuttaa, että tämän vuoden ensimmäisten kuuden kuukauden aikana Helsingin poliisin tietoon tulleet, erityisesti alle 15-vuotiaiden tekemät pahoinpitelyt lähes kaksinkertaistuivat edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan nähden.
– Pääkaupunkiseudulle on muodostunut esimerkiksi joidenkin rap-artistien ympärille koostuvia nuorten miesten porukoita, jotka ihannoivat väkivaltaista kulttuuria. Katujengien toimintarepertuaariin kuuluvat huumeiden myynti, aseet, monenlainen väkivalta ja myös osallistuminen järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Kyse ei ole syrjäytymisestä vaan valinnasta siirtyä sinne, missä rahaa ja valtaa on helpoiten saatavilla.
Purra puhuu Tuumaustunnilla (juttu jatkuu videoikkunan alla):
Puheenjohtaja Riikka Purra varoittaa katugangstereista. Nuorilta viedään puhelimia ja lompakoita. Merkkivaatteita ryöstetään suoraan päältä. Olemme Ruotsin tiellä. pic.twitter.com/toa2g5npFO
— Perussuomalaiset (@persut) November 22, 2021
Nuorilta viedään puhelimia ja lompakoita
Pääkaupunkiseudulla etenkin nuorilta viedään puhelimia ja lompakoita. Jopa merkkivaatteita ryöstetään suoraan päältä. Sosiaalisen median videoissa kuvataan, minkä koulujen oppilailla on parhaat ja kalleimmat vehkeet.
– Olemme valitettavasti täysin ja täsmällisesti Ruotsin tiellä, ja Ruotsin nykyinen hetki on edessämme. Hallitus puhuu syrjäytymisestä ja rasismista ja haluaa, että meistä tulisi suvaitsevaisempia.
– Sisäministeri, se edellinen, ehdotti lopulta ongelman tunnustettuaan lääkkeeksi aselakien kiristämistä. Aselainsäädännöllä ja jengirikollisuudella ei kuitenkaan ole juuri yhteyttä, sillä laillisten aseiden käyttö kotien ulkopuolisissa, siis juuri jengiväkivaltarikoksissa, on hyvin pientä. Aselakeja kiristämällä ei vaikuteta ulkomaalaistaustaisiin jengeihin, järjestäytyneeseen rikollisuuteen eikä edes huvikseen ihmisiä pelotteleviin porukoihin, vaan korkeintaan haitataan laillisia toimia, kuten metsästämistä ja aseharrastamista, Purra sanoo.
Miksi tosiasiat eivät enää kiinnosta?
Purra huomauttaa että katujengit, kuten moni muukin rikollisuus nykyään, ovat pitkälti maahanmuuton seurauksia. Niin kauan kuin tätä ei hyväksytä ja olla valmiita korjaamaan tilannetta, tilanne pahenee.
– On karmeaa, että omat nuoremme joutuvat elämään tällaisessa todellisuudessa, jossa he oppivat pelkäämään ja varomaan. Samaan aikaan toisesta tuutista kerrotaan, että ei saa olla ennakkoluuloinen.
– Minkälaisessa maahanmuuttopolitiikassa hallitus sen sijaan kiirehtii? Erilaisissa niin sanotun työperäisen maahanmuuton edistämisissä. Tilanne on sama kuin ennenkin: puhutaan osaajista, huippuosaajista, startupeista ja heidän pikakaistoistaan; mutta maahan saapuu pääasiassa aivan muita.
Purra katsoo, että perussuomalaisia lukuun ottamatta koko poliittinen kenttä on tämän sokeuden vallassa.
– Heitä eivät juuri kiinnosta tosiasiat, tilastot, oleskelulupien käsittelyajat, saapuneiden hyvin alhainen koulutus ja tulotaso, sosiaaliturvariippuvuus, veronmaksajan kustannukset, heitä ei kiinnosta se, miten kansallisin toimin asiaan voitaisiin puuttua – ainoastaan maahanmuutto, maahanmuutto, maahanmuutto. Startup-yrittäjät eivät ole oikeita startup-yrittäjiä, matalapalkka-aloille saapuvat eivät pysy kyseisissä töissä, vaan karkaavat kotouttamiskursseille esimerkiksi maataloudessa, Suomeen ei tulla juuri lainkaan länsimaista ja niin edelleen.
Espookaan ei jää plussalle maahanmuutossa
Purra toteaa, että edes Espoo ei jää plussalle maahanmuuttonsa kanssa, vaikka se mitä ilmeisimmin on maan laadukkainta.
– Perussuomalaiset tuo näitä asioita koko ajan esille, mutta huudamme tuuleen. Jatkamme huutamista. Hallituksen epäsovusta ja vaalien lähestymisen johdosta arviot ja analyysit tulevien hallitusten kokoonpanoista ovat jälleen kiihtyneet. Itse olen sinnikkäästi sanonut, että tällaisten asioiden syvällisempi kommentointi tässä vaiheessa ei ole mielekästä.
– Viime viikolla samana päivänä yhdessä pääkirjoituksessa kuvattiin, kuinka perussuomalaisten poliittinen ekosysteemi on kaventumassa, koska kokoomus ja muut puolueet ovat tulleet sen linjoille maahanmuuttopolitiikassa, ja toisessa analyysissa kuvattiin seuraavan hallituksen todennäköisintä sinipunapohjaa. Tässä jälkimmäisessä arviossa ei puhuttu perussuomalaisista mitään, vaikka tämänhetkinenkin kannatuksemme on korkeammalla kuin viime eduskuntavaalien tulos.
Maahanmuuttokriittisyys kasvaa
Purra korostaa, että perussuomalaiset ei aja maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä taatakseen itselleen poliittista elintilaa ja tulevaisuutta, vaan korjatakseen tämän maan karmeita ja kestämättömiä virheitä maahanmuuttopolitiikassa.
– Me emme suhtaudu muiden puolueiden järkeviin maahanmuuttolinjauksiin ja silmien aukeamiseen suinkaan kielteisesti, vaan kannustamme siihen. Naapurimaitamme – ja yleensäkin länsimaita tarkaten – ei voi keneltäkään jäädä huomaamatta, että lähes kaikkialla lähes kaikki puolueet ovat alkaneet suhtautua näihin kysymyksiin ainakin jonkin verran kriittisemmin, laitimmaista vihervasemmistoa lukuun ottamatta. On selvää, että kehitys tavoittaa joskus myös Suomen, mutta toki pelkään, että liian myöhään. Varsinkin matalapalkkamaahanmuuttoa haikaillaan vielä kaikkialla muualla paitsi perussuomalaisissa. Tämäkin tulee muuttumaan, kuten se on muuttunut muuallakin.
– Pelkkä poliittisten pisteiden eli äänien keräily koventuvilla maahanmuuttokannoilla ei kuitenkaan ole uskottavaa. Tiedämme, että äänestäjät ja kansalaiset kaikkien puolueiden kannattajissa – paitsi meidän – suhtautuvat maahanmuuttoon kriittisemmin kuin puolueet itse. Puolueiden itsensä kannalta siis vaikuttaisi järkevältä siirtyä tähän suuntaan. Vielä näin ei ole muutamia yksittäisiä signaaleja lukuun ottamatta käynyt.
PS edellyttää lainsäädäntömuutoksia hallituksessa
Purra toteaakin, että mikäli kriittisyys kasvaa vain puheiden tasolla, se on käytännössä hyödytöntä.
– Jos mietitään seuraavaa hallituskautta ja esimerkiksi sitä viittaamani uutisanalyysin todennäköisimpänä pitämää sinipunavaihtoehtoa, on päivänselvää, että sellainen hallitus ei tulisi tekemään minkäänlaisia maahanmuuttopoliittisia kiristyksiä.
Perussuomalaiset ei ole etukäteen sulkenut pois mitään puolueita mahdollisesta hallitusyhteistyöstä tulevaisuudessa.
Purra korostaa silti, että perussuomalaiset edellyttää hallitukseen mukaan vain sellaisia puolueita, joiden kanssa on mahdollista edistää perussuomalaisille tärkeitä tavoitteita.
– Olemme todenneet, että lähdemme vain sellaiseen hallitukseen, joka muun muassa on valmis tekemään merkittäviä maallemme haitallisen maahanmuuton kiristyksiä. Puheista viis, me haluamme lainsäädäntömuutoksia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ryöstely huippuosaajat pahoinpitelyt hallitusyhteistyö vihervasemmisto haittamaahanmuutto Jengirikollisuus Riikka Purra Espoo Turvallisuus Ruotsi Väkivalta perussuomalaiset hallitus Helsinki
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suomessa toimivia rikollisryhmiä yhdistävät Lähi-idän kieli ja kulttuuri – Koponen: “Keskustan mielestä haitallisesta maahanmuutosta puhuminen tuntuu olevan leikinlaskun paikka”

Halla-aho: Normaali valtio pyrkii suojelemaan itseään ja kansalaisiaan huonolta maahanmuutolta, ei mahdollistamaan ja lisäämään sitä

Immonen: Maahanmuutto ei ole rikkaus ja voimavara vaan valtava taloudellinen rasite – ”Suomella käsillä viimeiset hetket kääntää suunta”

Yksikään kansainvälinen sopimus ei velvoita Suomea avaamaan rajojaan laittomille maahantulijoille – hallitus valikoi sopimuksista vain ne kohdat, jotka sopivat sen omaan agendaan

Vihreät vyöryttää todellisuudesta irrallaan olevia maahanmuuttounelmiaan: ”Valtava työvoimapula, tarvitsemme lisää” – Purralta tyly kuitti: ”Suomelle haitallista ja kustannuksia aiheuttavaa”

Perussuomalaisilta välikysymys hallituksen maahanmuuttopolitiikasta: On säädettävä hätätilapykälä, jonka nojalla turvapaikkahakemuksia ei vastaanoteta poikkeustilanteessa

Maahanmuuttajataustainen rikollisuus on tabu, joka ei katoa silmät sulkemalla

Jengirikollisten uusi kultakaivos: Rahat pois vanhuksilta ja sairailta

Saksassa raaka kebabsota klaanien välillä – alekebab johti veritekoihin
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”
Helsinkiläinen Mika Merano herättelee kunta- ja aluevaalien alla keskustelua verovarojen käyttökohteista ja rahankäytön avoimuudesta. Monissa kunnissa verovaroja törsätään hankkeisiin, joilla ei ole mitään yhteyttä kunnan asukkaiden palveluihin ja hyvinvointiin. Merano painottaa, että kuntien tehtävä ei voi olla toimia hyvesignaloivana runsaudensarvena. - Lähtökohtaisesti on aina ajateltava, että jokaisen veroeuron tulee tavalla tai toisella tulla suoraan takaisin sen maksajalle.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”
Hallitus panostaa arjen sujuvuuteen ja turvallisuuteen uudistamalla taksialan sääntelyä. Tavoitteena on palauttaa Suomeen turvalliset taksit ja luottamus koko taksialaan. Pitkään valmisteltu hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskuntaan vielä tämän vuoden puolella, syysistuntokaudella 2025.