Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Helsingin valtuustoon perussuomalaisille 2 lisäpaikkaa – Halla-ahosta tulossa yksi eniten ääniä keränneistä ehdokkaista koko maassa

13.06.2021 |22:37

Kun kuntavaalien äänistä oli laskettu 81 prosenttia, perussuomalaiset oli kasvattanut kannatustaan eniten kaikista puolueista edellisiin kuntavaaleihin nähden. Kuten perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho jo alkuillasta ennakoi, tulos nousee illan mittaan.

Ennakkoäänistä perussuomalaiset nappasi 13,5 prosentin kokonaiskannatuksen – ja runsaat kaksi tuntia myöhemmin valtakunnallinen kokonaiskannatus oli noussut jo 14,5 prosenttiin.

Helsingin valtuustoon perussuomalaiset on saamassa kaksi lisäpaikkaa, eli valtuutettuja olisi tulossa kahdeksan. Helsingin valtuustoon yli 9 000 äänellä valittu Halla-aho on samalla yksi eniten ääniä keränneistä ehdokkaista koko maassa. Hän saattaa myös nousta Helsingin ääniharavaksi.

Perussuomalaisille uutta kannatusta kaikista suunnista

Halla-aho sanoi Ylellä, että perussuomalaisille on tullut kannatusta kaikista ilmansuunnista. Halla-aho luonnehtii perussuomalaisten äänitulosta hyväksi.

– Tulos on mielestäni varsin hyvä, verrattiin sitä mihin tahansa, Halla-aho totesi rauhalliseen tyyliinsä.

Perussuomalaisten vaalivoitto tulee näkymään kuntien valtuustoissa monella tavalla.

– Perussuomalaisten arvot ja linjaukset kuuluvat entistä selvemmin kaikessa keskustelussa ja päätöksenteossa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?

19.03.2025 |17:06
3.
Suomen uutiset logo

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa

20.03.2025 |14:58
5.
Suomen uutiset logo

Vance: Eurooppa on tekemässä itsemurhaa massamaahanmuuton kautta

17.03.2025 |10:18
10.
Suomen uutiset logo

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan

19.03.2025 |14:59

Uusimmat










Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää