Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Helsingin kokoomus haluaa jyrätä siirtolapuutarhat pois ja rakentaa tilalle kerrostaloja – pormestariehdokas Wille Rydmanilta tyrmäys: ”Sosiaalista asuntotuotantoa tulee Helsingissä rajoittaa”

07.03.2025 |17:38

Helsingin pormestariksi pyrkivä elinkeinoministeri Wille Rydman varoittaa helsinkiläisiä äänestäjiä vihervasemmiston ja kokoomuksen yhteisestä pyrkimyksestä paisuttaa sosiaalista asuntorakentamista tavan veronmaksajien rahojen ja ympäristön viihtyisyyden kustannuksella.

Helsinkiläinen kokoomuspoliitikko Otto Meri kirjoittaa viestipalvelu X:ssä ja ehdottaa, että Helsingin tulisi luopua siirtolapuutarhoistaan.

– En hyväksy sitä, että metroasemien lähellä sijaitsee muutaman kuukauden vuodessa käytössä olevia eliitin aidattuja mökkikyliä. Helsingin parhaille tonteille on parempaakin käyttöä kuin perunan kasvattaminen.

Käytännössä kokoomus haluaa siirtolapuutarhojen tilalle betonia ja uusia kerrostaloja.

Trollaako kokoomus samalla?

Helsingissä on yhteensä yhdeksän siirtolapuutarhaa. Ne ovat merkittäviä viheralueita, jotka tarjoavat kaupunkilaisille mahdollisuuden viljelyyn ja virkistykseen – sekä kesämökinomaiseen rentoutumiseen keskellä kaupunkiympäristöä.

Helsingin pormestariksi pyrkivä elinkeinoministeri Wille Rydman on varoittanut useaan otteeseen siitä, että vihervasemmiston ja kokoomuksen yhteinen halu edistää Helsingissä maahanmuuttoa kytkeytyy osaksi jatkuvasti paisuvaa sosiaalisen asuntorakentamisen tavoittelua.

Rydman itse näkee siirtolapuutarhat osana helsinkiläistä kaupunkimaisemaa ja samalla merkittävänä virkistysalueena helsinkiläisille.

– Kaupungissa pitää olla tilaa monenlaiselle toiminnalle, myös siirtolapuutarhoille. Kaupunkiviljely on erittäin tervehenkinen harrastus, joka pitää yllä kaupunkilaisten kosketuspintaa luonnon realiteetteihin.

Rydman näkee kokoomuspoliitikko Meren avauksen osittain myös huomion hakemisena.

– Otto Meri ei ole erityisen vakavasti otettava poliittinen hahmo, ja hän on kaukana päättävistä pöydistä myös kokoomuksen sisällä. Hänelle politiikka on enemmän huomiohakuista trollaamista kuin vakavaa yritystä vaikuttaa yhteiskuntaan.

Kokoomus rakentaisi kerrostaloja maahanmuuttajille

Trollausta tai ei, silti kokoomuksen yleinenkin linja Helsingissä on se, että kaupunki pitää rakentaa mahdollisimman täyteen, Rydman muistuttaa.

– Kokoomuksen linja Helsingissä on se, että jokainen avoin kohta kaupungissa pitää rakentaa täyteen. Käytännössä tuloksena on uusia maahanmuuttajalähiöitä. Kokoomuksella on hyvin läheiset suhteet rakennusliikkeisiin, jotka ovat tällaisen kaavapolitiikan ainoat todelliset hyötyjät.

Alati paisuva uudisrakentaminen on Helsingissä sekä vihervasemmiston että kokoomuksen yhteinen hanke. Uudisrakentaminen kytkeytyy osaksi maahanmuuttoa ja siten myös osaksi jatkuvasti paisuvaa sosiaalisen asuntorakentamisen tavoittelua.

Vihervasemmisto ja kokoomus hyötyvät kumpikin sekä maahanmuuton lisäämisestä että maahanmuuttoon liittyvästä uudesta rakennustuotannosta.

– Vihreät ideologisista syistä pitävät mahdollisimman ahdasta, tiivistä ja kaupunkikuvaltaan ankeaa rakentamista ekologisena ja siten tavoiteltavana päämääränä. Lisärakentamisella ja maahanmuuttoa kasvattamalla Helsinkiin on mahdollista saada lisää maahanmuuttajataustaisia asukkaita, jotka todennäköisimmin äänestävät vasemmistoa, Rydman sanoo.

Vihervasemmisto ja kokoomus hyötyvät, veronmaksaja kärsii

Kokoomukselle puolestaan sopii, että sen omia intressiryhmiä lähellä olevat rakennusliikkeet pääsevät rakentamaan lähiöitä täyteen. Usein tällainen rakentaminen ei juuri kokoomuslaisiin edes vaikuta, koska rakennukset nousevat eri alueille kuin missä kokoomuksen äänestäjät asuvat.

Vihervasemmisto, kokoomus ja samalla myös RKP siis ajavat maahanmuuttoa ja samalla tiivistä lisärakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä. Suomalainen veronmaksaja ei kuitenkaan hyödy, Rydman muistuttaa.

– Suomalainen veronmaksaja ensin rahoittaa verovaroistaan maahanmuuttajille Kelan kautta maksettavan sosiaaliturvan. Sen jälkeen veronmaksaja kärsii siitä, että oma asuinympäristö on muuttunut vähemmän viihtyisäksi, jolloin moni tekee päätöksen muuttaa pois.

Helsingin pormestariksi pyrkivä Rydman sanoo, että jatkossa Helsingissä tulee selvästi rajoittaa uudisrakentamista ja kaavoitusta, erityisesti uutta sosiaalista asuntotuotantoa.

– Tällä hetkellä Helsinkiin ei kohdistu luonnollista muuttopainetta, vaan väestönkasvu perustuu pitkälti sosiaaliturvaperäiseen maahanmuuttoon. Innokkaalla kaavoitus- ja rakennuspolitiikallaan Helsinki vain syventää omia sosiaalisia ongelmiaan.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Toimeentulotuki on nyt kuin katiska, johon liian moni jää loukkuun – hallitus uudistaa sosiaaliturvajärjestelmää selkeämmäksi ja työhön kannustavammaksi

03.04.2025 |10:46
2.
Suomen uutiset logo

Lääkärit ilman rajoja -järjestön Gazan työntekijät The Atlanticin haastattelussa: “Tiesimme, että Hamas oli läsnä”

04.04.2025 |09:26
5.
Suomen uutiset logo

Luonnonvarakeskus ei vastaa kansanedustajan tietopyyntöön susitietojen ristiriitaisuuksista – Antikainen: Salaileeko Luke jotakin?

08.04.2025 |16:18
8.
Suomen uutiset logo

Kunta- ja aluevaaleissa saa äänestää jopa 260 000 maahanmuuttajataustaista – demarit kalastelee nyt äänestäjiä venäjäksi ja arabian kielellä, somessa SDP toivottaa mielistellen ”Hyvää Eid-juhlaa”

04.04.2025 |17:54

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää