Helsingin kirjamessuilta sensuroitu Kiuas sai tukea toiselta pienkustantajalta – “vastalause sananvapautta loukkaavalle toiminnalle”

25.10.2018 |16:12

Slaavilaiseen kirjallisuuteen erikoistunut kustantamo Mansarda on kutsunut Kiukaan pitämään kanssaan yhteistä myyntipöytää Turun kirjamessuille 2019. Mansarda on myös ilmoittanut, ettei aio toistaiseksi osallistua Helsingin kirjamessuille.

Kutsu on esitetty vastalauseena Helsingin kirjamessujen sananvapautta loukkaavalle toiminnalle ja solidaarisuuden osoituksena Kiukaalle, jonka osallistumisen Helsingin kirjamessuille ohjelmajohtaja Ronja Salmi perui.

Suomen Uutiset kertoi viime viikolla, että Helsingin kirjamessut taipui vain muutamassa tunnissa radikaalivasemmiston painostukseen häätää Kiuas messuilta.

Kiuas on ilmoittanut hyväksyvänsä kutsun, yhtiön kustannustoimittaja ja avainhenkilö Timo Hännikäinen totsei Facebookissa.

Mansardan omistaa myös kääntäjänä tunnettu Kari Klemelä. Klemelän käsialaa ovat useiden merkittävien historiallisten teosten, muun muassa Andrei Saharovin muistelmien sekä Edvard Radzinskin ja Simon Sebag-Montefioren Stalin-elämäkertojen suomennokset.

Hän on saanut useita kotimaisia ja kansainvälisiä palkintoja, ja viime vuonna Alfred Kordelinin säätiö myönsi hänelle 30 000 euron tunnustuspalkinnon elämäntyöstään, Hännikäinen kertoo.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
6.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
9.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
10.
Suomen uutiset logo

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”

24.03.2025 |12:13

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää