

Helsingin käräjäoikeus hylkäsi kulttuurineuvos Veijo Baltzarin kaikki syytteet – syyttäjä: Aikamoinen yllätys – ”Mitä todennäköisimmin tuomiosta valitetaan”
Helsingin käräjäoikeus on hylännyt kaikki kulttuurineuvos Veijo Baltzaria vastaan kohdistetut syytteet laajassa ihmiskauppa- ja seksuaalirikosjutussa. Oikeusprosessi kuitenkin todennäköisesti jatkuu hovioikeudessa, eli syyttäjät ovat valittamassa käräjäoikeuden tuomiosta. Syyttäjä Mikko Sipilä kertoo Suomen Uutisille, että vapauttavasta tuomiosta on jo ilmoitettu tyytymättömyyttä.
Veijo Baltzaria syytettiin muun muassa kuudesta törkeästä ja yhdestä perusmuotoisesta ihmiskaupasta. Lisäksi syytteiden joukossa on kiskonnantapaisia työsyrjintöjä, raiskauksia ja lievempiä seksuaalirikoksia. Baltzarin lisäksi syytettyinä on kaksi muuta henkilöä, joita syytettiin esimerkiksi avunannosta ihmiskaupparikoksiin. Myös heidän syytteensä hylättiin.
Käräjäoikeus katsoo, että asianomistajat eli uhrit eivät ole olleet Baltzarista riippuvaisessa asemassa tai turvattomassa tilassa, eikä kyse ollut siten ihmiskaupasta. Seksuaalirikoksia koskevista syytteistä ei ollut riittävästi näyttöä.
Salainen oikeudenkäynti
Baltzar vangittiin marraskuussa 2019 Helsingin käräjäoikeudessa todennäköisin syin törkeästä ihmiskaupasta ja muista rikoksista epäiltynä. Jutun oikeuskäsittely alkoi joulukuussa 2020. Väitetyt rikokset kohdistuivat seitsemään ihmiseen. Baltzar kiisti kaikki syytteet.
Oikeutta käytiin suljetuin ovin, sillä tuomioistuin teki päätöksen salaisesta oikeudenkäynnistä heti käsittelyn alussa. Oikeudenkäynnin salaamisella pyritään suojaamaan asianomistajia eli uhreja ja heidän henkilöllisyyttään. Osa asianomistajista on ollut väitettyjen rikosten tekoaikana alaikäisiä.
Myös käräjäoikeuden tuomio on tuomiolauselmaa ja perusteluista laadittua julkista selostetta lukuun ottamatta salainen.
Tuomiossa yli 600 sivua
Käräjäoikeuden tuomio jäänee välietapiksi, sillä oikeusprosessi hyvin todennäköisesti jatkuu hovioikeudessa, eli syyttäjät ovat valittamassa käräjäoikeuden tuomiosta.
Syyttäjä Mikko Sipilä kertoo Suomen Uutisille, että vapauttavasta tuomiosta on jo ilmoitettu tyytymättömyyttä.
– Valitusaikaa on lähtökohtaisesti 30 päivää, mutta näin isossa jutussa todennäköisesti voi tulla myös lisäaikaa. Tuomiossa on yli 600 sivua, joten tässä menee hetki, että sen ehtii käydä kunnolla läpi. Mitä todennäköisimmin tuomiosta valitetaan, Sipilä sanoo.
Sipilän mukaan Baltzariin kohdistuvien syytteiden hylkääminen oli aikamoinen yllätys.
– Mielestämme näyttöä oli riittävästi, mutta käräjäoikeus oli eri linjoilla.
Näyttö perustui enimmäkseen henkilötodisteluun
Jutussa oli seitsemän uhria eli asianomistajaa, jotka olivat väitettyjen rikosten tekoaikoina 15–36-vuotiaita. Väitettyjen rikosten tekoaika ulottui vuodesta 2004 vuoteen 2019.
Oikeudenkäynnissä suuri osa syyttäjän esittämästä näytöstä perustui henkilötodisteluun.
– Meidän (syyttäjien) mielestä käsillä oli vahva juttu, mutta käräjäoikeus tuli toiseen lopputulokseen, Sipilä sanoo.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- työsyrjintä Mikko Sipilä kiskonta Veijo Baltzar oikeudenkäynti tuomioistuin Helsingin käräjäoikeus seksuaalirikokset Raiskaukset Ihmiskauppa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


SDP-Baltzar kertoi kulttitekniikoistaan avoimesti – virkamiehet lappasivat ihastuneina lisää rahaa

Baltzarin hakemustehtailu sai jatkua – opetusministeriö ei välittänyt tutkimusraportista

Sdp-pääministerit Lipponen ja Rinne hehkuttavat törkeästä ihmiskaupasta epäiltyä puoluetoveriaan Veijo Baltzaria vaalivideolla: ”Suuri suomalainen kulttuuripersoona, yhteiskunnallinen vaikuttaja”

Lähes puolet Baltzaria kritisoineen tutkimuksen budjetista meni Baltzarin palkkoihin

Vasemmistoliiton ex-pormestariehdokas käräjille toukokuussa, raskaat syytteet seksuaalirikoksista – oikeutta käydään suljetuin ovin
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”
Hallitus panostaa arjen sujuvuuteen ja turvallisuuteen uudistamalla taksialan sääntelyä. Tavoitteena on palauttaa Suomeen turvalliset taksit ja luottamus koko taksialaan. Pitkään valmisteltu hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskuntaan vielä tämän vuoden puolella, syysistuntokaudella 2025.

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa yllättäviä tuloksia kansalaisten suhtautumisesta Yleisradion uutistuotantoon. Jopa 40 prosenttia vastaajista pitää Yle Uutisia vasemmalle kallistuvana. Vastaajista 19 prosenttia arvioi Ylen näkökulman olevan selvästi vasemmistolainen. Tutkimuksessa vain SDP:n puoluemedia Demokraatti ja vasemmistoliiton Kansan Uutiset arvioitiin vielä Yle Uutisiakin vasemmistolaisemmiksi.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää