Artikkeli kuva

TWITTER

Helsingin Kaivokadun sulkeminen suututtaa – Marimekon Ihamuotila: “Aivan mielipuolista”, “aivan sairaan tyhmää”

20.09.2023 |11:51

Marimekon hallituksen puheenjohtaja Mika Ihamuotila moittii rankoin sanamkääntein vihervasemmiston päätöstä Kaivokadun sulkemisesta. Päätös tekee autoilijoiden elämän entistä tukalammaksi. Myös Helsingin kaupunginhallituksen jäsen Mika Raatikainen (ps.) moittii päätöstä.

Marimekon hallituksen puheenjohtaja Mika Ihamuotila puuskahtaa Kaivokadun sulkemisasiasta. Hän käy asiaa läpi useammassa kirjoituksessa.

“Yksinkertaisesti aivan sairaan tyhmää. Pienen porukan päätös taas enemmistön tarpeita vastaan. Jos olisimme aikanaan investoineet keskustatunneliin, voisi tämä – ja keskustan kävelykatujen rajukin lisääminen – toimia. Mutta ilman tunnelia tämä on aivan mielipuolista”

Toisessa kirjoituksessa Ihamuotila tylyttää Helsingin olevan rakentamassa “maailman huonoiten toimivaa kaupunkia”.

Kolmannessa kirjoituksessa Ihamuotila kirjoittaa: “Me kauppiaat ja ravintolat olemme jo nyt kriisissä, koska keskusta tyhjenee. Miten monilapsinen perhe pärjää harrastusten kanssa? Autothan ovat kohta päästöttömiä.”

Helsingin keskustassa on useita Marimekon liikkeitä – Kampissa, Stockmannilla, Esplanadilla ja kauppakeskus Forumissa.

Keskustan yritystilat ovat pikku hiljaa tyhjenemässä. Asiasta on uutisoitu pitkin matkaa. Tämä ei näytä suuremmin haittaavan politiikan vasemman laidan toimijoita.

Raatikainen: “yritysmaailma väistää, veroa maksavat autoilijat poistuvat maisemista”

Mika Raatikainen kirjoittaa:

– Helsinki ampuu itseään toiseenkin jalkaansa – vihervasemmiston äänin 7-6 tänään kaupunkiympäristölautakunnassa päätettiin henkilöautoliikenteen läpiajon sulkemisesta Kaivokadulla lähitulevaisuudessa. Enää ei riitä, että elokapinan pikku mussukat istuvat kaduilla milloin ja missä huvittaa, Espan liikenne on jumitettu puukarsinoilla ja mukulakivien päälle asvaltoiduilla pyöräteillä, Hämeentie on autioitettu, Lönnrotinkadusta on tehty jonkinlainen nastarengaskiellon koeajorata, mitä reunustaa aika sakea pyöräväylä maapallon pelastamiseksi ja melkein 200 parkkipaikkaa on lahjoitettu sähkömoppeleluille, joita myös skuuteiksi kutsutaan. Näin kuulemma kaupungin viihtyvyys paranee ja esimerkiksi rautatieaseman seudulla on ihanampaa oleskella ja muutenkin oleilla, silleen tekemättä mitään (paitsi ehkä rikoksia).

Raatikainen on harmissaan, ja näkee lopputuloksen Helsingin keskustan osalta synkkänä.

– Pahoittelut tästä, koitimme estää sekoilun mutta demokratia on puhunut – silloin yritysmaailma väistää, veroa maksavat autoilijat poistuvat maisemista ja kaupungissa saa oleilla missä huvittaa. Jos uskaltaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
6.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
8.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
10.
Suomen uutiset logo

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”

24.03.2025 |12:13

Uusimmat










Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää