Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Helpottunut Päivi Räsänen: tuomio olisi avannut pään tuhansien julkaisujen kiellolle

14.11.2023 |10:32

Ex-sisäministeri, kansanedustaja Päivi Räsänen (kd.) kommentoi huojentuneena Helsingin hovioikeuden vapauttavaa päätöstä tänään.

– Pelkkä, lähes viisi vuotta kestänyt prosessi tutkintoineen, oikeudenkäynteineen, ilman tuomiotakin, on ollut omiaan kaventamaan sanan- ja uskonnonvapautta aiheuttamalla itsesensuuria. Pelkoa siitä, joudunko kenties samanlaiseen prosessiin, jos ilmaisen näkemykseni.

Räsänen muistutti, että kiihottaminen kansanryhmää vastaan -rikoksesta voi koitua jopa kahden vuoden vankeusrangaistus. Hänen tapauksessaan syyttäjä vaati sakkorangaistusta. Tätä vakavammaksi ongelmaksi Räsänen arvioi vaatimuksen sensuurista.

– Tällainen tuomio olisi avannut pään myös vastaavien, tuhansien julkaisujen kiellolle. Uhkan modernista kirjaroviosta.

– Toivon sitä, että syyttäjä tyytyy päätökseen. Hänellä on 60 päivää aikaa harkita sitä, että hakeeko hän valituslupaa korkeimmasta oikeudesta.

– Jos kävisi niin, että tämä vielä jatkuisi, olen edelleenkin valmis sanan- ja uskonnonvapautta myös korkeimmassa oikeudessa, tarvittaessa jopa Euroopan ihmisoikeustuomiosistuimessa. Tällä hetkellä olen syytteistä vapaa, ja päätös on lainvoimainen. Haluan rohkaista kaikkia käyttämään perusoikeuksiaan. Käyttämään kallisarvoista sanan- ja uskonnonvapautta, jotka meillä on kirjoitettuna perustuslakiimme.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
6.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset perusti oman opiskelijajärjestön: “Haluamme normalisoida normaalin ajattelun”

17.02.2025 |12:51

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää