Artikkeli kuva

Hämmästyttävä twitterhakkerointi – Barack Obaman, Joe Bidenin, Elon Muskin, Apple jne tileille ilmestyi tuntemattoman tekijän kirjoitus

16.07.2020 |02:14

Bitcoin-asiantuntija Jiri Keronen twiittasi torstaiyönä 01:40: “Oletteko muuten huomanneet, että tällä hetkellä on käynnissä laajamittainen hyökkäys Twitterin vaikutusvaltaisia tilejä kohtaan?”

Harva oli huomannut. Mutta hyökkäys oli todellinen.

Hakkeroinnin kohteiksi valikoituii joukko erittäin nimekkäitä henkilöitä tai yhtiöitä, esim:

– Bill Gates
– Elon Musk
– Joe Biden
– Warren Buffett
– Kanye West
– Michael Bloomberg
– Jeff Bezos
– Barack Obama
– Apple
– Uber

Kunkin kohteeksi joutuneen twitter-tilille ilmestyi huijausviesti, jossa kerrottiin “tarjouksesta”, joka oli voimassa vain puolen tunnin ajan.

Esimerkiksi monimiljardööri Elon Musk näytti vakuuttelevan seuraajilleen, että jos hänen bitcoin-tililleen maksetaan 1000 dollaria, niin hän maksaa summan tuplana takaisin.

Samaa viestiä toisteltiin hieman eri sanakäänteillä muidenkin kohteeksi joutuneiden tileillä.

Toimittaja Martyn McLaughlin on julkaissut huijausviestit:

Hakkerointi käynnistyi hämmästyttävällä nopeudella. Ja se myös päättyi nopeasti.

Twitter havaitsi ongelman nopeasti ja ryhtyi korjaustoimenpiteisiin. Syytä onkin, sillä nyt tapahtunut isku on äärimmäisen nolo asia yhtiölle.

The Verge -sivusto epäilee jonkun hakkerin tai hakkeriryhmän joko löytäneen turvallisuusaukon Twitterin sisäänkirjautumisessa. Tai vaihtoehtoisesti tunkeutuja on saanut käsiinsä sovelluksen ylläpitotunnukset.

Selvittely jatkuu.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Yle lopetti kuin seinään jatkouutiset Venäjää myötäilevästä kansanedustaja Kimmo Kiljusesta – PS-valtuutettu vaatinut somessa jo 76 päivää putkeen Ylen toimitusta tekemään työnsä

04.03.2025 |19:36
3.
Suomen uutiset logo

Putin pelkää Ukrainan rintamalta kotiin palaavia sotilaita – taisteluiden traumatisoimat sotilaat voivat haastaa virallisen totuuden sodasta

04.03.2025 |11:51
5.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin

07.03.2025 |08:46
6.
Suomen uutiset logo

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman

10.03.2025 |20:47
10.
Suomen uutiset logo

Trump puhui kongressille rajaturvallisuudesta, woken päättymisestä, transurheilusta, tulleista – republikaanit mielissään, demokraatit harmissaan, protestoinut demokraattiedustaja poistettiin salista

05.03.2025 |22:40

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää