

Hallitus vastaa huomenna opposition välikysymykseen – Purra: ”Perusuomalaiset on Suomen ainoa puolue, joka kyseenalaistaa vihreän hölmöyden”
Pääministeri Sanna Marinin (sd.) johtama hallitus vastaa huomenna keskiviikkona opposition välikysymykseen EU:n ennallistamisasetuksesta. Vastauksen muotoilu on osoittautunut erittäin vaikeaksi erityisesti keskustalle. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra pohtii, mahtaako hallitus edes pysyä kasassa keskiviikkoon asti.
Perussuomalaiset, kokoomus, kristillisdemokraatit ja Liike Nyt jättivät lokakuun lopussa välikysymyksen hallituksen EU-vaikuttamisen laiminlyönneistä niin sanotussa ennallistamisasetuksessa, jolla tulisi olemaan dramaattisia vaikutuksia Suomen metsä- ja maatalouteen.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra tuo esille Facebookissa, että asetus on jälleen uusi esimerkki EU:n pyrkimyksessä laajentaa toimivaltaansa jäsenvaltioiden kustannuksella.
Suomessa EU:ta myötäilevä ilmastohallitus
Purra kirjoittaa:
– Siinä, että EU on metsiemme kimpussa, vaikka ne eivät sille kuulu, ei ole mitään ihmeellistä. EU tunkeutuu jatkuvasti asioihin, jotka eivät sille kuulu. Tätä tapahtuu yhä enemmän ilmasto- ja ympäristöpolitiikassa. Esityksiä on valtava määrä, ja lisää tulee.
– Tietenkään Marinin-Saarikon ilmastohallitus ei taistele vastaan. Miksi se niin tekisi? Kyseessähän on politiikka, jota se haluaa edistää. Vähän hallitus nyt kakoo, mutta kuulkaa, se johtuu vain lähestyvistä vaaleista. Ja siitä, että kansalaiset ovat vihaisia. Älkää luulko, että heillä muuten mitään ongelmaa olisi.
Vihreä yltiöpäisyys vie rahat ja hyvinvoinnin
Purra huomauttaa, että perussuomalaiset on Suomen ainoa puolue, joka kyseenalaistaa vihreän hölmöyden, joka on sokaissut muut puolueet.
– Vihreä yltiöpäisyys vie rahat, se vie teollisuuden, se vie päätösvallan, se vie metsät, se vie työpaikat, se vie hyvinvoinnin.
– Hallitus vastaa opposition välikysymykseen keskiviikkona. Jos pysyy pystyssä siihen saakka.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vihreä hölmöys ilmastohallitus ennallistamisasetus Sanna Marinin hallitus haamutyöpaikat hyvinvointi ympäristöpolitiikka Facebook oppositio Annika Saarikko Riikka Purra Maa- ja metsätalous ilmastopolitiikka Välikysymys Teollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Välikysymys ennallistamisasetuksesta – Purra: Suomen metsiä ei suinkaan ensisijaisesti uhkaa Ponssen moto tai muukaan kato, vaan Euroopan unioni

Suomen tulee vastustaa EU:n ennallistamisasetusta – “Osaamme itse hoitaa metsämme”

Ilmastopaneeli ehdottaa Suomen omaa liikenteen päästökauppaa – Ronkainen: Kuolinisku koko taloudelle

Maa- ja metsätalousvaliokunnan perussuomalaiset ennallistamisasetuksesta: Katastrofi Suomelle ja suomalaiselle maa- ja metsätaloudelle

Hallitus nukahti, kun olisi ollut aika vaikuttaa EU:n ennallistamisasetukseen ajallaan – Purra: ”EU-edunvalvonta tuntuu olevan hallitukselle, erityisesti SDP:lle, vastenmielistä ja vaikeaa”

Keskusta tuki vihervasemmistoa EU:n vallantavoittelussa pysyäkseen ministeriauton kyydissä – Tavio vaatii hallitusta muuttamaan ajattelutapaansa EU:n suhteen

Kansanedustaja Lulu Ranne pitää EU:ta kasakkaakin ahneempana: “EU toimii juuri kuin Venäjä – vaatii asioita, jotka eivät sille kuulu”

EU hyökkäsi museoimaan Suomea – millä oikeudella?

Koskela pitää ennallistamisasetusta katastrofina kansakunnalle – “Suomi ei pyöri pelkällä tuulella tai aurinkovoimalla”
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Joka toinen somaliäiti Suomessa on yksinhuoltaja – onko yksinhuoltajuus oikeasti moniavioisuutta?
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää