

LEHTIKUVA
Hallitus kertoo puoliväliriihen tuloksista klo 22.00 tiedotustilaisuudessa
Puoliväliriihi on päättynyt, ja hallituspuolueiden puheenjohtajat kertovat noin kello 22 alkavassa infotilaisuudessa keskeisistä tuloksista ja uusista päätöksistä.
Klo 23.07 Valtioneuvoston sivuilla julkaistu kooste toimenpiteistä.
22.33 Valtionvarainministeri Petteri Orpo: Isoimpana asiana nostaisin kannustinloukkuasian. Arvioitu vaikutus noin 5000 uutta työllistä. Lisäksi varhaiskasvatusmaksujen alentaminen – 6700 perhettä saa vapautuksen maksuista.
22.28 Soini: Nollatuntisopimuksiin kunnon pelisäännöt. Lisäksi vinjettimaksut (=tienkäyttömaksut) otetaan käyttöön. Tämä on oikeudenmukainen ja tasapainottava tekijä suomalaisille kuljettajille.
22.27 Soini: Harmaan talouden kimppuun käydään. Veronumeron käyttö laajenee rakennusalalta telakka- ja siivousalalle, usealle muullekin alalle.
22.24 Sipilä ja ulkoministeri Timo Soini: Satsataan rajavartiointiin, poliisiin, puolustusvoimiin, supoon merkittävästi, yhteensä 100 miljoonan euron panostus.
22.13 Pääministeri Juha Sipilä ilmoitti MTV3:lle kolmesta uudesta ministeristä. Jari Lindströmin oikeusministerin salkku siirtyy kokoomukselle. Perussuomalaisten uusi ministeri hoitaa kulttuuri- ja liikunta-asioita sekä eurooppaministerin tehtäviä. Keskusta päättää erikseen omasta salkustaan.
Tviitit tagilla #puoliväliriihi
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suomi on nousussa vakautta kohti: Työllisyystavoite täyttyy kahden prosentin vuosikasvulla

Jari Lindström: Puoliväliriihessä etsitään keinoja työllisyyden avuksi

Puoliväliriihestä merkittäviä satsauksia turvallisuuteen – Poliisille, Supolle, Rajavartiolaitokselle ja Puolustusvoimille lähes 100 miljoonaa

Työttömyys on kääntynyt ennakoitua nopeampaan laskuun – käänne on tapahtunut
Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

Yhdysvallat: Valkoinen talo ehdottaa julkisen yleisradiotoiminnan rahoituksen lopettamista

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Joko saataisiin veroja oikeaan suuntaan ja kasvu liikkeelle Suomessakin?
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra postaa veroista Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä. Purran mukaan Suomi häviää verojen ja talouskasvun Ruotsi-maaottelun.

Ministeri Ranne: Asfaltti tuoksuu taas tänä kesänä – ”Tiehankkeet työllistävät nimenomaan suomalaisia”
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne kertoo, että teitä korjataan taas ennätystahtiin perussuomalaisten vahtivuorolla.

Sahateollisuus varoittaa ilmastokilvoittelun valtavista kustannuksista – Lulu Ranne: Suomen ei pidä valita näivettävää skenaariota, jossa metsäsektoriamme ajetaan alas

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Kansainvälinen kehitysrahoitus kääntyi selvään laskuun vuonna 2024 niin Suomessa kuin kansainvälisesti. Tuoreen laskelman mukaan Suomen antama kehitysapu pieneni 12,9 prosenttia vuodesta 2023 vuoteen 2024 - siis yhdessä vuodessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää