Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Hallituksen lisätalousarvioesitys haisee konkurssipesän rosvoamiselta – Halla-aho: ”Velkahana on saatu koronan varjolla auki, eikä enää olla köyhiä ja kipeitä”

08.06.2020 |11:57

Hallitus julkisti viime viikolla vuoden neljännen lisätalousarvioesityksen. Lisäbudjetti on 5,5 miljardia euroa. Tänä vuonna valtio ottaa lähes 19 miljardia euroa lainaa. Perussuomalaisten puheenjohtajan Jussi Halla-ahon mukaan lisätalousarvioesitys haisee konkurssipesän rosvoamiselta.

Perussuomalaisten puheenjohtajan Jussi Halla-ahon mukaan Sanna Marinin hallituksella on kaksi suurta ongelmaa, joista ensimmäinen on uhka hallitukselle itselleen ja toinen Suomelle.

– Ensimmäinen ongelma on keskustan surkea kannatus, jota Marinin gallup-suosio vain korostaa. Kunnallisvaalit järjestetään alle vuoden kuluttua, ja keskustan asema johtavana kuntapuolueena ja maaseudun yksinvaltiaana on ensimmäistä kertaa vakavasti uhattuna.

Halla-ahon mukaan asetelma näkyy kepun yleisessä sekoilussa ja hysteerisissä hyökkäyksissä perussuomalaisia vastaan, mutta se pakottaa kepun myös irtiottoihin suhteessa hallitukseen.

– Kaikki keskustan kannattajat eivät välttämättä innostu punavihreästä ilmastopolitiikasta, sukupuolineutraaleista henkilötunnuksista, isis-vaimojen kuskaamisesta Suomeen tai Brysselin kaavailemasta ikuisesta velkavankeudesta, johon Suomea ollaan ajamassa.

Vihreät ahkeroi haittamaahanmuuton lisäämisessä

Hallituksen toinen ongelma on Halla-ahon mukaan se, että hallituksella ei ole yhtenäisiä tavoitteita minkään suhteen.

– Niinpä jokainen puolue pyrkii ulosmittaamaan omalla tontillaan sen, mikä ulosmitattavissa on. Tästä räikein esimerkki on vihreät, jonka luonne yhden asian puolueena on tullut korona-aikana erinomaisesti esille. Sitä ei kiinnosta mikään muu kuin haittamaahanmuuton lisääminen, ja tällä saralla se onkin ollut erinomaisen ahkera.

Vihervasemmisto intoilee EU-yhteisvastuusta

Hallitus julkisti viime viikolla vuoden neljännen lisätalousarvioesityksen. Lisäbudjetti on 5,5 miljardia euroa. Tänä vuonna valtio ottaa lähes 19 miljardia euroa lainaa.

Halla-aho sanoo, että hallituksen lisätalousarvioesitys haisee konkurssipesän rosvoamiselta.

– Ennen koronakriisiä hallituksen menohaluja hillitsi julkisen talouden heikko tilanne ja tarve saada velkaantuminen kuriin. Nyt velkahana on saatu koronan varjolla auki, eikä enää olla köyhiä ja kipeitä.

Halla-ahon mukaan vielä enemmän on syytä olla huolissaan siitä, että EU:n komissio sekä Saksa ja Ranska pyrkivät koronan varjolla viemään velka- ja yhteisvastuu-unionin maaliin.

– Demarit ja vihreät ovat ajatuksesta innoissaan, mutta kepu on kotiyleisön paineessa jyrähdellyt, ettei esitys nykyisessä muodossaan Suomelle käy. Ovatko nämä pelkkiä sanoja, se selviää pian.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
5.
Suomen uutiset logo

Pekka Aittakumpu: Yhdysvaltain varapresidentti Vance osui herkkään paikkaan, koska hän oli oikeassa

17.02.2025 |18:33
7.
Suomen uutiset logo

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää

13.02.2025 |13:30
9.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
10.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää