

LEHTIKUVA
Hallituksen kasvupaketti on maataloudenkin tukena
Myös maatalous nousi esille torstain suullisella kyselytunnilla, vaikka oppositiota tuntuikin kiinnostavan enemmän puhua sotesta – jonka ongelmien takana ovat taas juuri viime kauden hallituspuolueet.
Perussuomalaisten kansanedustaja ja vahva talousosaaja Ville Vähämäki halusi kääntää katseet kasvuun.
– Hallitus sopi kattavasta kasvupaketista, joka auttaa saamaan Suomeen teollisia investointeja. Samalla sovittiin T&K-panosten suuntaamisesta kasvuun ja tutkimukseen sekä huipputeholaskentaan. Itäinen Suomi ja pohjoinen Suomi huomioitiin osana kasvupakettia. Teollisuussijoitus saa uuden finanssisijoituksen. Ammattidieselin käyttöönotosta sovittiin.
Näitä ei Vähämäen mukaan pidä kuitenkaan katsoa yksittäisinä toimina vaan kokonaisuutena, joka lisää kansantalouden tuottavuutta sekä talouskasvua.
Kasvupaketti vahvistaa ruokaturvaa
Vähämäen mielestä yksi osa kasvupakettia on jäänyt vähemmälle huomiolle: maatalous. Vähämäki pyysikin maa- ja metsätalousministeri Sari Essayahia valaisemaan, mitä toimenpiteitä maatalouden osalta tullaan tekemään.
Ministerin mukaan on todella tärkeää ymmärtää, että kehysriihen paketissa on mukana mittava kasvupaketti.
– Kaikkea tätä teemme suomalaisen yhteiskunnan hyväksi, että meillä olisi jatkossakin laadukkaat hyvinvointipalvelut – muun muassa ne sotepalvelut ja koulutuspalvelut – ja että me tulevaisuudessakin pystymme pitämään kaikkein heikoimmassa asemassa olevista ihmisistä huolta.
– On totta, että samassa yhteydessä, tuossa T&K-paketissa, on maatalouden ja elintarviketeollisuuden kehittämiseen suunnattu rahoitusta. Tällä halutaan vahvistaa kansallista ruokaturvaa ja huoltovarmuuttamme, kertoi Essayah.
Ruoka ei kasva kaupan hyllyssä
– On ollut hienoa huomata, että suomalaiset ovat ymmärtäneet, ettei ruoka kasva kaupan hyllyssä, vaan se tulee meidän ahkerilta suomalaisilta maanviljelijöiltämme, ja he tarvitsevat tässä tilanteessa paitsi kiitoksen myös ihan selkeästi paremman tulotason.
– Hallitus työskentelee sen eteen, ja tässä riihessä koko hallituksen päätös oli se, että ruokaa tuottavasta maataloudesta ei leikata.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kasvupaketti T&K hyvinvointipalvelut ruokaturva kansantalous ammattidiesel Maanviljelijät kyselytunti Investoinnit Sari Essayah Huoltovarmuus Kehysriihi Ville Vähämäki Maatalous sote
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Huoltovarmuuskeskus ei avaa varmuusvarastojaan – ohrasta pulaa, Koskenkorvaan sitä riittää

Suomen on syytä kääntää ruuan tuonti ruuan vienniksi

Valtioneuvosto laatii kansallisen turvallisuuden strategian

Ritva Elomaa kehottaa kansaa kantamaan pöytään laadukasta kotimaista ruokaa – ”Ruuantuotannon arvostuksen nostaminen on kaikkien vastuulla”

Perussuomalaiset: EU:n ilmasto- ja ympäristöpolitiikka, joka uhkaa Suomen maatalouden kannattavuutta, on torjuttava

Lomituspalvelut täyttää 50 vuotta – “Kyse on huoltovarmuudesta monelta särmältä”

EU-byrokratia rassaa maatalousyrittäjää – ”Pitäisi olla joku tolkku tässäkin”
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”
Hallitus panostaa arjen sujuvuuteen ja turvallisuuteen uudistamalla taksialan sääntelyä. Tavoitteena on palauttaa Suomeen turvalliset taksit ja luottamus koko taksialaan. Pitkään valmisteltu hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskuntaan vielä tämän vuoden puolella, syysistuntokaudella 2025.

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa yllättäviä tuloksia kansalaisten suhtautumisesta Yleisradion uutistuotantoon. Jopa 40 prosenttia vastaajista pitää Yle Uutisia vasemmalle kallistuvana. Vastaajista 19 prosenttia arvioi Ylen näkökulman olevan selvästi vasemmistolainen. Tutkimuksessa vain SDP:n puoluemedia Demokraatti ja vasemmistoliiton Kansan Uutiset arvioitiin vielä Yle Uutisiakin vasemmistolaisemmiksi.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää