Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Viikon 48/2018 luetuin

Halla-aho ei yllättynyt: Vasemmistokuplassa tiedettiin ja vaiettiin seksuaalirikoksista tuomitun toimittajan toimista vuosikausia

29.11.2018 |21:24

Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho ei ihmettele, miksi islamiin ja machoiluun rähmällään olevat vasemmistopiirit eivät tuominneet vuosia naisia epäasiallisesti kohdelleen ja kahdesta seksuaalirikoksesta tuomitun toimittajan touhuja.

Journalisti julkaisi tänään haastattelut kahdestatoista naisesta, jotka ovat joutuneet ikäviin kanssakäymisiin marraskuussa kahdesta seksuaalirikoksesta tuomitun toimittajan Ari Lahdenmäen kanssa.

– Kiinnostavinta ja merkityksellisintä Ari Lahdenmäen tapauksessa on se, että vaikka hänen toimintansa oli vasemmistokuplassa laajasti tunnettua, feministit ja muu äärivasemmisto suojelivat häntä vuosikausia, Halla-aho kirjoittaa Facebookissa.

Uhrista tehdään syyllinen

Halla-aho toteaa, että “vasemmistopiireissä – kuten monissa uskonnollisissa kulteissa – vallitsee primitiivinen, hierarkkinen machokulttuuri, jossa alfa-urokset rellestävät miten tahtovat, uhrista tehdään syyllinen, ja asioiden esillenostaminen on sosiaalinen itsemurha”.

– Edistykselliset aatteet ovat samanlaista päälleliimattua kuorrutusta kuin vaikkapa Jumalan rakkaus ja armo kurkkuja leikkaaville jihadisteille. Oman kuplan dynamiikassa ne eivät näy eivätkä vaikuta.

Fasismin ja persujen vastustajalle erivapauksia

Halla-aho kirjoittaa Facebookissa vasemmistopiireissä uskottavan hokemaan “raskas työ vaatii raskaat huvit”, eikä niistä nipoteta.

– Fasismin ja persujen vastainen taistelu, jossa Lahdenmäki on ansioitunut, on siinä määrin jaloa toimintaa, että sillä lunastaa itselleen tiettyjä erivapauksia ja liikkumatilaa.

Islamista tuttuja toimintatapoja

Halla-aho toteaa, ettei kannata ihmetellä, miksi feministit ja äärivasemmisto ovat rähmällään islamin edessä.

– Mitä taantumuksellisempi tulkinta, sen parempi. Toimintatavat ovat tuttuja ja kotoisia.

– Nämä piirit puhuvat mielellään yhteiskuntaa riivaavasta “toksisesta maskuliinisuudesta” ja “patriarkaatin privileegioista”. Useimmat meistä normaaleista ihmisistä ihmettelevät, että mitä ne ovat. Kyse on kuitenkin puhtaasta projisoinnista. Feministit ja äärivasemmisto kuvittelevat, että normaalien ihmisten parissa toimitaan samalla tavalla kuin heidän kerhoissaan.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
5.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
8.
Suomen uutiset logo

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle

25.03.2025 |12:54

Uusimmat










Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää